Żużel. Gusts wyfrunął z macierzystego gniazda, ale zdolnej młodzieży w tym ośrodku nie brakuje. W kolejce... Gusts

WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Francis Gusts
WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Francis Gusts

Riga Speedway Club jest jednym z dwóch prężnie działających klubów żużlowych na Łotwie. To właśnie tam wychował się m.in. Francis Gusts, a w kolejce są kolejni utalentowani zawodnicy.

[tag=74514]

Riga Speedway Club[/tag] jest młodym klubem, bo założonym w 2017 roku. I choć ich działalność liczy zaledwie pięć lat, to tamtejszy ośrodek wypuścił na szerokie wody światowego speedwaya Francisa Gustsa oraz nieco mniej znanego, ale również utalentowanego Ricardsa Ansviesulisa.

Nie są to oczywiście jedyni wychowankowie tego klubu. Jednak żadnemu z pozostałych nie udało się przebić na tyle, co dwóm wymienionym. A kto czeka w kolejce?

- Jest kilku młodych i przyszłych zawodników w szkółce żużlowej "Auseklis". Najstarsi mają po 14 lat i są to Jekabs Gusts oraz Damir Filimonow. Trzynaście lat ma Kristians Murnieks, a 10 Andrzej Smulkewics. Nasi reprezentanci uczestniczyli w Mistrzostwach Europy 250cc i z roku na rok poprawiają swoje umiejętności jeździeckie - mówi nam Nils Freivalds, prezes ryskiego klubu.

Kiedy zapytaliśmy, czy któryś z nich wykazuje się potencjałem takim, jak ich starsi koledzy, usłyszeliśmy: - Wszyscy młodzi zawodnicy z Rygi są utalentowani i co najważniejsze, wszyscy mają szansę na dobrą przyszłość.

Dwóch wychowanków klubu z Rygi już zakończyło kariery. Są to Kristers Lumanis oraz Rudolfs Sprogis, którzy swoje młodzieżowe ściganie kontynuowali w Optibet Lokomotivie Daugavpils. Nadal będzie tam się ścigał również wspomniany Ansviesulis, który jeszcze niedawno w rozmowie z WP SportoweFakty przyznał, że skończyła mu się umowa, więc czuje się wolny jak ptak i zastanawia się nad zmianą otoczenia, by rozwijać się dalej.

Ostatecznie jednak parafował kolejną umowę z Lokomotivem. Czy dla ryskiego działacza było to zaskoczenie? - Powszechnie wiadomo, że zawodnicy zmieniają klub z powodu lepszych ofert lub innych czynników, ale to są ich indywidualne decyzje. Nie jestem tak kompetentną osobę, jak Ricards, aby w jakimś stopniu komentować jego decyzję - zakończył nasz rozmówca.

Czytaj także:
Ten sezon miał decydować o jego przyszłości. Pokonał Zmarzlika i coś wszystkim udowodnił
15-letni wicemistrz świata w Gorzowie. Zdradza, dlaczego wybrał Stal

ZOBACZ Jego negocjacje z GKM-em były bardzo szybkie. Wszystko przez specyficzną sytuację

Komentarze (0)