Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Ponad 20 lat temu rozgrywano tam Grand Prix, teraz wyłonią w tym miejscu mistrza kraju

W przyszłym tygodniu poznamy Indywidualnego Mistrza Szwecji. Znamy listę startową zawodów, które odbędą się na obiekcie, na którym pod koniec lat 90. rozgrywano turnieje cyklu Speedway Grand Prix.

Stanisław Wrona
Stanisław Wrona
tor w Linkoeping Materiały prasowe / Tomasz Juskowiak / Na zdjęciu: tor w Linkoeping
Mowa tu o stadionie w Linkoeping, gdzie żużel w jego klasycznym wydaniu, z motocyklami ścigającymi się w klasie 500cc powrócił w tym sezonie, po 12 latach przerwy, poprzednie zawody odbywały się tam bowiem w 2010 roku. W tym roku rozegrano na tym torze już zawody kontrolne Falco Racing Par Open. W poniedziałek 30 maja triumf odnieśli w nich, reprezentujący Indianernę Kumla Jonatan i Gustav Grahnowie, zdobywając 27 z 30 możliwych punktów.

Najważniejszą imprezą, zaplanowaną w tym miejscu będzie jednak finał Indywidualnych Mistrzostw Szwecji, który rozegrany zostanie właśnie w Linkoeping w ramach tzw. "tygodnia mistrzowskiego". Informację tę podawaliśmy jako pierwsi w maju ubiegłego roku, teraz pozostało tylko rozegranie tego ważnego wydarzenia. Oprócz żużla w tygodniu między 27 czerwca a 3 lipca odbędą się jeszcze zmagania m.in. w kolarstwie górskim, jeździectwie, plażowej piłce nożnej oraz sprincie na orientację.

Miejscowy zespół Flibyterna Linkoeping powstał w roku 1948 i już wtedy zdobył tytuł Drużynowego Mistrza Szwecji. To osiągnięcie udało mu się powtórzyć jeszcze dwa lata później. Do tego dorobku dołożono dwa brązowe krążki, zdobyte w latach 50. ubiegłego stulecia. Na tym torze rozgrywano wspomniane zawody cyklu Speedway Grand Prix przez pierwsze sześć lat jego istnienia, czyli w sezonach 1995-2000.

ZOBACZ WIDEO Pracował nad słabościami i okazał się objawieniem. Bellego mówi, co jeszcze musi poprawić

Obiekt ten gościł wtedy zatem światową czołówkę speedwaya, a w rozegranych tam turniejach o SGP Szwecji zwycięstwa odnosili kolejno Tommy Knudsen, Billy Hamill, Tomasz Gollob, Tony Rickardsson, Mark Loram i Jason Crump. Ściganie w klasie 500cc zawieszono tam jednak w 2010 roku. W międzyczasie odbywały się w tym miejscu treningi oraz rywalizowano na mini żużlu, rozgrywając tam nawet turnieje mistrzowskie.

Na tym obiekcie ma miejsce rozwiązanie, często stosowane na zagranicznych obiektach. Tor do ścigania się w klasie 500cc obejmuje mniejszy, na którym rywalizują najmłodsi zawodnicy. W ostatnich latach pojawiały się plany powrotu speedwaya w to miejsce i organizacji rund szwedzkiej Division 1. Ostatecznie nie zrealizowano jednak tego założenia, organizacja tam Indywidualnych Mistrzostw Szwecji z pewnością może być odpowiedni impulsem do szerszego powrotu tego obiektu na żużlową mapę kraju. Co ciekawe Flibyterna Linkoeping to macierzysty obiekt lidera Bedmet OK Kolejarza Opole - Jacob Thorssell, który zostawał krajowym czempionem w latach 2019-2020.

W ubiegłym roku, na torze w Malilli triumfował Fredrik Lindgren, który jest głównym faworytem również w tegorocznym finale. Co ciekawe na liście startowej pojawiły się nazwiska niemal wszystkich triumfatorów od 2014 roku, czyli Tomasa Hjelma Jonassona (2014), Antonio Lindbaecka (2015 i 2017) oraz wspomnianych Lindgrena (2018 i 2021) oraz Thorssella (2019-2020). Z ostatnich zwycięzców na torze nie pojawi się tylko Andreas Jonsson (2016), który zakończył już żużlową karierę.

W gronie faworytów do tegorocznych medali można wymienić jeszcze Olivera Berntzona, Pontus Aspgrena, Petera Ljunga, czy Kima Nilssona. Na liście zawodników oczekujących znajduje się nazwisko Johannesa Starka, lecz jego występ jest wykluczony, gdyż w ostatnim czasie doznał on poważnego urazu, którego skutki nadal odczuwa.

Lista startowa finału Indywidualnych Mistrzostw Szwecji - Linkoeping, 28 czerwca 2022:
1. Ludvig Lindgren (Malilla MK)
2. Victor Palovaara (Rospiggarna SK)
3. Jonatan Grahn (Kumla MSK)
4. Filip Hjelmland (Vetlanda MS)
5. Oliver Berntzon (Gislaved MK)
6. Pontus Aspgren (Smederna SF)
7. Joel Andersson (Smederna SF)
8. Tomas Hjelm Jonasson (SMK Motala SK)
9. Peter Ljung (Vaestervik MSK)
10. Philip Hellstroem-Baengs (Masarna SK)
11. Kim Nilsson (Rospiggarna SK)
12. Fredrik Lindgren (Västervik MSK MSK)
13. Daniel Henderson (Rospiggarna SK)
14. Antonio Lindbaeck (Masarna SK)
15. Jacob Thorssell (Malilla MK)
16. Casper Henriksson (Gislaved MK)
17. Anton Karlsson (Vaestervik MSK) – rezerwa
18. Gustav Grahn (Kumla MSK) – rezerwa

Zawodnicy oczekujący:
1. Johannes Stark (Smederna SF)
2. Christoffer Selvin (Kumla MSK)

Czytaj także:
Daniel Bewley sprawdził tor przed Grand Prix. "12 punktów brzmi dobrze, ale nie w siedmiu wyścigach"
Timo Lahti bohaterem Gdańska. Pomagał mu hokeista

Kto zostatnie tegorocznym Indywidualnym Mistrzem Szwecji?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×