Czy kluby mogą rozmawiać z zawodnikami o nowych kontraktach?

Wśród kibiców rozgorzała dyskusja na temat tego, czy kluby mogą prowadzić rozmowy na temat nowych kontraktów swoich dotychczasowych zawodników. Wszelkie wątpliwości rozwiał komisarz Speedway Ekstraligi - Ryszard Głód.

W tym artykule dowiesz się o:

Atlas Wrocław, Unia Tarnów i Stal Gorzów poinformowały o tym, że porozumiały się ze swoimi liderami na temat startów zawodników w przyszłym sezonie. Wśród kibiców pojawiły się głosy, że jest to sprzeczne z regulaminem sportu żużlowego, który zakazuje prowadzenia rozmów z zawodnikami w tym okresie. Przepisem, o którym mowa, jest artykuł numer 221 Regulaminu przynależności klubowej w sporcie żużlowym. Brzmi on następująco:

1. W okresie ustalonej przynależności klubowej zawodnika zabronione jest:

1) prowadzenie rozmów z zawodnikiem w przedmiocie zmiany barw klubowych przez działacza innego klubu lub osoby z nim powiązane

2) składanie zawodnikowi przez działaczy innych klubów lub osoby z nimi powiązane ustnych lub pisemnych propozycji, ofert, listów intencyjnych dotyczących zmiany barw klubowych, zatrudnienia, warunków kontraktu zawodnika, jak również prowadzenie rozmów w tym przedmiocie; powyższy zakaz dotyczy również zawodnika

2. Klub macierzysty zawodnika może wydać zgodę na prowadzenie przez zawodnika rozmów handlowych i o kontrakcie z innym klubem w okresie ustalonej przynależności klubowej; zgoda taka powinna być wyrażona na piśmie pod rygorem nieważności.

3. Zabrania się podpisywania i zawierania jakichkolwiek listów intencyjnych, porozumień i umów pomiędzy klubem a zawodnikiem, za wyjątkiem przedłużenia kontraktu zawodnika z klubem macierzystym.

Przepisy regulaminu określają więc jednoznacznie w punkcie trzecim, że kluby macierzyste mogą prowadzić rozmowy z zawodnikami, którzy dotychczas reprezentowali klub. Jest to możliwe także w przypadku innych klubów, jeżeli klub macierzysty wyrazi na takie rozmowy zgody na piśmie. Między innymi Tomasz Gollob, Jason Crump i Janusz Kołodziej mogli zatem uzgodnić warunki przyszłorocznych kontraktów, bez naruszenia regulaminu.

Źródło artykułu: