Metyloheksanamina, czyli co wykryto u Patryka Dudka?

W najnowszym numerze "Tylko Falubaz", działanie metyloheksanaminy dokładnie opisał dr Robert Zapotoczny. Właśnie ten środek wykryto u Patryka Dudka.

- Działanie tej substancji jest zbliżone do działania adrenaliny czy efedryny. Jest to substancja z grupy metyloksantyn, która działa podobnie do wyżej wymienionych hormonów i neurotransmiterów endogennych, występujących w organizmie. Jej działanie jest krótkotrwałe. Najczęściej wypłukuje się z organizmu w ciągu kilkunastu godzin. Niestety, substancja ta znajduje w odżywkach dla sportowców. Często takie odżywki sprowadzane są przez Internet i badane jedynie przez Instytut Żywności w Stanach Zjednoczonych, którego restrykcje są zdecydowanie mniejsze niż w Europie. Metyloheksanamina jest substancją zakazaną, jednak w przedziwny sposób znajduje się w odżywkach, które są dostępne nawet w sklepach. To odżywka, którą miesza się z wodą uzyskując płyn do picia - powiedział dr Robert Zapotoczny na łamach "Tylko Falubaz".

[ad=rectangle]

Specjalista medycyny sportowej przyznaje, że metyloheksanamina występuje pod różnymi nazwami, co może mylić sportowców. - W polskich sklepach są dostępne środki niecertyfikowane na rynek europejski, a amerykańskie certyfikaty są sprytnie zaklejone ulotką podającą jedynie skład chemiczny w języku polskim. Nikt się nad tym nie zastanawia, czy to jest dopuszczalne na polskim rynku, po prostu to bierze w dobrej wierze. Jest to dla mnie sytuacja absolutnie przedziwna, ale jest… Nazwa metyloheksanamina jest też często zakamuflowana, np. jako wyciąg z boryszki. Kto wtedy jest w stanie domyślić się, że metyloheksanamina jest ukryta pod nazwą wyciąg z boryszki albo np. geranium? Pod tymi nazwami kryje się metyloheksanamina, substancja zabroniona, a często nie ma się o tym pojęcia - dodał Zapotoczny.

Co ciekawe, metyloheksanamię można stosować podczas treningów. Zabronione jest natomiast używanie tego środka w czasie zawodów. - Żeby zwiększyć możliwości treningowe bierze się ją w czasie, kiedy nie uczestniczy się w żadnym współzawodnictwie sportowym. W momencie, kiedy sportowiec się wypłucze i startuje w zawodach, to tej substancji nie ma i nie można jej wykryć. Metyloheksanaminę wcześniej stosowano jako spray do nosa, gdyż obkurcza naczynia obwodowe, a przez to wpływała na zmniejszenie przekrwienia przy intensywnym katarze. Zauważono jednak, że przy zwiększonych dawkach daje bardzo silne efekty pobudzające. Jednak jej szczegółowa farmakokinetyka, czyli całościowe działanie nie jest do końca poznane, gdyż nikt takich prób nie robił nawet na zwierzętach. Metyloheksanaminę stosowano też jako środek termogenny przy odchudzaniu, gdyż powodowała zwiększenie ciepłoty ciała, co przyspieszało spalanie tłuszczu. Oprócz wymienionych skutków powoduje także poprawę koncentracji, zwyżkę ciśnienia krwi i tętna. Jednak stosowana w dużych dawkach powodowała uciążliwe kołatanie serca, bezsenność, nadciśnienie - zakończył dr Robert Zapotoczny.

źródło: Tylko Falubaz

Źródło artykułu: