Żużlowa sobota. Dudek i Woźniak jadą o GP Challenge. Dla kogo Brązowy Kask?

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Szymon Woźniak
WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Szymon Woźniak
zdjęcie autora artykułu

Po poniedziałkowym rundach w Abensbergu i Debreczynie w sobotę odbędą się dwie ostatnie w drodze do Grand Prix Challenge. W Żarnovicy pojedzie Patryk Dudek, a w Lonigo wystąpi Szymon Woźniak. Ponadto w Pile poznamy zdobywcę Brązowego Kasku.

Sprawdź, jakie wydarzenia czekają na kibiców w żużlową sobotę 25 maja.

***

Rundy kwalifikacyjne do Grand Prix 2025 w Żarnovicy i Lonigo

Eliminacje światowe ruszyły w poniedziałek w Abensbergu i Debreczynie. Dokończenie pierwszego etapu nastąpi w sobotę w Żarnovicy i Lonigo. W obu tych turniejach wystartuje po jednym reprezentancie Polski. Na Słowację wybiera się Patryk Dudek, a do Włoch Szymon Woźniak. Stawką jest awans do Grand Prix Challenge, które dopiero 4 października odbędzie się w czeskich Pardubicach.

Aby znaleźć się w strefie awansu, Dudek i Woźniak będą musieli odjechać w sobotę naprawdę dobre zawody. W teorii przepustkę do finału eliminacji wywalczy w Żarnovicy i Lonigo po czterech najlepszych, jednak jeżeli w obu nie będzie wśród awansujących zawodnika z Czech, to ze słowackiej imprezy, gdzie pojadą Adam Bednar i Vaclav Milik, wyjątkowo promocję wywalczy tylko pierwsza trójka. W Italii wystartuje z kolei Jan Kvech. Taka sytuacja wiąże się z prawem gospodarza Challenge'u.

Obaj Polacy są z pewnością w gronie faworytów do awansu. Dudka czekać będą pojedynki m.in. z Robertem Lambertem, Andersem Thomsenem, Martinem Vaculikiem czy Bradym Kurtzem. Wśród głównych rywali Woźniaka trzeba upatrywać Jacka Holdera, Jaimona Lidseya, Daniela Bewleya i Timo Lahtiego. Początek jazd w Żarnovicy o 14:20, a tych w Lonigo o 19:00.

Brązowy Kask w Pile

Kontrowersje wywołał sposób wyłaniania uczestników tej imprezy, zresztą podobnie jak w przypadku Srebrnego Kasku. GKSŻ i trener narodowej kadry, Rafał Dobrucki, postanowili nominować zawodników do startu w tym turnieju, nazywając go górnolotnie "finałem". Trudno jednak sądzić, że to finał, podczas gdy nie odbył się żaden półfinał, który pozwoliłby w sportowej walce wyłonić najlepszych zawodników do lat 19. Efekt jest taki, że na liście startowej brakuje m.in. Franciszka Karczewskiego czy Wiktora Rafalskiego, z kolei Mateusz Affelt jest jedynie rezerwowym. Początek turnieju o 16:00.

ZOBACZ WIDEO: "Mam co robić w życiu". Interesujące słowa Rusieckiego o Unii

Źródło artykułu: WP SportoweFakty