Widowisko, w którym niczego nie zabrakło. Elektryzujący hit dla Rafaela Nadala

Zapowiadany jako tenisowy klasyk pojedynek Rafaela Nadala z Nickiem Kyrgiosem nie rozczarował. Panowie spędzili na korcie dwie godziny i 46 minut. Po trzysetowym boju lepszy okazał się Hiszpan, który pozostaje niepokonany w tegorocznym głównym cyklu.

Rafał Smoliński
Rafael Nadal PAP/EPA / RAY ACEVEDO / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Na takie mecze czekają kibice. W czwartkowym ćwierćfinale zawodów ATP Masters 1000 w Indian Wells zmierzyli się Rafael Nadal i Nick Kyrgios. Fani byli świadkami wspaniałych wymian, nietuzinkowych zagrań oraz... kontrowersyjnego zachowania Australijczyka, który nie gryzł się w język. Ostatecznie utytułowany Hiszpan przetrwał napór rywala i wygrał 7:6(0), 5:7, 6:4.

Kyrgios na pewno może sobie pluć w brodę z powodu niewykorzystanych szans. W pierwszym secie tenisista z Canberry przełamał serwis Nadala w trzecim gemie. Grał wówczas jak z nut i podawał bardzo pewnie. Problemy pojawiły się dopiero, gdy przyszło mu serwować po zwycięstwo. Australijczyk miał problemy z trafieniem pierwszym podaniem, a Hiszpan wyraźnie poprawił się na returnie. 20-krotny mistrz wielkoszlemowy wypracował break pointa, którego natychmiast wykorzystał i było po 5.

Tenisista z Antypodów nie był zadowolony z utraty prowadzenia i dał się ponieść emocjom. Zniszczył rakietę i został ukarany ostrzeżeniem. Udało mu się co prawda doprowadzić do tie breaka, ale w nim nastąpiła katastrofa. Nadal zdominował Kyrgiosa w wymianach i błyskawicznie wysunął się na 6-0. Zagotowało się w głowie Australijczyka, gdy zabierał się za bronienie pierwszego setbola. Do jednego z kibiców krzyknął w wulgarny sposób, żeby się zamknął. Sędzia Carlos Bernardes ukarał go wówczas ostrzeżeniem, które skutkowało utratą punktu i tym samym porażką w secie.

Kyrgios jednak nie załamał się niepowodzeniem z premierowej odsłony. W drugiej części pojedynku uważnie pilnował serwisu i nie dał się zaskoczyć. Problemy miał za to Nadal, który skończył tylko pięć piłek i zanotował 12 niewymuszonych błędów. Gdy tenisista z Majorki nie trafiał pierwszym podaniem, to inicjatywę przejmował przeciwnik. Tak też było w 12. gemie, w którym Australijczyk uzyskał dwie piłki setowe. Przy pierwszej nagrodzony dziką kartą 26-latek posłał świetny skrót i zakończył wymianę bekhendowym smeczem. Zdobył tym samym jedyne w secie przełamanie i wyrównał stan spotkania na 1-1.

Początek trzeciej odsłony to optyczna przewaga Kyrgiosa. W drugim gemie Australijczyk zmarnował wielką szansę na zdobycie przełamania i objęcie prowadzenia. Nadal uratował serwis, broniąc przy tym dwóch break pointów. Z czasem sytuacja na korcie zaczęła się odwracać. To Kyrgios miał coraz więcej problemów przy własnym podaniu. Nie trafiał "jedynką", a rywal świetnie returnował i rozgrywał wymiany. W piątym gemie Australijczyk był jeszcze w stanie skasować break pointy potężnymi serwisami. Po zmianie stron już nie wytrzymał ciśnienia. Popełnił przy break poincie podwójny błąd i Hiszpan wyszedł na 4:3. Rafa nie zmarnował już wielkiej szansy i w 10. gemie zakończył pojedynek przy pierwszej piłce meczowej.

W ciągu dwóch godzin i 46 minut zwycięski Nadal miał 10 asów, siedem podwójnych błędów, 30 wygrywających uderzeń i 35 pomyłek. Okazał się lepszy od młodszego przeciwnika o zaledwie dwa punkty (105-103). Kyrgios miał 12 asów, pięć podwójnych błędów, 34 kończące uderzenia i 33 błędy własne. Mimo tego po raz szósty musiał uznać wyższość Hiszpana (bilans 6-3 dla Rafy).

Nadal awansował do półfinału turnieju ATP Masters 1000 na kortach twardych w Indian Wells. Hiszpan poprawił na 19-0 bilans gier w tegorocznym tourze i zachował szansę na czwarty tytuł w sezonie 2022. Jego przeciwnikiem w pojedynku o finał będzie w sobotę rodak, Carlos Alcaraz, który odprawił broniącego tytułu Camerona Norrie'ego (więcej tutaj).