Tenis. Puchar Federacji: trzysetowe pojedynki Kiki Bertens i Elise Mertens. Julia Putincewa obroniła piłki meczowe

Kiki Bertens i Elise Mertens odniosły trzysetowe zwycięstwa w ramach meczów kwalifikacyjnych do turnieju finałowego Pucharu Federacji 2020. Julia Putincewa pokonała Ysaline Bonaventure po obronie trzech piłek meczowych.

Kiki Bertens PAP/EPA / ALEX PLAVEVSKI / Na zdjęciu: Kiki Bertens
W piątek rozpoczęły się mecze kwalifikacyjne do turnieju finałowego Pucharu Federacji. W Hadze Holandia remisuje z Białorusią. Kiki Bertens (WTA 8) zwyciężyła 6:7(5), 6:2, 6:1 Alaksandra Sasnowicz (WTA 113). Ósma rakieta globu zaserwowała siedem asów i wykorzystała cztery z ośmiu break pointów. Aryna Sabalenka (WTA 13) pokonała 6:2, 6:3 Arantxę Rus (WTA 77). Tenisistka z Mińska posłała 32 kończące uderzenia przy 28 niewymuszonych błędach.

Remis jest również w Kluż-Napoce, gdzie Rumunki (nie ma Simony Halep) rywalizują z Rosjankami. Jekaterina Aleksandrowa (WTA 28) w 64 minuty wygrała 6:1, 6:4 z Eleną-Gabrielą Ruse (WTA 166). Ana Bogdan (WTA 90) zdobyła 39 z 53 punktów przy swoim pierwszym podaniu i zwyciężyła 6:3, 6:7(5), 6:1 Weronikę Kudermetową (WTA 38).

We Florianopolis Niemki grają bez Andżeliki Kerber, ale prowadzą z Brazylijkami. Laura Siegemund (WTA 73) wróciła z 0:2 w drugim secie i pokonała 6:3, 6:3 Telianę Pereirę (WTA 359). Tatjana Maria (WTA 91) odrabiała straty w dwóch setach. W pierwszym podniosła się z 0:3, a w drugim z 0:2 i wygrała 6:3, 7:6(5) z Gabrielą Ce (WTA 225).

Belgia na własnym terenie remisuje z Kazachstanem. Elise Mertens (WTA 19) obroniła siedem z dziewięciu break pointów i pokonała 1:6, 6:2, 6:1 Zarinę Dijas (WTA 63). Julia Putincewa (WTA 34) zwyciężyła 3:6, 7:6(2), 6:2 Ysaline Bonaventure (WTA 115). W trwającym dwie godziny i 35 minut dreszczowcu Kazaszka odrodziła się ze stanu 3:6, 3:5 oraz obroniła trzy piłki meczowe. Belgijka popełniła 14 podwójnych błędów, po siedem w pierwszym i drugim secie.

W Bratysławie Słowacja prowadzi z Wielką Brytanią, która gra bez Johanny Konty. Anna Karolina Schmiedlova (WTA 199) odparła osiem z dziewięciu break pointów i pokonała Heather Watson (WTA 74). Viktoria Kuzmova (WTA 65) wygrała 6:7(3), 6:3, 7:5 z Harriet Dart (WTA 141) po dwóch godzinach i 55 minutach. Słowaczka zmarnowała trzy piłki setowe w 12. gemie pierwszej partii. W trzecim secie miała problemy z zakończeniem spotkania. Prowadziła 5:2, ale straciła trzy gemy marnując cztery meczbole. Ostatecznie przetrwała szturm Brytyjki i przybliżyła swoją drużynę do turnieju finałowego.

Zwycięzcy ośmiu meczów kwalifikacyjnych zapewnią sobie udział w turnieju finałowym. Prawo gry w Budapeszcie (14-19 kwietnia) mają już zagwarantowane Australia, Czechy, Francja i Węgry.

Holandia - Białoruś 1:1, Sportcampus Zuiderpark, Haga (Holandia)
kwalifikacje, kort ziemny w hali
piątek-sobota, 7-8 lutego

Gra 1.: Kiki Bertens - Alaksandra Sasnowicz 6:7(5), 6:2, 6:1
Gra 2.: Arantxa Rus - Aryna Sabalenka 2:6, 3:6
Gra 3.: Kiki Bertens - Aryna Sabalenka *sobota, od godz. 13:00
Gra 4.: Arantxa Rus - Alaksandra Sasnowicz *sobota
Gra 5.: Lesley Pattinama Kerkhove / Demi Schuurs - Olga Goworcowa / Lidzia Marozawa *sobota

Rumunia - Rosja 1:1, Sala Polivalenta, Kluż-Napoka (Rumunia)
kwalifikacje, kort twardy w hali

Gra 1.: Elena Gabriela Ruse - Jekaterina Aleksandrowa 1:6, 4:6
Gra 2.: Ana Bogdan - Weronika Kudermetowa 6:3, 6:7(5), 6:1
Gra 3.: Ana Bogdan - Jekaterina Aleksandrowa *sobota, od godz. 14:00
Gra 4.: Elena Gabriela Ruse - Weronika Kudermetowa *sobota
Gra 5.: Irina Maria Bara / Raluca Olaru - Anna Blinkowa / Anna Kalinska *sobota

Brazylia - Niemcy 0:2, Costao do Santinho Resort, Florianopolis (Brazylia)
kwalifikacje, kort ziemny

Gra 1.: Teliana Pereira - Laura Siegemund 3:6, 3:6
Gra 2.: Gabriela Ce - Tatjana Maria 3:6, 6:7(5)
Gra 3.: Gabriela Ce - Laura Siegemund *sobota, od godz. 14:30
Gra 4.: Teliana Pereira - Tatjana Maria *sobota
Gra 5.: Laura Pigossi / Luisa Stefani - Anna-Lena Friedsam / Antonia Lottner *sobota

Belgia - Kazachstan 1:1, SC Lange Munte, Kortrijk (Belgia)

Gra 1.: Elise Mertens - Zarina Dijas 1:6, 6:2, 6:1
Gra 2.: Ysaline Bonaventure - Julia Putincewa 6:3, 6:7(2), 2:6
Gra 3.: Elise Mertens - Julia Putincewa *sobota, od godz. 13:30
Gra 4.: Ysaline Bonaventure - ZarinaDijas *sobota
Gra 5.: Kirsten Flipkens / Greet Minnen - Anna Danilina / Jarosława Szwiedowa *sobota

Słowacja - Wielka Brytania 2:0, AXA Arena NTC, Bratysława (Słowacja)

Gra 1.: Anna Karolina Schmiedlova - Heather Watson 6:2, 6:3
Gra 2.: Viktoria Kuzmova - Harriet Dart 6:7(3), 6:3, 7:5
Gra 3.: Viktoria Kuzmova - Heather Watson *sobota, od godz. 16:00
Gra 4.: Anna Karolina Schmiedlova - Harriet Dart *sobota
Gra 5.: Viktoria Kuzmova / Magdalena Rybarikova - Naiktha Bains /Emma Raducanu *sobota

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Holandia awansuje do turnieju finałowego?