Tenis. ATP Rzym: Novak Djoković lepszy od rodaka. Grigor Dimitrow zatrzymał Jannika Sinnera

Novak Djoković awansował do ćwierćfinału turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie po zwycięstwie nad rodakiem Filipem Krajinoviciem. Na III rundzie zakończyła się przygoda Jannika Sinnera, którego w trzech setach pokonał Grigor Dimitrow.

Rafał Smoliński
Novak Djoković PAP/EPA / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Novak Djoković
Lider rankingu ATP musiał trochę się namęczyć, aby w starciu z krajanem nie stracić seta. Na początku premierowej odsłony Serbowie przełamali się po jednym po razie. Novak Djoković nie mógł złapać swojego rytmu i popełniał sporo błędów. Break pointów nie brakowało. W 10. gemie "Nole" nie wykorzystał dwóch setboli przy podaniu przeciwnika i zrobiło się po 5.

Filip Krajinović miał wielką szansę na urwanie seta 17-krotnemu mistrzowi wielkoszlemowemu. W tie breaku prowadził już 4-1 z przewagą dwóch mini przełamań. Ale Djoković zdobył cztery kolejne punkty i wrócił do gry. Następnie wypracował kolejne piłki setowe. Partię otwarcia zakończył ostatecznie przy piątej okazji, a trzeciej uzyskanej w tie breaku.

W drugiej odsłonie objawił się Djoković w pełni kontrolujący wydarzenia na korcie. Krajinović nie dostał żadnej szansy na przełamanie, a faworyt cierpliwie wyczekiwał swoich okazji. W trzecim gemie niżej notowany z Serbów wpakował piłkę w siatkę przy break poincie i stracił podanie. Potem numer jeden światowych list dołożył jeszcze breaka w dziewiątym gemie i zwieńczył pojedynek.

Djoković wygrał ostatecznie 7:6(7), 6:3 po 127 minutach. W piątek zanotował 32 wygrywające uderzenia i 33 niewymuszone błędy. Krajinović natomiast skończył 25 piłek i miał 29 pomyłek. Ćwierćfinałowego rywala dla lidera rankingu ATP wyłoniło starcie kwalifikantów - Niemca Dominika Koepfera z Włochem Lorenzo Musettim. Reprezentant naszych zachodnich sąsiadów rozgromił 18-letniego tenisistę gospodarzy 6:4, 6:0.

Rozstawiony z "czwórką" Matteo Berrettini wygrał z rodakiem Stefano Travaglią 7:6(5), 7:6(1) i został piątym Włochem, który w XXI wieku dotarł do ćwierćfinału międzynarodowych mistrzostw Italii. Jego przeciwnikiem w sobotnim pojedynku o półfinał będzie Casper Ruud. Norweg pokonał Chorwata Marina Cilicia 6:2, 7:6(6) i wyrównał osiągniecie swojego ojca Christiana, który osiągnął ćwierćfinał zawodów rangi ATP Masters 1000 w 1997 roku w Monte Carlo.

Do 1/4 finału imprezy w Rzymie nie zakwalifikował się inny Włoch, Jannik Sinner. 19-latek dobrze zaczął pojedynek z Grigorem Dimitrowem, ale bardziej doświadczony Bułgar odwrócił losy spotkania. W drugim i trzecim secie okazał się lepszy o jedno przełamanie i wygrał ostatecznie 4:6, 6:4, 6:4. Na drodze Dimitrowa w sobotnim ćwierćfinale stanie Denis Shapovalov. Kanadyjczyk również wygrał mecz ze stanu 0-1 w setach, pokonując Francuza Ugo Humberta 6:7(5), 6:1, 6:4. 21-latek osiągnął najlepszy wynik w Rzymie.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)