Kapitalny początek Magdy Linette. Kontuzja zmieniła wszystko

Magda Linette znakomicie rozpoczęła mecz z Białorusinką Wiktorią Azarenką w turnieju WTA 1000 w Indian Wells. Kontuzja zmieniła wszystko i w drugim secie polska tenisistka skreczowała.

Magda Linette Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Magda Linette
W trzech poprzednich startach w Indian Wells, w latach 2017-2019, Magda Linette (WTA 54) nie doszła dalej niż do II rundy. W piątek czekało ją wyzwanie w postaci starcia z Wiktorią Azarenką (WTA 32). Białorusinka w kalifornijskiej imprezie zdobyła dwa tytuły (2012, 2016). Największe sukcesy odniosła w Australian Open, w którym triumfowała w 2012 i 2013 roku. Polka świetnie mecz rozpoczęła. Prowadziła 5:2, ale kontuzja odmieniła losy meczu. Ostatecznie poznanianka skreczowała przy stanie 5:7, 0:3.

Linette bardzo dobrze wykorzystywała geometrię kortu. Rozrzucała rywalkę po narożnikach, była aktywna i sprytna. Świetny lob oraz głęboki kros bekhendowy wymuszający błąd przyniosły jej przełamanie na 3:1 w I secie. Po chwili Azarenka odrobiła stratę skutecznym atakiem przy siatce. Długo się z tego nie cieszyła, bo w szóstym gemie oddała podanie podwójnym błędem.

Z czasem inicjatywę zaczęła przejmować Białorusinka, która lepiej returnowała i jej ataki były solidniejsze. Poprawiła również serwis. Linette miała coraz większe problemy z odpowiadaniem na agresywne zagrania byłej liderki rankingu. Polka prowadziła 5:2, ale sytuacja na korcie diametralnie się zmieniła. W dziewiątym gemie poznanianka oddała podanie psując bekhend. Skuteczna w każdej strefie kortu Azarenka wyrównała na 5:5.

Białorusinka poszła za ciosem i wykorzystała break pointa na 6:5 głębokim returnem wymuszającym błąd. Linette poprosiła o interwencję medyczną. Jej lewa kostka została obandażowana i po kilku minutach spotkanie zostało wznowione. Wybita z rytmu Polka nie była w stanie odrobić straty. Set dobiegł końca, gdy wyrzuciła forhend.

Atakująca z dużą swobodą, skuteczna Azarenka spokojnie punktowała poznaniankę. Kapitalny return przyniósł Białorusince przełamanie na otwarcie II partii. Była liderka rankingu nie zwalniała tempa i efektownym krosem bekhendowym podwyższyła na 3:0. W tym momencie Linette podziękowała rywalce za grę i skreczowała.

W trwającym 79 minut meczu Azarenka zdobyła 15 z 21 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Została przełamana dwa razy, a sama wykorzystała pięć z sześciu break pointów. Białorusinka posłała 11 kończących uderzeń i popełniła 11 niewymuszonych błędów. Linette zanotowano 16 piłek wygranych bezpośrednio i 21 pomyłek.

Linette i Azarenka spotkały się po raz drugi. W 2016 roku w Miami Białorusinka oddała Polce trzy gemy. Kolejną rywalką byłej liderki rankingu będzie Czeszka Petra Kvitova.