Żużel. Zmiany w Premiership. Będą dwa nowe kluby

W 2024 roku brytyjski żużel ligowy czeka kilka zmian. W rozgrywkach Premiership ścigać będą się dwa nowe kluby. Będą to Birmingham Brummies i Oxford Cheetahs. Łącznie w brytyjskiej elicie rywalizować będzie siedem drużyn.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Tai Woffinden WP SportoweFakty / Adrian Skorupski / Na zdjęciu: Tai Woffinden
W oficjalnym komunikacie władze brytyjskiego speedwaya poinformowały o zmianach, które obowiązywać będą od nowego sezonu. Najważniejszą informacją jest skład Premiership. Dojdzie do dwóch zmian. W lidze rywalizować nie będą Wolverhampton Wolves i Peterborough Panthers. Oba kluby mają problemy ze stadionami, a ich licencje zostały zawieszone.

Kto zastąpi Wilki i Pantery? o najwyższej klasy rozgrywkowej dopuszczone zostały Birmingham Brummies oraz Oxford Spires. W Premiership nadal startować będą Belle Vue Aces, Ipswich Witches, Kings Lynn Stars, Leicester Lions oraz Sheffield Tigers. Tym samym liga liczyć będzie siedem drużyn.

- To bardzo smutne, że Premiership straciło dwa tak ugruntowane kluby w Peterborough i Wolverhampton. Mamy szczerą nadzieję, że drużyny te będą mogły wrócić w przyszłości. To wspaniałe, że do rywalizacji wrócił Oxford. Ich powrót był ogromnym sukcesem. Działacze są przekonani, że ich model biznesowy będzie działać i dostarczą dobry produkt. Życzymy również Birmingham wszystkiego najlepszego. Bardzo miło jest widzieć kontynuacje tego sportu na Perry Barr - powiedział szef stowarzyszenia promotorów, Rob Godfrey.

ZOBACZ WIDEO: Czy Janusz Kołodziej marnuje się w Fogo Unii Leszno?

Z kolei w Championship - zapleczu Premiership - rywalizować będą Berwick Bandits, Edinburgh Monarchs, Glasgow Tigers, Oxford Cheetahs, Plymouth Gladiators, Poole Pirates, Redcar Bears, Scunthorpe Scorpions oraz Workington Comets. Warto zwrócić uwagę na to, że działacze klubu z Oxfordu postanowili wystawić drużyny w obu ligach.

Limit CMA w Premiership wynosi 40 punktów, a w Championship 38. W drużynie z najwyższej ligi ma znaleźć się jeden junior. Ponadto nie będzie już żadnych ograniczeń co do liczby zawodników z polskiej Ekstraligi.

To jednak nie koniec zmian. Władze brytyjskiego żużla stworzyły nowy program rozwoju młodzieży. Powstaną nowe rozgrywki, w których startować będą młodzi brytyjscy żużlowcy.

- Rozwój juniorów jest kluczem do tego, co chcemy osiągnąć w sporcie. Odbyło się wiele pozytywnych dyskusji na ten temat. Musimy pomagać młodym, by mieli regularne starty. Nacisk jest położony na to, by dać znacznie więcej możliwości do jazdy dla młodych. Miejmy nadzieję, że w przyszłości będą stanowili o sile żużla - dodał Godfrey.

Szefem Premiership będzie Phil Morris, a na wszystkich stadionach wprowadzona zostanie elektroniczna procedura startu, która jest znana z cyklu Grand Prix.

Czytaj także:
Były mistrz Polski usłyszał wyrok za zabójstwo. Reakcja córki zmarłego
Jeden klub przystąpi do rozgrywek z ujemnymi punktami w tabeli?

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×