Tokio 2020. Złoto dla Włocha po ataku na ostatnim kilometrze. Dramat polskiego chodziarza

Włosi mogą się cieszyć ze swojego trzeciego złota w lekkoatletyce. Do Tamberiego i Jacobsa dołączył Massimo Stano, który wygrał chód na 20km. Jedyny Polak, 21-letni Łukasz Niedziałek nie ukończył wyścigu.

Arkadiusz Dudziak
Chodziarze w wyścigu na 20km (z przodu mistrz olimpijski Massimo Stano) PAP/EPA / KIMIMASA MAYAMA / Na zdjęciu: Chodziarze w wyścigu na 20km (z przodu mistrz olimpijski Massimo Stano)
Chód na 20 kilometrów w ramach igrzysk olimpijskich w Tokio nie był rozgrywany w stolicy Japonii, lecz w Sapporo. Zdecydowano się na taki ruch z powodu niższych temperatur na północy kraju. Niektórzy narzekali na takie rozwiązanie, jednak niewątpliwym jego plusem było to, że wzdłuż trasy zgromadzili się kibice.

Już na czwartym kilometrze zaczęli uciekać dwaj zawodnicy: Chińczyk Kaihua Wang oraz Hindus Sandeep Kumar. Niestety na podobnym etapie wyścigu od głównej grupy zaczął odpadać jedyny nasz reprezentant Łukasz Niedziałek.

Jednak reszta stawki nie chciała pozwolić uciec prowadzącemu duetowi. Uformowała się kilkuosobowa grupka, która rozpoczęła pogoń za liderami. Przyniosło to połowiczny skutek, bowiem Kumar nie wytrzymał tempa Wanga i odpadł. Wkrótce został dogoniony ale i odpadł od tamtej grupki po upływie kilku minut. Marzenia o medalu Hindus musiał odłożyć na inny start.

Grupa stopniowo jednak doganiała Wanga, złapali go tuż po przekroczeniu dwunastego kilometra. Na czele było ich siedmiu, a po chwili sześciu bowiem reprezentujący ROC Wasilij Mizinow otrzymał dwuminutową karę. Niestety Łukasz Niedziałek nie ukończył wyścigu, zrezygnował po ponad połowie dystansu. Wyglądał na potwornie zmęczonego.

Na trzy kilometry do końca uciekła trójka zawodników: dwóch Japończyków Yamanishi i Ikeda oraz Włoch Stano. Po chwili Yamanishi zaczął słabnąć i odpadł od pozostałych dwóch rywali. Na ostatnim kilometrze Stano zaatakował i okazał się to manewr decydujący. Lekkoatleta z Półwyspu Apenińskiego utrzymał wypracowaną przez siebie kilkunastometrową przewagę i zdobył złoto. Srebro i brąz padło łupem chodziarzy z Japonii.