WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Oświadczenie firmy Alstal

Wiele kontrowersji wzbudza zamknięcie nowo powstałej trybuny K na stadionie żużlowym w Zielonej Górze. Firma Alstal Grupa Budowlana, która była odpowiedzialna za jej wykonanie, wydała specjalne oświadczenie.
Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski

Treść oświadczenia:

"Firma Alstal Grupa Budowlana wykonała modernizację trybuny stadionu żużlowego w Zielonej Górze, zgodnie z zatwierdzonym i dostarczonym - przez Zamawiającego - projektem budowlanym. Po stronie wykonawcy leżało opracowanie projektu wykonawczego. Wprowadzone do projektu wykonawczego zmiany, dotyczyły wymiany konstrukcji żelbetowej, wylewanej "na mokro", na konstrukcję zbudowaną z gotowych prefabrykatów. Wszystkie dane dotyczące obliczenia nośności konstrukcji pozostały takie same, jak w projekcie dostarczonym przez Inwestora. Odbiór obiektu, przez Zamawiającego, nastąpił 25 sierpnia 2010r.

W związku z pojawieniem się, w trakcie użytkowania stadionu, zjawiska tzw. "falującego dachu", Alstal - na podstawie ekspertyzy prof. Jakuba Marcinowskiego z Uniwersytetu Zielonogórskiego - dokonał stosownego przestrojenia dynamicznego, konstrukcji stalowej dachu. Poprawność wykonanych prac została potwierdzona ekspertyzą techniczną, wykonaną również przez zespół prof. Jakuba Marcinowskiego. Dodatkowo Alstal zlecił niezależne badania, całości konstrukcji stadionu, zespołowi Politechniki Gdańskiej, pod kierownictwem profesora Krzysztofa Wilde. Wyniki tych badań wraz z orzeczeniem zostały przekazane Zamawiającemu (MOSiR w Zielonej Górze) i Projektantowi - firmie Stalko.

Na podstawie opracowanego orzeczenia technicznego dotyczącego eksperymentalnego określenia częstotliwości drgań własnych konstrukcji żelbetowej stadionu żużlowego w Zielonej Górze ustalono, iż obiekt podlega niemożliwym do przewidzenia na etapie umowy drganiom/obciążeniom wandalicznym, które "będą powodować przyspieszoną degradację elementów konstrukcyjnych". Chcielibyśmy szczególnie zwrócić uwagę na fakt, że w nomenklaturze budowlanej wyrażenie "obciążenie wandaliczne" oznacza tyle samo co incydentalne i w żaden sposób nie odnosi się do wandalizmu. Poniżej fragment orzeczenia: "Takie obciążenie dynamiczne ma charakter obciążenia incydentalnego (dla konstrukcji mostowych, takie obciążenie określa się także terminem obciążeń wandalicznych lub akcydentalnych)". Mając na uwadze stanowisko prof. Krzysztofa Wilde konieczne pozostaje przeprowadzenie dalszych badań, określających konieczność przestrojenia konstrukcji.

Alstal Grupa Budowlana w pełni rozumie zaistniałą sytuację oraz obawy wszystkich stron, dlatego też pomimo należytego wykonania inwestycji, pozostaje otwarta na dalszą współpracę w tym zakresie. Pragniemy, aby każdy kibic czuł się na stadionie bezpiecznie."

Źródło: Gazeta Lubuska

Polecamy:
2018 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland - KUP BILETY >>>

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
gazetalubuska.pl

Komentarze (22):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • badi_zamość 0
  wcale mnie to nie dziwi ze w zielonej postawili taka lipe zamiast konkretnej trybuny. tak samo jak w poznaniu nie moze byc takiego stadionu jak w warszawie bo jest stolica tak w zielonej nie moze byc takich trybun jak w gorzowie wkoncu to zielona jest prowincja a gorzow stolica. zasada jest prosta i banalna. Obserwuje ta sytuacje z boku i nie moge sie nadziwic komentarzom kibicow falubazu bo bije od nich niesamowita zazdroscia... czyzby zaistnialo tu zjawisko manii nizszosci? chyba tak. Co do dopingu na meczu kibice stali zachowywali sie tak jak powinni przeciez to sa derby a zielona zachowuje sie tak jakby myslala ze przyjedzie a tu wszyscy beda ich glaskac i witac z otwartymi ramionami. Stal wygrala bo byla lepsza i to jest fakt. Szkoda mi Dobruckiego i wspolczuje mu tego wypadku ale jako tak doswiadczony zawodnik z takim stazem w czarnym sporcie nie powinien az tak odczuwac presji ze strony jakiegos malolata siedzacego mu na plecach. Chcial cisnac jak najmocniej i przesadzil. Mam nadzieje ze szybko wroci do zdrowia i tego mu zycze z szacunku dla czlowieka. Pozdrawiam z Zamoscia wszystkich kibicow czarnego sportu oprocz napinaczy z zielonej.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Leo 0
  To takie polskie , wyśmiewać się z lepszych od siebie , bo coś złego im się przytrafiło...Falubaz zawsze miał pod górkę , nic nowego , z trybuną w końcu dadzą radę , gorzej w sprawie Rafała , ale też się w końcu otrząsną po jego stracie...a tak po za tym , odczepcie się od tego klubu , jak tak mocno zalazł wam za skórę , to nie czytajcie o nim wieści i nie wypisujcie bzdur.
  Odpowiedz Zgłoś
 • do wojtaszek zg 0
  Na dużych budowach tak już jest że firmy opracowują swoje projekty (optymalizują konstrukcję) alby zaoszczędzić na kosztach... i zaoszczędzili...
  Odpowiedz Zgłoś
Pokaż więcej komentarzy (19)
Pokaż więcej komentarzy (22)
Pokaż więcej komentarzy (22)
Pokaż więcej komentarzy (22)