Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Regulaminowe zawiłości na Motoarenie. Czy Pieszczek mógł pojechać za Walaska?

Po zakończeniu meczu pomiędzy KS Toruń a SPAR Falubazem otrzymaliśmy wiele zapytań, czy Grzegorz Walasek mógł zostać zgłoszony do 14 wyścigu, a następnie zastąpiony przez Krystiana Pieszczka.
Jarosław Galewski
Jarosław Galewski

Spotkanie na Motoarenie okazało się bardzo pechowe dla Grzegorza Walaska, który po upadku w pierwszym wyścigu nie był w stanie kontynuować rywalizacji. Mimo to jego koledzy stanęli na wysokości zadania i przegrali zaledwie trzema punktami, co dało im punkt bonusowy.


O losach meczu rozstrzygnęły wyścigi nominowane i jeden z nich wzbudził kontrowersje wśród czytelników naszego portalu. Po zakończeniu spotkania otrzymaliśmy wiele zapytań, czy niezdolny do dalszej rywalizacji Grzegorz Walasek mógł zostać zgłoszony do biegu 14 i później zastąpiony przez Krystiana Pieszczka. Wątpliwości w tej sprawie zresztą nie dziwią, bo regulamin nie precyzuje wprost postępowania w takiej sytuacji. W tym miejscu warto przeczytać artykuł 720 Regulaminu DMP, który brzmi:

1. Po zakończeniu XIII biegu, zawodnicy z numerami 1 - 5 i 9 - 13 są klasyfikowaniw swoich drużynach według sum zdobytych punktów.
2. W klasyfikacji, o której mowa w ust. 1, nie bierze się pod uwagę zawodników:
1) wykluczonych do końca zawodów po którymkolwiek z biegów I -XIII,
2) niezdolnych decyzją lekarza do udziału w zawodach.

Wszystko wskazuje jednak na to, że sędzia Tomasz Proszowski, który prowadził mecz na toruńskiej Motoarenie, nie popełnił błędu i właściwie zinterpretował wydarzenia. - Mam świadomość, że ta kwestia może budzić wątpliwości wśród kibiców. Ja ich jednak nie miałem nawet przez moment i wiedziałem, że wszystko jest zgodne z przepisami, ponieważ znałem wykładnie regulaminu, która dotyczy właśnie tego przypadku. Inna sprawa, że to kolejny przykład, który pokazuje zawiłość przepisów w sporcie żużlowym - powiedział w rozmowie z portalem SportoweFakty.pl menedżer gospodarzy Jacek Gajewski.

Skrót meczu KS Toruń - SPAR Falubaz Zielona Góra

Na koniec warto dodać, że podobne sytuacje już dawno rodziły wiele pytań w środowisku żużlowym i zostały uregulowane oddzielnym dokumentem. Poniżej prezentujemy treść pisma z 1 czerwca 2012 roku, które precyzuje zasady zgłaszania zawodników do biegów nominowanych.

Wyjaśnienia dotyczące zasad zgłaszania zawodników do XIV i XV biegu w meczach DM I i II ligi

Zgłoszenia do XV biegu

Zgodnie z art. 773 ust. 3: "Do biegu XV mogą być zgłoszeni wyłącznie zawodnicy, którzy według klasyfikacji, o której mowa w art. 772 zdobyli dla swoich drużyn najwyzższe sumy punktów (...)".W przypadku, gdy niezdolnych decyzją lekarza do udziału w zawodach jest 4 zawodników w drużynie, według zasad z art. 772 sklasyfikowany jest tylko jeden zawodnik i wyłącznie ten zawodnik może być zgłoszony do XV biegu. Jeżeli niezdolnych jest 5 zawodników, nie ma sklasyfikowanych zawodników, tym samych do XV biegu nie można zgłosić żadnego zawodnika.

Zgłoszenia do XIV biegu

Art. 773 ust. 2 określa zawodników, którzy mogą być zgłoszeni do XIV biegu, wyłączając z możliwość zgłoszenia tylko zawodników zgłoszonych do XV biegu. Nie ma przywołania art. 772, ani zasad klasyfikacji z art. 772, nie ma także wyłączenia explicite zawodników niezdolnych decyzją lekarza do udziału w zawodach. Tym samym, nie ma żadnych regulaminowych przeszkód w zgłoszeniu zawodników niezdolnych. Biorąc pod uwagę pkt. 2, który określa możliwość użycia rezerwy oraz definicję rezerwy:

rezerwa - dopuszczalny w regulaminie zawodów start zawodnika w biegu w miejsce innego zawodnika lub numeru startowego, który w danym biegu powinien wystartowa; rodzaje i zasady stosowania rezerwy okrela regulamin zawodów,
zgłoszenie zawodników niezdolnych jest zasadne i logiczne, o ile jest wola ze strony kierownictwa drużyny skorzystania z rezerwy oraz jest regulaminowa możliwość skorzystania z rezerwy.

Z oczywistych powodów, w powyższych wyjaśnieniach nie są uwzględnieni  zawodnicy wykluczeni do końca zawodów, gdyż zgodnie z art. 44 ust. 4: "W zawodach drużynowych, za zawodnika wykluczonego do końca zawodów nie może wystartować zawodnik rezerwowy. Miejsce zawodnika wykluczonego pozostaje puste."

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (81):
 • jacektorun Zgłoś komentarz
  Czyli jednak wszystko ok?To po jakie licho ciagnac temat?
  • omen666 Zgłoś komentarz
   Wydaje się że drużyna z Torunia zawsze ma jakiś problem,a to tor za śliski,Holta nie mógł jechać,a to ucieczka z meczu,teraz zaś doczepili się do Pieszczka.Panowie sukcesu nie da się
   Czytaj całość
   zbudować tylko i wyłącznie za kasę!
   • HERMAN Zgłoś komentarz
    Jeszcze bardziej intrygujące pytanie brzmi: czy Walasek mógł pojechać za Pieszczka
    • Pan wszystkich Panów Zgłoś komentarz
     zgodnie z regulaminem większość tu trolujących jest głupsza niż ustawa przewiduje
     • Pan wszystkich Panów Zgłoś komentarz
      ty sie stuknoc w glowa ,srajt. pisze po tfojemu cobys skumal
      • real_M Zgłoś komentarz
       " i tych, którzy pojadą w biegu XV (ci mogą być wykorzystani jako taktyczna i ewentualnie jako zz" BŁAD zawodnik z 14 biegu może też pojechać jako RT w 15 biegu.
       • Daro76 Zgłoś komentarz
        Ludzie! Regulamin akurat w tym przypadku nie pozostawia żadnej luki!!! Może jedynie wprowadza trochę zamętu. Przywoływany tu w komentarzach art. 720 mówi tylko i wyłącznie o klasyfikacji
        Czytaj całość
        robionej po XIII biegu, która ma zastosowanie jedynie do obsady biegu XV! W biegu XIV można zgłaszać zawodników jakich się chce byle nie młodzieżowców (ci mogą być wykorzystani jako rezerwa) i tych, którzy pojadą w biegu XV (ci mogą być wykorzystani jako taktyczna i ewentualnie jako zz). Niezrozumiałe jest też przywoływanie jako analogicznej sytuacji z pamiętnego meczu pomiędzy Włókniarzem a Unibaxem sprzed dwóch lat, gdzie wystawionego w XIV biegu Szombierskiego zmienił Czaja. Tam Szombierski mógł być wystawiony w tym biegu tyle, że jako zawodnik wykluczony do końca meczu nie mógł w tym biegu ani fizycznie wystąpić, ani być zmienionym (też z powodu swego wykluczenia). Czytajcie proszę tekst ze zrozumieniem! Po tym jak niektórzy się tu mądrują nie dziwię się, że tak łatwo ludzie dają się namawiać na podpisywanie skrajnie niekorzystnych dla siebie umów. Nadmienię tylko, że jestem z Torunia i bardzo mi zależało abyśmy wywalczyli bonus - ale tylko i wyłącznie na torze a nie przy zielonym stoliku. Co do meczu, to uważam, że przy tak skrajnym osłabieniu Falubazu powinniśmy mieć ten bonus zapewniony już przed biegami nominowanymi, ale chłopaki pokpili sprawę i zamiast trzymać rękę na pulsie i pilnować przełożeń, to mizdrzyli się do stadionowych reporterek!!! Za dużo pewności siebie i zadufania, za mało pokory i szacunku względem osłabionego przeciwnika. Falubazowi należą się wielkie gratulacje i wyrazy uznania po tym co pokazali jadąc praktycznie w trzech i pół zawodnika! Pan Kryjom i Karkosik (i tylko oni) powinni się od Was nauczyć jak się z honorem i otwartą przyłbicą mierzy z przeciwnościami losu! (oczywiście tu mam na myśli finał 2013). Jeszcze dwa słowa wypocin odnośnie naszych gwiazdek. Holder, Łaguta, Gomólski - ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć - szczególnie starty. Miedzińskiego też bym wymienił w tym gronie, ale ma prawo do tego marginesu błędu ze względu na kontuzję z początku sezonu. Doyle jest usprawiedliwiony, aczkolwiek to też nie lider, pewny na 12-14 pktów. Fajfera to ja już nie chcę oglądać - za niego powinien jechać od najbliższego meczu Krzyżanowski - chłopak pewnie cudów nie zdziała, ale okrzepnie i zdobędzie trochę ekstraligowych szlifów, które zaprocentują jak nie jeszcze w tym sezonie to w przyszłym! Nawet Pawełek, którego w Toruniu bardzo lubimy, ma nad czym pracować, bo wahania formy ma zbyt duże. W jego przypadku 0,1,2,3 są tak samo prawdopodobne, a on już powinien wyrastać na lidera drużyny. Tak sie Pawełkiem zachwycamy w Toruniu i mówimy, że ma jeszcze czas a zapominamy, że przecież Bartek Zmarzlik jest jego rówieśnikiem, a mimo wszystko gdzie Pawłowi do niego! A wcale mniejszego potencjału od niego nie ma. Cóż oby ten kubeł zimnej wody był zbawienny dla nas! Pozdrawiam - szczególnie tych obiektywnych i niezacietrzewionych (a w tym gronie pewnego Pana AG, który był moim wykładowcą i nauczycielem w PWSZ w Sulechowie)
        • makey Zgłoś komentarz
         Następnym razem by nie zagłębiać się w idiotyczne przepisy proponuję by zawodnika który na przykład złamie obojczyk w trakcie meczu ,wystawić w nominowanych,kazać mu dotknąć taśmy
         Czytaj całość
         i zmiana bezproblemowa...:D
         • maks pierwszy Zgłoś komentarz
          Brawo sędzia.
          • aquell Zgłoś komentarz
           SF są super. Było słabe klikanie mało hejtu to na główną kontrowersyjny temacik i zaczyna się ujadanie haha
           • SieKibicuje Zgłoś komentarz
            Jak FB zrobił tyle punktów w 2,5 zawodnika. To Unia wygra na MA bez problemu.
            • HDZapora Zgłoś komentarz
             Całe szczęście,że Gajewski wypowiedział się jednoznacznie na ten temat,bo gadania i gdybania byłoby do 19 lipca;))))
             • C-K-M Zgłoś komentarz
              bonus dla Zielonej i koniec,kropka
              Zobacz więcej komentarzy (68)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×