Hubert Hurkacz wypunktował pierwszego przeciwnika. Świetny początek US Open

Hubert Hurkacz pokazał się z bardzo dobrej strony na inaugurację zmagań w wielkoszlemowym US Open 2021. Cztery przełamania wystarczyły, aby polski tenisista okazał się lepszy od Białorusina Jegora Gerasimowa.

Rafał Smoliński
Hubert Hurkacz Getty Images / Elsa / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
W 2018 roku Hubert Hurkacz (ATP 13) zmierzył się z Jegorem Gerasimowem (ATP 82) w Nowym Jorku w II rundzie eliminacji i wówczas zwyciężył w dwóch setach. Po trzech latach panowie trafili na siebie w pierwszej fazie turnieju głównego, a Polak nie marnował czasu na korcie. Po 102 minutach pochodzący z Wrocławia 24-latek wygrał pewnie 6:3, 6:4, 6:3.

Wtorkowy rywal naszego reprezentanta jest kojarzony przede wszystkim z bardzo dobrych występów w challengerach. Gerasimow czuje się znakomicie w warunkach halowych, w których jego mocny serwis jest atutem. Na Flushing Meadows sprawiał wrażenie ociężałego, zardzewiałego, jakby narzekał na problemy fizyczne. Wyraźnie ustępował "Hubiemu" w wymianach, dlatego końcowy rezultat nie jest zaskoczeniem.

W premierowej odsłonie kluczowy okazał się czwarty gem. Białorusin przeplatał dobre zagrania prostymi błędami, dlatego nie był w stanie utrzymać podania. Przy piątym break poincie posłał piłkę w aut i było 3:1 dla rozstawionego z "10" wrocławianina. Polak mógł jeszcze dołożyć drugie przełamanie i szybciej zwieńczyć seta, jednak Gerasimow uratował serwis w ósmym gemie. Co się jednak odwlecze, to nie uciecze. Po kilku minutach Hurkacz zamknął pierwszą część pojedynku przy własnym serwisie.

Druga partia miała podobny przebieg jak poprzednia. Po wyrównanym początku inicjatywę na korcie przejął polski tenisista. W piątym gemie Hurkacz postraszył rywala returnami i wypracował break pointa. Po chwili Gerasimow zepsuł woleja i stracił podanie. Po zmianie stron Białorusin znów był w tarapatach, ale tym razem rzadki błąd z forhendu popełnił Polak. Ostatecznie jedno przełamanie okazało się wystarczające, by nasz reprezentant zapisał seta na swoje konto.

Obraz gry nie uległ zmianie w trzeciej odsłonie. Hurkacz ponownie cierpliwie czekał na swoje szanse i po kilkunastu minutach je uzyskał. W piątym gemie wywalczył break pointy i zdobył przełamanie po błędzie przeciwnika. Tym razem "Hubi" nie zadowolił się tylko jednym breakiem. Gerasimow wyraźnie stracił stracił wiarę w zwycięstwo i już w dziewiątym gemie pojawiły się piłki meczowe. Przy pierwszej Białorusin ruszył do siatki i zepsuł drajw-woleja, kończąc tym samym spotkanie.

To był bardzo dobry mecz w wykonaniu Hurkacza jak na pierwszą fazę zawodów Wielkiego Szlema. Polak skończył 38 piłek i miał tylko 12 niewymuszonych błędów. Posłał 14 asów i ani razu nie musiał bronić się przed stratą serwisu. Gerasimow nie nawiązał wyrównanej walki. Zanotował sześć asów, siedem podwójnych błędów, 24 wygrywające uderzenia i 21 pomyłek. Panowie rozegrali 170 punktów, z których 99 zdobył nasz tenisista.

W II rundzie wielkoszlemowego US Open 2021 rywalem Hurkacza będzie groźny Węgier Marton Fucsovics (ATP 41) lub doświadczony Włoch Andreas Seppi (ATP 89). Pojedynek ten odbędzie się dopiero w czwartek. Polak jeszcze nigdy nie przeszedł drugiej fazy nowojorskiego turnieju.