Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Tokio 2020. Surowa kara dla rosyjskich lekkoatletów. Na igrzyska pojedzie maksymalnie dziesięciu z nich

World Athletics nałożyło na Rosyjską Federację Lekkoatletyczną 10 mln dolarów kary za naruszanie przepisów antydopingowych. Ponadto podczas igrzysk w Tokio będzie mogło wystąpić tylko dziesięciu zawodników z tego kraju - pod neutralną flagą.

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
flagi olimpijska i rosyjska Getty Images / Paul Gilham / Na zdjęciu: flagi olimpijska i rosyjska
W dalszym ciągu rosyjscy lekkoatleci będą musieli występować pod neutralną flagą - to pokłosie łamania przepisów antydopingowych. Podczas nadchodzących igrzysk w Tokio zaprezentować się będzie mogło maksymalnie dziesięciu zawodników z tego kraju.

Jednocześnie poinformowano, że nie ma ograniczeń lekkoatletów startujących pod neutralną flagą w międzynarodowych zawodach jednodniowych na całym świecie.

Rosyjska federacja ma do zapłaty 5 mln dolarów do 1 lipca 2020 roku. Druga część kary została zawieszona na okres dwóch lat. Jeżeli RusAF dopuszczać się będzie dalszego łamania przepisów, wówczas kolejnych 5 mln kary będzie należało wpłacić niezwłocznie.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: dopiero marzec, a bramkę roku już znamy? Fenomenalny wolej!

- Decyzja o zawieszeniu połowy grzywny na okres dwóch lat opiera się na zmianach, które chcemy zaobserwować we wszystkich strukturach lekkoatletycznych w Rosji - skomentował prezydent World Athletics Sebastian Coe na łamach oficjalnej strony federacji.

- Musimy jednak wyjaśnić, że jeśli początkowa kwota 5 mln nie zostanie wpłacona w terminie, wówczas cała podjęta decyzja zostanie ponownie rozpatrzona i może doprowadzić do cofnięcia statusu startujących pod neutralną flagą na czas nieokreślony - dodał.

Podczas ostatnich igrzysk w Rio jedyną zawodniczką z Rosji, która otrzymała prawo startu pod neutralną flagą, była Daria Kliszyna. 25-letnia wówczas lekkoatletka zajęła 9. miejsce w skoku w dal.

Czytaj także:
Koronawirus. Tokio 2020. Odwołanie igrzysk nie wchodzi w grę. Możliwe przełożenie imprezy
Koronawirus storpedował przygotowania Anity Włodarczyk. Nie może wyjechać z Polski

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1)
 • yes Zgłoś komentarz
  Rosjanie będą się pewnie cieszyć, gdy lekkoatleci świata nie będą startować mimo niezawieszenia..Nawet jeżeli dotyczyłoby to tylko pewnych okresów, miejsc i imprez...
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×