Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Petter Northug mistrzem olimpijskim na 50 kilometrów

Petter Northug został mistrzem olimpijskim na królewskim dystansie 50 kilometrów. Norweg zdobył drugie złoto w Vancouver, choć pierwsze w konkurencji indywidualnej. Pozostałe medale przypadły Axelowi Teichmannowi z Niemiec i Johanowi Olssonowi ze Szwecji. Największym pechowcem narciarskiego maratonu okazał się Szwajcar Dario Cologna, który upadł na ostatniej prostej.

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Rywalizacja w biegu na 50 kilometrów zawsze kończy rywalizację biegaczy o olimpijskie medale i nie inaczej było w Vancouver. Trasy przygotowane w Kanadzie sprawiły, że liczne grono czołowych narciarzy biegło cały czas razem i nikt nie ryzykował nieprzemyślanego ataku. W tej sytuacji szybko jasnym stało się, że o wszystkim zadecyduje walka na ostatnich metrach. Narzucone przez Axela Teichmanna wyższe tempo na finałowym kilometrze, po przeszło dwóch godzinach walki, sprawiło, że czołówka mocno się rozciągnęła.

Niemiec rozpocząwszy długi finisz starał się już w tym momencie rozstrzygnąć kwestię złotego medalu, jednak za jego plecami był również Petter Northug. Norweg w takich końcówkach jest niemalże nie do pokonania i nie inaczej było w niedzielę. Northug na ostatniej prostej przemknął obok Teichmanna jak gdyby wcale nie miał w nogach pięćdziesięciu kilometrów. Chwilę później mógł cieszyć się z drugiego złotego medalu zdobytego w Whistler, a pierwszego w biegu indywidualnym - wcześniej wygrywał w sprincie drużynowym.

Za jego plecami jako drugi przeciął linię mety wspomniany Teichmann, natomiast brąz przypadł Johanowi Olssonowi. Wielkiego pecha miał Dario Cologna. Szwajcar, który w Whistler wygrał wcześniej bieg na 15 kilometrów, tym razem również walczył o podium, jednak na ostatniej prostej popełnił błąd i upadł, tracąc tym samym swoje medalowe szanse. Ostatecznie Cologna był dziesiąty.

Wyniki biegu na 50 kilometrów:

M Zawodnik Kraj Czas
1 Petter Northug Norwegia 2:05:35,6
2 Axel Teichmann Niemcy +0,3
3 Johan Olsson Szwecja +2,3
4 Tobias Angerer Niemcy +2,3
5 Devon Kershaw Norwegia +7,6
6 Andrus Veerpalu Estonia +8,1
7 Daniel Rickardsson Szwecja +9,3
8 Maksym Wylegżanin Rosja +9,6
9 Anders Soedergren Szwecja +11,2
10 Dario Cologna Szwajcaria +12,0

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×