Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Marzenia Brytyjczyków spełnione! Dwaj Polacy na podium w Cardiff!

Wielka Brytania oszalała! Daniel Bewley spełnił marzenia miejscowej publiczności i wygrał jubileuszowy turniej Grand Prix w Cardiff. To pierwszy triumf Brytyjczyka od 15 lat w tym miejscu. Na podium także dwóch Polaków!

Mateusz Makuch
Mateusz Makuch
Daniel Bewley WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Daniel Bewley
Wielka radość na Wyspach Brytyjskich. Daniel Bewley ożywił trybuny obiektu w Cardiff zwyciężając w wyścigu finałowym. Końcówka turnieju mogła fanów uśpić, gdyż ze względu na problemy ze stanem toru przeciągała się ona w nieskończoność. W decydującym momencie zawodów Bewley sprawił, że Brytyjczycy długo nie zasną. Na taki moment w Cardiff czekali 15 lat. Po raz ostatni spośród gospodarzy w stolicy Walii triumfował Chris Harris w 2007 roku.

Dla nas, Polaków, też mamy dobre informacje. Bartosz Zmarzlik był drugi, a Patryk Dudek trzeci! Takie rozstrzygnięcia oznaczają, że wzrasta przewaga Zmarzlika, który jest na czele klasyfikacji generalnej. W tym momencie Polak ma 96 punktów. Drugi Leon Madsen ma ich na koncie 74 (zobacz pełną tabelę ->>).

Monumentalne Principality w Cardiff przywitało najlepszych żużlowców świata po raz pierwszy od 2019 roku. Nieobecność turniejów Grand Prix w stolicy Walii przez dwa lata spowodowana była oczywiście pandemią koronawirusa. W związku z tym 20. zawody na dawnym Millennium Stadium wypadły właśnie na tegoroczną edycję.

ZOBACZ WIDEO Magazyn PGE Ekstraligi. Murawski, Kanclerz, Galewski i Gajewski gośćmi Puki

Kibice w całej Wielkiej Brytanii marzyli więc, by w jubileuszowym turnieju prym wiedli ich rodacy. Ich pragnienia od początku zawodów spełniał późniejszy triumfator Daniel Bewley, który w pierwszych dwóch startach był absolutnie poza zasięgiem rywali. Później nieco spuścił z tonu, ale ponownie odpalił w kluczowym momencie zawodów.

Podczas czwartej serii startów jasne stało się, że Bewley pozostanie jedyną nadzieją Brytyjczyków, gdyż z dalszej jazdy wycofał się Tai Woffinden. Trzykrotny mistrz świata ciężko oddychał po swoim trzecim biegu i udał się do szpitala. Uskarżał się na ból klatki piersiowej i żołądka (zobacz więcej ->>). O dziwo przeciętnie wypadł też Robert Lambert.

Dobrze imprezę rozpoczął Bartosz Zmarzlik. Polak zaimponował w 6. wyścigu. Bieg wygrał co prawda Mikkel Michelsen, ale Zmarzlik na dystansie wyprzedził Leona Madsena, a pokonać Duńczyka na torze w Cardiff nie jest wcale łatwo. Madsen na jednodniowych torach jak właśnie w Walii czy w Warszawie udowadniał, że czuje się znakomicie. Potwierdził to też w sobotę, meldując się w finale.

To jednak było nic, w porównaniu z tym, co Bartosz Zmarzlik zrobił w 12. biegu. W nim ustawił się pod taśmą startową z dotąd niepokonanym Bewley'em. Wydawało się, że to reprezentant gospodarzy ma atuty po swojej stronie. Do tego momentu spisywał się rewelacyjnie, a ponadto miał korzystne pierwsze pole. Tymczasem to Zmarzlik kapitalnie wyruszył z pola C i objechał faworyta miejscowych już na pierwszym łuku. Wygrał ze znaczącą przewagą, a po wyścigu wymownie twierdząco kiwał głową. To był sygnał od Bartka, że na ten moment wszystko gra tak jak należy.

Pozostali Polacy, z wyjątkiem Pawła Przedpełskiego, także mieli powody do zadowolenia. Patryk Dudek wygrał dwa ze swoich pierwszych trzech wyścigów, a Maciej Janowski rzetelnie kolekcjonował punkty w każdym starcie. Dla obu było ważne, aby przełamać się na międzynarodowej arenie po słabym występie w finale Speedway of Nations.

Niestety ostatecznie dla Janowskiego zabrakło miejsca w półfinale. Wrocławianin miał pecha, gdyż w 13. odsłonie, gdy jechał na pewnym prowadzeniu, bieg został przerwany z powodu upadku Jasona Doyle'a. W powtórce pewnie triumfował Australijczyk, choć zdaniem większości obserwatorów nie powinien on w niej jechać, gdyż sam był winnym przerwania wyścigu. Arbiter jednak uznał inaczej i wykluczył Michelsena, co tylko rozeźliło Duńczyka.

Przed półfinałami nie dało się wskazać jednoznacznego faworyta, gdyż wszystko zmieniało się jak w kalejdoskopie. Bardzo ważne były pola startowe, zawodnicy mieli też coraz większe problemy z torem, na którym koleiny wyrastały jak grzyby po deszczu. Dla przykładu, Fredrik Lindgren wygrał z olbrzymią przewagą w 16. biegu, a już w 17. z trudem przyjechał trzeci.

Po kolejnym upadku Jasona Doyle'a, tym razem w 19. biegu, który wynikał tylko ze względu na stan toru, zawodnicy zaczęli wymuszać na organizatorach dodatkowe prace nad nawierzchnią. Owal zrobił się bowiem narowisty i po prostu niebezpieczny. Prośby zawodników jednak nic nie dały i powtórka 19. wyścigu wyglądała karykaturalnie. Leon Madsen łuki pokonywał na prostym motocyklu, a i tak przyjechał przed Pawłem Przedpełskim.

Końcówka rundy zasadniczej turnieju, która była parodią żużla, wymusiła na osobach odpowiedzialnych za przygotowanie toru radykalne kroki. Przerwa przed biegami półfinałowymi trwała kilkadziesiąt minut, bo na tor wyjechał ciężki sprzęt, który miał za zadanie ułożyć nawierzchnię tak, by ta umożliwiała przede wszystkim bezpieczną jazdę. Prace przyniosły skutek. Zawodnicy ponownie zaczęli płynnie pokonywać łuki, a ku uciesze polskich fanów w finale zameldowali się zarówno Zmarzlik, jak i Dudek. W nim jednak musieli uznać wyższość Bewleya.

Przed nami w Cardiff jeszcze turniej SGP2. Zawody zaplanowano na niedzielę, na godzinę 14:00 polskiego czasu. Pozostaje mieć nadzieję, że do rozpoczęcia turnieju organizatorzy uporają się z torem na tyle, że będzie on bezpieczny dla zawodników i może bardziej sprzyjać walce, bo w sobotę tej było jak na lekarstwo. Na dodatek turniej przeciągał się i w sumie trwał ponad 3,5 godziny.

Wyniki:

1. Daniel Bewley (Wielka Brytania) - 17 (3,3,2,1,3,2,3) - 20 pkt GP
2. Bartosz Zmarzlik (Polska) - 15 (3,2,3,1,2,2,2) - 18
3. Patryk Dudek (Polska) - 14 (3,0,3,3,1,3,1) - 16
4. Leon Madsen (Dania) - 13 (2,1,3,2,2,3,0) - 14
5. Jack Holder (Australia) - 13 (3,1,2,3,3,1) - 12
6. Fredrik Lindgren (Szwecja) - 10 (2,3,0,3,1,1) - 11
7. Mikkel Michelsen (Dania) - 8 (0,3,3,w,2,0) - 10
8. Jason Doyle (Australia) - 9 (2,3,1,3,w,t) - 9
9. Max Fricke (Australia) - 8 (1,1,2,2,2) - 8
10. Maciej Janowski (Polska) - 7 (2,2,1,2,0) - 7
11. Andrzej Lebiediew (Łotwa) - 5 (0,0,2,w,3) - 6
12. Robert Lambert (Wielka Brytania) - 5 (1,0,1,0,3) - 5
13. Tai Woffinden (Wielka Brytania) - 4 (1,2,1,-,-) - 4
14. Paweł Przedpełski (Polska) - 3 (0,2,0,w,1) - 3
15. Anders Thomsen (Dania) - 3 (1,d,0,2,d) - 2
16. Tom Brennan (Wielka Brytania) - 2 (1,1,0) - 1
17. Leon Flint (Wielka Brytania) - 2 (0,1,1) - 0
18. Adam Ellis (Wielka Brytania) - 0 (w,-,-,-,-) - 0

Bieg po biegu:
1. (55,65) Dudek, Janowski, Woffinden, Przedpełski
2. (54,37) Holder, Madsen, Lambert, Ellis (w/u)
3. (54,86) Zmarzlik, Doyle, Thomsen, Lebiediew
4. (53,13) Bewley, Lindgren, Fricke, Michelsen
5. (53,97) Bewley, Janowski, Holder, Lebiediew
6. (54,59) Michelsen, Zmarzlik, Madsen, Dudek
7. (54,30) Lindgren, Przedpełski, Brennan, Thomsen (d/4)
8. (54,54) Doyle, Woffinden, Fricke, Lambert
9. (53,70) Madsen, Fricke, Janowski, Thomsen
10. (53,90) Dudek, Holder, Doyle, Lindgren
11. (54,38) Michelsen, Lebiediew, Lambert, Przedpełski
12. (53,74) Zmarzlik, Bewley, Woffinden, Flint
13. (54,93) Doyle, Janowski, Brennan, Michelsen (w/su)
14. (54,35) Dudek, Thomsen, Bewley, Lambert
15. (54,64) Holder, Fricke, Zmarzlik, Przedpełski (w/su)
16. (55,25) Lindgren, Madsen, Flint, Lebiediew (w/su)
17. (55,20) Lambert, Zmarzlik, Lindgren, Janowski
18. (54,84) Lebiediew, Fricke, Dudek, Brennan
19. (55,33) Bewley, Madsen, Przedpełski, Doyle (w/u)
20. (56,17) Holder, Michelsen, Flint, Thomsen (d/4)
Półfinał nr 1. (53,95) Dudek, Bewley, Lindgren, Doyle (t)
Półfinał nr 2. (54,40) Madsen, Zmarzlik, Holder, Michelsen
Finał. (54,29) Bewley, Zmarzlik, Dudek, Madsen

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.

Czy Bartosz Zmarzlik zostanie w tym roku mistrzem świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (17)
 • Tomek z Bamy Zgłoś komentarz
  Czekanski zalamany,po dekoracji dlugo przy parkingu krzyczal-"Jestesmy z Toba,hej Maciek jestesmy z Toba!!!", "Nic sie nie stalo,sasiedzie nic sie stalo!!!".
  • slabe Zgłoś komentarz
   Czy jakiś zawodnik otrzymał w czasie tych zawodów ostrzeżenie za ruchy, bądź mikroruchy? Nie, a oglądałem te zawody i ruchy były. Ale mądry sędzia stwierdził, że nie miało to
   Czytaj całość
   znaczenia co do ostatecznego rozstrzygnięcia wyniku biegu i nie przerwał wyścigu. A w Polsce w każdym meczu jest kilka ostrzeżeń. Pamiętam taki mecz, że sędzią przerwał bieg i przez 15 minut oglądał powtórki, aby udowodnić, że zawodnik poruszył się może o pół centymetra. Do tego dochodzi to, że żużlowcy z dobrą reakcją startową, też są karani. A czy to jest ich wina, że mają takie predyspozycje? Polski żużel toczy "rak" spowodowany przez bandę "pasibrzuchów", czyli tzw. "prezesów", "działaczy" i sędziów, którzy chcą być głównym aktorem meczu.
   • POLONISTA Z KRWI I KOŚCI Zgłoś komentarz
    Brawo Polacy! Bartas drugi i zmierza po trzecie złoto, a Patras trzeci i jest trzeci w generalce! :) Piękny turniej w Cardiff i brawa za pierwszy tryumf Dana! ;) Problemy z torem były, ale
    Czytaj całość
    organizatorzy spisali się na najważniejsze biegi i było oki! :)
    • speedwayfan94 Zgłoś komentarz
     Brawa dla Zmarzlika i Dudka. Zapowiada się na kolejne złoto dla Polski, super Bartek, tak dalej, po złoto ! :)
     • Spar Zgłoś komentarz
      I gitara, pogodził gwiazdeczki:)
      • UNIA LESZNO kks Zgłoś komentarz
       BRAWO BEWLEY!!!! WIELKA SPRAWA!!!! Ale dzisiaj latal!!!! dla niego dziury to nic, tak jak mowil Ronnie O'Sullivan on nie narzekal tylko jechal do przodu, kocha sciganie po wszystkim i na
       Czytaj całość
       wszystkim!!!! Zmarzlik i Dudek super super podium i w generalnej tez!!!!! ale Bewley tez blisko teraz medalu!!! pamietajmy jeszcze o Madsenie, ciekawy start w polfinale.. a JASON i tak niesamowicie nerwy utrzymywal - dwa upadki, potem sam upadl ale w polfinale niestety strzelilo.... gratulacje dla Andreja, 6 punktow do GP, dobry test przed GP Challenge. no i Tom i Leon swietny pokaz, po 2 punkty zdobyli szkoda ze ich nie moga zapisac sobie na konto tylko Tom 1 pkt a Leon 0. no ale jutro bedzie ich dzien mysle, chociaz stawka rewelacyjna jutro, ale znowu jak w Pradze gora beda naprawde najlepsi, ci ktorzy posiadaja to cos na takie warunki :)
       • Venom22 Zgłoś komentarz
        I nie dajmy się nabrać że na motokrosie tez tak jeżdżą. Bo tam na każdym zakręcie czy wirażu zwalniają prawie do zera.i niema kolein które wynoszą w płot, tam się tor nie zmienia
        Czytaj całość
        co cztery biegi bo jest naturalny.
        • AfterSparta Zgłoś komentarz
         WTS! WTS! WTS!
         • Venom22 Zgłoś komentarz
          Nie rozumiem jak na mistrzostwa świata można zrobic taki tor to tak jakby zrobić sprinterom pół bieżni i pół kocich łbów. Wydaje mnie się że mistrzostwa to poważny występ.
          • Venom22 Zgłoś komentarz
           Trudno żeby Anglik nie wygrał jak w jego boksie siedzi szef gp.
           • speed01 Zgłoś komentarz
            Brawa dla Bjuliego, Zmarzlika i Dudka, dobrze, że Madsen bez punktów w finale. Morris jak zawsze dał d...y, człowiek - katastrofa...
            • Belwederczyk Zgłoś komentarz
             Nigdy więcej takich zawodów GP.To jest hańba i profanacja..
             • Hampelek Zgłoś komentarz
              Kolejne kiepskie zawody. Nie myślałem, że Eurosport będzie gorszy od BSI i będzie odwalało taką amatorkę. Istna tragedia
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×