Ułamek najskuteczniejszy - podsumowanie występów Polaków w lidze duńskiej

W sezonie 2010 na duńskich torach pojawiło się 34 Polaków. Jednak tylko kilku z nich mogło liczyć na systematyczne występy. Najskuteczniejszym Polakiem był Sebastian Ułamek, który w ciągu całego sezonu zdobył 180 punktów.

Łukasz Witczyk
Sebastian Ułamek został najskuteczniejszym zawodnikiem duńskiej ligi. Polak wystąpił w 12 spotkaniach swojego Fjelsted i zdobył w nich wraz z bonusami 180 punktów. Był to najlepszy wynik spośród wszystkich zawodników startujących w roku 2010 w lidze duńskiej. Niestety zespół wychowanka częstochowskiego Włókniarza zajął dopiero siódme miejsce w ligowej tabeli. W 12 meczach duńskiej ligi pojawił się także Daniel Pytel, który reprezentował barwy Brovst. Klub ten mimo zajęcia piątej pozycji w tabeli w przyszłym roku nie przystąpi do rozgrywek z powodu problemów finansowych. W 2010 w lidze duńskiej ścigało się 34 Polaków. Pod tym Polacy byli drugą nacją, która miała najwięcej reprezentantów. Więcej przedstawicieli mieli tylko Duńczycy, których w rodzimej lidze startowało 51. Jednak tylko kilku z naszych rodaków mogło liczyć na systematyczne występy. Oprócz wyżej wspomnianych Ułamka i Pytela byli to Tomasz Chrzanowski (8 meczów), Artur Mroczka (6), Patryk Dudek (5), Zbigniew Suchecki (8) oraz Mariusz Staszewski (9). Pozostali nasi rodacy startowali sporadycznie i głównie w charakterze gościa.
Sebastian Ułamek zdobył najwięcej punktów spośród wszystkich zawodników ścigających się w lidze duńskiej
Największą średnią spośród biało-czerwonych może pochwalić się Piotr Protasiewicz. Zawodnik klubu z Zielonej Góry wystąpił tylko w jednym spotkaniu ligi duńskiej, w którym dla Esbjerg zdobył 17 punktów w 6 biegach co dało mu średnią 2,833 punktu na bieg. Z taką samą średnią sezon zakończył Leigh Adams, który wystąpił w trzech spotkaniach. Średnią powyżej dwóch punktów na bieg pochwalić się mogą także Adrian Miedziński, Przemysław Pawlicki, Damian Baliński, Sebastian Ułamek, Krzysztof Buczkowski, Rune Holta, Tomasz Gapiński, Rafał Dobrucki oraz Krzysztof Kasprzak. Nie licząc Ułamka zawodnicy ci wystąpili łącznie w 17 meczach. Złoty medal w Drużynowych Mistrzostwach Danii w sezonie 2010 zdobyła drużyna Slangerup. W barwach tej drużyny w jednym meczu wystartował Kamil Brzozowski, który w 6 biegach wywalczył 11 oczek. Po srebrne medale sięgnęli Artur Mroczkai Grzegorz Walasek, którzy gościnnie reprezentowali barwy klubu z Outrup. Na trzecim miejscu ligę zakończył zespół z Vojens, w którego barwach w jednym spotkaniu zaprezentował się Adam Skórnicki. W sezonie 2010 w rozgrywkach ligi duńskiej Polacy zdobyli łącznie 1170 punktów w 664 biegach. Biało-czerwoni zdobywali średnio 1,762 punktu na bieg. Statystyki Polaków

Lp Zawodnik Mecze Punkty Biegi Średnia bieg.