KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Cegielski dla SportoweFakty.pl: Liga bez Unibaksu? To byłby duży cios

Krzysztof Cegielski spodziewał się, że Trybunał PZM zmniejszy kary dla Unibaksu Toruń, ale nadal będzie ona dotkliwa. - To taki społeczny konsensus - uważa ekspert portalu SportoweFakty.pl.

Jarosław Galewski
Jarosław Galewski

Torunianie muszą łącznie zapłacić 1 043 000 zł kary. Ponadto przyszły sezon zaczną z ośmioma punktami ujemnymi. Na jedno spotkanie kibice wejdą na MotoArenę za symboliczną złotówkę (wcześniej dotyczyło to trzech meczów). Także na jeden mecz w Toruniu fani z Zielonej Góry (w liczbie 770 osób) wejdą za złotówkę.

- Spodziewałem się kar w takich wysokościach. Żadna ze stron nie będzie zadowolona. Torunianie pewnie będą wykorzystywać wszystkie pozostające możliwości w celu dochodzenia swoich racji. Zielonogórzanie również nie będą szczęśliwi, bo oczekiwali zwiększenia kar, zwłaszcza w kwestii odszkodowań. Te kary to taki społeczny konsensus - mówi w rozmowie z portalem SportoweFakty.pl Krzysztof Cegielski. - Pomijam już kwestie szczegółowe, bo pod wątpliwość poddawane są kary w postaci  meczu za złotówkę. To dobry ukłon wobec kibiców. Trzeba by jednak zapytać prawników, czy takie rozwiązania są zgodne z prawem. Mam nadzieję, że Trybunał porusza się w granicach prawa i podejmuje decyzje zgodne z literą prawa. Powiem szczerze, że w kwestii odwołania wydarzyło się mniej więcej to, czego się spodziewałem  - dodaje Cegielski.

Po raz kolejny Trybunał PZM zmniejszył kary, które nałożyła Komisja Orzekająca. Krzysztof Cegielski uważa, że ta sytuacja rodzi wątpliwości. - Nie wiem, czy któraś z kar Komisji została utrzymana, choć bardziej chodzi o to, że zmiany w Trybunale są bardzo duże w porównaniu do decyzji Komisji Orzekającej. Myślę, że warto zastanowić się nad sensem funkcjonowania pewnych instytucji. Widać, że decyzje tych dwóch organów rozmijają się bardzo mocno. Nie wiem, która strona jest temu winna i zastanawiam się, czemu jest tak, że to Trybunał zawsze zmniejsza kary i robi to w tak stanowczy sposób. To działa trochę tak jak przyjęta zasada - uważa Cegielski.

Kary dla Unibaksu są mniejsze, ale w dalszym ciągu dotkliwe. Szczególnie uciążliwe będzie dla torunian minus osiem punktów na starcie sezonu. - Mam nadzieję, że Unibax przystąpi do rozgrywek. To mocna drużyna i bez niej liga byłaby dużo słabsza. Trudno mi to wszystko jednak oceniać. To już są wewnętrzne decyzje, która będą należeć do działaczy Unibaksu. Jako kibic i obserwator dyscypliny uważam tylko, że rezygnacja torunian byłaby ciosem dla całej Ekstraligi. Nie wiem nawet, czy nie większym niż cała afera w Zielonej Górze. Taka drużyna, z takimi zawodnikami jest lokomotywą ligi. Zespoły z gwiazdami są potrzebne, bo przyciągają wielu kibiców na stadiony. To pokazują przykłady innych dyscyplin. Zresztą, takie drużyny niekoniecznie muszą wygrywać i na tym polega piękno sportu. Mam wielką nadzieję, że torunianie poradzą sobie z karą. Jest ona zdecydowanie mniejsza od pierwotnej, więc oby Unibax przystąpił wzmocniony do nowego sezonu i podjął walkę o jak najlepszą pozycję. Nie możemy w tym wszystkim zapominać o tym, co zrobili torunianie. Karę muszą ponieść i musi być ona taka, żeby nikomu w przyszłości nie przyszło do głowy podejmowanie tak nieodpowiedzialnych decyzji - wyjaśnia Cegielski.

Jesteś kibicem "czarnego sportu"? Mamy dla Ciebie fanpage na Facebooku. Zapraszamy!

Trybunał PZM w sprawie Unibaksu: 1,043 mln zł kary, 8 pkt. ujemnych i jeden mecz za złotówkę!

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (148)
 • eddy Zgłoś komentarz
  Szanuje Twoj punkt widzenia lecz wypowiedz Krzyska odnosi sie do kar nalozonych na Unibax i ewentualnych konsekwencji tego faktu,z ewentualnoscia wycofania wlacznie.A te kare nalozono na Unibax
  Czytaj całość
  tylko,wiec- o nim tylko tu mowa.Wymienianie innych druzyn mialoby sens ,kiedy ,tematem artykulu byloby podsumowanie sezonu.Pozdrawiam.
  • Dumelek Zgłoś komentarz
   Cegielski to zakala speedwaya...jest tak lalusiowaty ze masakra...
   • ws21 Zgłoś komentarz
    My - to brzmi dumnie. Widzę, że czujesz się tożsamy ze sprawcami tego zamieszania. Gratuluję rodzicom. A co do meritum. Ile Wy zapłacicie zdecyduje sąd.
    • biało niebieski 1966 Zgłoś komentarz
     Cegła jaka wina taka kara.Nie naginaj rzeczywistości bo się nie da.Zastanawiam się czemu tak się przejmujesz Unibaxem.Czyżby tylko pieniądz się liczył.Nie przejmuj się Unibax ma
     Czytaj całość
     kasę.Odnośnie twojej troski o wizerunek żużla to dawno nie było z tobą żadnego wywiadu gdzie nie byłby poruszany temat pieniędzy.Może chcesz zostać księgowym E-lipy.Twoja sprawa.Tylko mi nie wmawiaj,że wizerunek żużla to tylko szeleszczące banknoty.
     • głos z Rzeszowa 61 Zgłoś komentarz
      Dziwi mnie frustracja [i brak wiary ] toruńskich kibiców . Kary są jakie są ale przecież te -8 pkt w kontekście PO są do odrobienia spokojnie . Biorąc tego wyzywanego [ przez wielu ]
      Czytaj całość
      "cieniasa" Pedersena i zakładając ,ze rekonwalescenci będą w dobrej formie to Toruń powinien wygrać wszystko u siebie i 2 mecze na wyjeździe daje to 14+4+2=20pkt. Z pozostałych [ 5 wyjazdów ] może mieć 3 a może nawet 5 bonusów co daje 23-25 pkt a to da przy 8 zespołowej EE spokojnie PO. Ponad milion kary to trochę kasy i tu jedna osoba podejmie decyzję.
      • aquell Zgłoś komentarz
       Toruń niech rezygnuje życzę tego wszystkim kibicom żużla !!! Falubaz przy stoliku załatwił Toruń -8 buhaha
       • mirab Zgłoś komentarz
        Dla dziwnie nakręconych względem Rzeszowa, wynik z Lesznem był 75 do 0 a nie 40 do 0. Rzeszów nie uciekł z parkingu jak Toruń!!!!!
        • mirab Zgłoś komentarz
         Przepraszam, czy Toruń to pępek świata?? Pana wypowiedź jest żenująca, jeżeli była by mniejsza kara to każdy klub grał by na swoją stronę. Czy to takie dziwne, że trzeba wreszcie
         Czytaj całość
         zrobic porządek? Motto, które odnosi się do tej sytuacji brzmi : "Pieniądze to nie wszystko" i o tym Włodarze klubów powinni pamiętac. Kara powinna by surowa i taka powinna zostac!!!!!!!
         • eddy Zgłoś komentarz
          A moze Falusbas ,abo Falusbus, albo ostatecznie Falusbrak.
          • PiKey Zgłoś komentarz
           Moim zdaniem kara w postaci -12 punktów powinna zostać utrzymana. Gwarantowałoby to, że mimo zapewne mocnego składu Unibaks walczyłby tylko i wyłącznie o utrzymanie w SEL. Utrzyma się?
           Czytaj całość
           OK. Nie utrzyma się? Też OK. Rok lub dwa w niższej lidze wyszedłby temu klubowi, ale również, a może przede wszystkim całemu polskiemu żużlowi na dobre. Mecze za złotówkę? Kwestia sporna. 3 to było być może zbyt wiele, w tym zakresie trybunał podjął właściwą decyzję. Co do kar finansowych, to przede wszystkim powinny zostać zaspokojone całkowicie roszczenia podmiotów, które poniosły straty w związku z tą nieodpowiedzialną i totalnie głupią decyzją zarządu KS Unibaks o dezercji z finału. Przede wszystkim chodzi o Falubaz ZG i telewizję NC+. No i jakaś kwota na cele społeczne. Obawiam się, że w tym kontekście 1 milion to zbyt mało. Nie zgadzam się z opinią Cegielskiego, że rezygnacja Unibaksu byłaby ciosem dla Ekstraligi. Niby dlaczego? Ekstraliga bez Unibaksu byłaby tak samo atrakcyjna jak bez niego bo o atrakcyjności ligi decydują startujący w niej zawodnicy a nie to czy ten albo inny klub w niej startuje. Czołowi zawodnicy tego klubu przeszliby do innych drużyn bo nie sądzę żeby chcieli startować w jednej z niższych lig. Kary muszą być na tyle surowe żeby nawet takiemu milionerowi jak Karkosik nie opłacało się podejmować takich decyzji. Mam wątpliwości czy -8 pkt i 1 mln PLN kar jest karą wystarczająco odstraszającą. Ekstraliga bez Unibaksu bez wątpliwości przetrwa i nie poniesie żadnego uszczerbku. Z powtarzającymi się przypadkami dezercji klubów z meczów finałowych (obojętnie z jakich przyczyn) nie przetrwa.
           • Draumr Zgłoś komentarz
            Tym tokiem rozumowania powinno się ukarać co najmniej połowę zespołów w E-lipie. Falubaz za ubiegły rok i wycofanie się z zawodów w Gorzowie - (-4 pkt oraz 500 tys. dla gorzowskiego
            Czytaj całość
            klubu + inne kary finansowe), Leszno za niewłaściwe przygotowanie torów (-2 i 250 tys. złotych kary), Marmę za odmowę jazdy w Lesznie (-12 i 2 mln złotych kary). Sorry, ale karanie to jest błędne koło. Winnym jest jeden pan, który ten cały cyrk ma głęboku w du... . Murzyna powiesili, a karawana jedzie dalej. Czy naprawdę już w tej lidze nie ma myślących osób, które przygotowałyby normalny regulamin rozgrywek, a prezesi klubów nie patrzyliby tylko i wyłącznie na swój własny klub mając innych (patrz: kibiców) gdzieś, bo liczy się tylko i wyłącznie moje "podwórko"? Dość z amatorami, pseudo działaczami, pseudo sponsorami. Dajmy wspólnie wyraz dezaprobaty tym dur... mieniących się szumnie nazwą "granatowomarynarkowi" jak to o nich pisze Bartek Czekański. Zamiast najeżdżać na kibiców i działaczy toruńskich powinniśmy ich wpierać i pokazać, że środowisko żużlowe jest zjednoczone i wspólnie dać do zrozumienia tym "PANOM" że ich nie tolerujemy!!! Pozdrawiam wszystkich fanów speedway'a w Polsce. Co do tych kar wcześniej to był sarkazm!
            • czarna ---- Zgłoś komentarz
             Rzeszow jest w pierwszej lidze gdzie jego miejsce.
             • mbr Zgłoś komentarz
              Spokojnie Panie Krzysiu, większości scenariusz z nieprzystępującym Unipłaksem pasuje. Zamiast, wchodzi Rzeszów i "będzie się działo". A na motoarenie niech co tydzień organizują sobie
              Czytaj całość
              wyścigi rydwanów za złotówkę. Krzyżem po dupie - kara musi być. pozdrawiam
              Zobacz więcej komentarzy (44)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×