Finał Indywidualnych Mistrzostw Świata w 1983 roku przeszedł do historii jako jedno z najbardziej sensacyjnych wydarzeń w świecie żużla. Niemiec Egon Muller triumfował w sposób, który na zawsze zapisał się w pamięci kibiców. Po zakończeniu sportowej kariery zyskał jednak rozgłos także jako gwiazda włoskiego disco, występując pod pseudonimem Amadeus Liszt.
26 listopada Egon Muller obchodzi 76. urodziny. Dziś, jako starszy pan, nadal interesuje się żużlem, sportem, który przyniósł mu międzynarodową sławę. W przeszłości nie tylko dawał niemieckim kibicom niezapomniane emocje na torach, ale także zachwycał ich swoją muzyką. Jego kariera estradowa, choć nietypowa dla żużlowca, była dodatkowym dowodem na jego nietuzinkowość.
Sensacyjny triumf w Norden
Największym osiągnięciem Mullera był finał IMŚ w 1983 roku, rozegrany na jego domowym torze w Norden. Znał go doskonale i wykorzystał tę wiedzę w pełni. Na 400-metrowym owalu Muller zdominował rywalizację, zdobywając komplet 15 punktów i pozostawiając w pokonanym polu takie gwiazdy, jak Hans Nielsen, Ole Olsen czy Erik Gundersen. Jego wyczyn do dziś pozostaje jedynym przypadkiem, kiedy niemiecki żużlowiec stanął na podium tych mistrzostw.
ZOBACZ WIDEO: Włókniarz może spaść z PGE Ekstraligi. Cieślak zaniepokoił kibiców
Co pozwoliło Mullerowi sięgnąć po złoty medal? Decydującym czynnikiem była determinacja. W wieku 35 lat zdawał sobie sprawę, że to jego ostatnia szansa na zdobycie tytułu. Wcześniej trzykrotnie triumfował na długim torze, ale to sukces w klasycznym żużlu był jego marzeniem.
Zostałem mistrzem świata, ponieważ dotarło do mnie, że to ostatnia szansa na zdobycie tytułu. Głodowałem przez osiem miesięcy, dochodząc do wagi 51,5 kilograma. Byłem sprawny niczym Arnold Schwarzenegger. Wszystko dzięki programowi treningowemu. Realizowałem go osiem miesięcy, ćwiczyłem cztery godziny każdego dnia. Poza tym faktycznie miałem dobry silnik. Sam zaprojektowałem do niego sprzęgło. Tamtego dnia wszystko było skoordynowane. Moja głowa, moje ciało, mój motocykl – mówił Muller w wywiadzie dla WP SportoweFakty.
Żużel i muzyka na całe życie
Po zakończeniu kariery sportowej Muller pozostał związany z żużlem jako tuner. Współpracował z wieloma zawodnikami, w tym z Tomaszem Gollobem. Jego motocykle pomogły Robertowi Dadosowi i Jesperowi Monbergowi zdobyć złote medale w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów.
Równolegle rozwijał swoją pasję muzyczną. Jako Amadeus Liszt nagrał kilka utworów, w których często nawiązywał do żużla. Do dziś jest postrzegany jako symbol dawnych czasów, kiedy sport łączył się z niepowtarzalnym stylem i charyzmą.
Egon Muller pozostaje ikoną żużla, której sukcesy i wyjątkowa osobowość wciąż budzą podziw. Fani z nostalgią wspominają zawodnika, który łączył pasję do sportu z duszą artysty.