Żużel. Powtórzył sukces wujka. Świetne ściganie na koniec sezonu w Ostrowie

Zwycięstwem Jakuba Miśkowiaka zakończył się 71. Turniej o Łańcuch Herbowy w Ostrowie Wielkopolskim. Drugie miejsce, z punktem mniej, zajął Jakub Krawczyk. Trzeci, po biegu dodatkowym, zawody zakończył Bartosz Smektała.

Mateusz Kmiecik
Jakub Miśkowiak WP SportoweFakty / Maciej Kmiecik / Na zdjęciu: Jakub Miśkowiak
Początkowy najstarszy turniej żużlowy w Polsce miał odbyć się tydzień wcześniej, jednakże wówczas na przeszkodzie stanęła niesprzyjająca aura kilkanaście godzin wcześniej. W dniu pierwotnego terminu pogoda była już lepsza, a na trybunach zasiadło ponad cztery tysiące kibiców. Niestety ostatecznie toru nie udało się doprowadzić do stanu pozwalającego na bezpieczną jazdę.

Żużlowcy w Ostrowie Wielkopolskim pojawili się zatem w niedzielę tydzień później, chociaż w trochę innym gronie. Zabrakło Wiktora Jasińskiego, Davida Bellego, Andrzeja Lebiediewa oraz Oskara Palucha, który w sobotę nabawił się kontuzji obojczyka (Więcej TUTAJ). W ich miejsce pojawili się Oskar Polis, Tim Soerensen, Damian Baliński i Antoni Mencel. Organizatorzy niestety mogli mówić o sporym pechu, gdyż tym razem w czasie zawodów było o wiele zimniej, co spowodowało, że na stadion przybyło około dwóch tysięcy fanów.

Bardzo dobrze turniej rozpoczęli wychowankowie Arged Malesy Ostrów. Trzy punkty w swoich pierwszych biegach zdobyli Sebastian Szostak, Kacper Grzelak oraz Jakub Krawczyk. Dwa "oczka" z kolei wywalczył Jakub Poczta. Od czwartego miejsca z kolei zawody zainaugurował nowy nabytek wielkopolskiego klubu, Frederik Jakobsen. "Trójkę" w pierwszej serii zgarnął jeszcze Jakub Miśkowiak.

Trzeba przyznać, że złą pogodę kibicom zrekompensowało świetne ściganie i to praktycznie od samego początku. W trzeciej gonitwie po starcie prowadził Damian Baliński, ale już na drugim łuku spadł na ostatnią pozycję. Później o zwycięstwo walczyli wcześniej wspomniani Poczta i Miśkowiak. W następnym wyścigu Krawczyk jednym atakiem przedarł się z trzeciej na pierwszą lokatę.

W drugiej serii Szostak nie pojechał już tak dobrze i tym razem dojechał do mety ostatni. Lepiej poradzili sobie Grzelak oraz Krawczyk, którzy zapisali przy swoim nazwisku po dwa punkty. Pierwsze zwycięstwo zanotował za to Jakobsen. W szóstym biegu świetną walkę stoczyli Oliver Berntzon i Matias Nielsen. Smaku tej rywalizacji dodał fakt, że obaj po tegorocznym sezonie opuszczą zespół z Ostrowa Wielkopolskiego.

Po kolejnych czterech gonitwach utworzyła się zdecydowana trójka liderów. Pierwszą pozycję z kompletem punktów zajmował zawodnik Tauron Włókniarza Częstochowa. Drugi, z punktem mniej, był 19-letni wychowanek Arged Malesy, a trzeci, z siedmioma "oczkami", Adrian Cyfer. Za nimi plasowało się pięciu żużlowców z pięcioma punktami. Pierwszy tryumf odniósł z kolei Oskar Polis, który wcześniej przywiózł dwa "zera".

Niestety po 13. gonitwie pogoda ponownie dała się we znaki, a nad stadionem zaczęło padać mocniej. Jak się jednak okazało, w niedzielę w Ostrowie Wielkopolskim mieliśmy typowo jesienne warunki i już po kilku minutach aura się poprawiła, a zawody kontynuowano. Trudniejszy tor nie przeszkadzał Miśkowiakowi, który ponownie minął linię mety na pierwszej pozycji i był coraz bliżej końcowego tryumfu. Szanse na to miał jeszcze Krawczyk.

Bardzo wyrównana stawka spowodowała, że o trzecie miejsce w ostatniej serii startów walczyło aż 10 zawodników. Ostrowski młodzieżowiec zdobył dwa punkty i zachował szanse na zwycięstwo. W tej samej gonitwie "trójkę" zdobył Smektała i znacznie zbliżył się do trzeciego stopnia na podium. Jakub Miśkowiak również przywiózł dwa "oczka", dzięki czemu zwyciężył w 71. Turnieju o Łańcuch Herbowy.

Swój ostatni wyścig wygrał także Nielsen, co spowodowało, że do wyłonienia trzeciej pozycji potrzebny był bieg dodatkowy. W nim lepiej spod taśmy wyszedł Polak. Duńczyk starał się na początku gonić rywala, ale później stracił kilka metrów. To oznaczało, że Bartosz Smektała, który przed rokiem cieszył się z tryumfu, tym razem stanie na najniższym stopniu podium.

W 2010 roku 58. Turniej o Łańcuch Herbowy wygrał Robert Miśkowiak, wujek Jakuba, który praktycznie od początku towarzyszy w karierze 22-latka.

Wyniki:

1. Jakub Miśkowiak (Tauron Włókniarz Częstochowa) - 14 (3,3,3,3,2)
2. Jakub Krawczyk (Arged Malesa Ostrów) - 13 (3,2,3,3,2)
3. Bartosz Smektała (Fogo Unia Leszno) - 10 (1,1,3,2,3) - 1. miejsce w biegu dodatkowym
4. Matias Nielsen (Arged Malesa Ostrów) - 10 (1,3,1,2,3) - 2. miejsce w biegu dodatkowym
5. Frederik Jakobsen (ZOOleszcz GKM Grudziądz) - (0,3,2,1,3)
6. Tomasz Gapiński (H.Skrzydlewska Orzeł Łódź) - (2,1,0,3,2)