Mocna stawka regat meczowych w Świnoujściu!

Do centrum Świnoujścia po raz 6 powracają regaty Polish Match Tour. Najlepsi zawodnicy match racingowi walczyć będą w dniach 21-23 czerwca w Świnoujściu o punkty Pucharu Świata i punkty do cyklu European Match Race Tour.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Regaty Polish Match Tour w Świnoujściu Materiały prasowe / Gwidon Libera / www.polishmatch.pl / Na zdjęciu: Regaty Polish Match Tour w Świnoujściu
Po 5 latach organizacji w Świnoujściu regat Pucharu Świata, mistrzostw Europy w 2014, mistrzostw świata juniorów w 2015 roku oraz mistrzostw Europy juniorów 2017 roku, w tym roku organizatorzy Polish Match Tour powracają ponownie na Świnę. Dotychczasowe imprezy pokazały, że regaty najwyższej międzynarodowej rangi można organizować w centrum Świnoujścia, zapewniając nie lada atrakcje mieszkańcom i turystom. Regaty odbędą się na 6 identycznych jachtach klasy TOM28 dostarczanych przez organizatorów. Będzie można zobaczyć je w ten weekend podczas regat meczowych w najlepszym wydaniu.

Świnoujście Match Race będzie w tym roku ponownie częścią żeglarskiego święta Dni Morza. Podczas gdy nabrzeże portowe w Świnoujściu gościć będzie jednostki wojskowe i żaglowce, na Świnie toczyć się będzie walka znakomitych sterników meczowych w odległości dosłownie kilku metrów od nabrzeża. Takie atrakcje dostępne dla wszystkich, którzy odwiedzą Marinę Świnoujście w dniach od 21 do 23 czerwca.

Czytaj także - Piotr Cichocki i Olga Górnaś-Grudzień mistrzami Europy, Waldemar Wóźniak z brązem!

- Zależy nam na budowaniu marki Świnoujścia jako miasta - organizatora imprez żeglarskich o najwyższej randze. Zeszłoroczne regaty zyskały najwyższy współczynnik ze wszystkich regat Grade2 na całym świecie i ponownie zdobyły uznanie zawodników i przedstawicieli międzynarodowej federacji żeglarskiej. Świnoujście to już stały punkt na regatowej mapie świata, a Świna to bardzo atrakcyjny akwen dla turystów i kibiców, którzy spektakularne zmagania żeglarskie mają podane na wyciągnięcie ręki, co jest unikalne dla tej dyscypliny sportu. Dla zawodników prąd rzeki w kanale portowym i wymagający, zmienny wiatr to naprawdę duży sprawdzian ich umiejętności technicznych i taktycznych - mówi Maciej Cylupa, organizator Polish Match Tour.

W ciągu 3 dni regat planowane jest rozegranie ponad 60 wyścigów w tym faza eliminacyjna oraz półfinały i finały w systemie play-off. Nad sprawnym przebiegiem regat czuwać będzie 10 osobowa międzynarodowa komisja sędziowska z arbitrami z Niemiec, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Francji i Polski. Na starcie zobaczymy 11 załóg, między innymi zawodników z Niemiec, Holandii, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Danii i Polski.

ZOBACZ WIDEO Euro U-21. Świetny mecz Żurkowskiego i Szymańskiego. "W przyszłości mogą być liderami pierwszej reprezentacji"

- Lista startowa jest mocna, mamy aż 5 zawodników z czołowej 30 rankingu Pucharu Świata: van Beeka z Holandii, Whitfielda z Wielkiej Brytanii oraz Patryka Zbroję, Piotra Harasimowicza i Szymona Szymika z Polski. Na pewno do walki włączy się dwukrotny mistrz Polski Rafał Sawicki i pięciokrotny mistrz naszego kraju, najbardziej utytułowany sternik meczowy w Polsce Przemysław Tarnacki. Niespodzianką mogą być młody Emil Kjaer z Danii, który wygrał październikowe regaty PMT w Rybniku i był groźny podczas Germany Match Race przed 2 tygodniami - wyjaśnia Cylupa.

Z regat będzie prowadzona obszerna relacja video na żywo na profilu facebookowym Polish Match Tour.

Czytaj także - Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły 4. miejsce w mistrzostwach Europy klasy 470

Lista Startowa Świnoujście Match Race Grade 2:
Imię Nazwisko Kraj ranking
1. Patryk Zbroja POL 8
2. Piotr Harasimowicz POL 16
3. Jelmer van Beek NED 18
4. Matt Whitfield GBR 21
5. Szymon Szymik POL 25
6. Emil Kjaer DEN 50
7. Przemysław Tarnacki POL 59
8. Rafał Sawicki POL 104
9. Jens Hartwig GER 124
10. Bernardo Low-Beer BRA 218
11. Igor Tarasiuk POL 221

Organizatorem regat jest Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour oraz MT Partners i OSiR Wyspiarz. Bazą regat jest Marina Świnoujście. Wyścigi planowane są od piątku 21 czerwca do niedzieli 23 czerwca, a organizatorzy zapraszają do Mariny i przed ekrany komputerów do śledzenia regat!

Partnerami regat są Miasto Świnoujście, Pomorze Zachodnie, Marina Trzebież, Musto Polska, Texet Polska oraz AVA Marine, Harken, Teknos - Oliva, Bryt Sails i wodoaktywni.com. Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl i fanpage na FB.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2019 cykl składa się z 7 imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×