KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Damian Gapiński: Walka o Grand Prix

Prezes Polskiego Związku Motorowego urządził medialną szopkę zarzucając publicznie działaczom Stali Gorzów zadłużenie klubu. Wszystko w kontekście potencjalnej organizacji kolejnych rund Grand Prix.

Damian Gapiński
Damian Gapiński

Choć niemal pewne jest to, że Stal Gorzów nadal będzie miała prawo do organizacji jednej z rund Grand Prix, to prezes gorzowskiego klubu Ireneusz Maciej Zmora i prezes Polskiego Związku Motorowego - Andrzej Witkowski wymieniają się uprzejmościami. Konkluzja z tej wymiany jest taka, że Zmora chce podać Witkowskiego do sądu. Jesteśmy świadkami wojny o pieniądze. Prezes PZM od dawna uważa, że w Polsce powinny być organizowane tylko dwie rundy GP. Z kolei prezes Stali jest przekonany, że to BSI jako organizator powinno decydować o tym gdzie i za ile organizuje poszczególne turnieje. W tle planowane są także rozmowy na linii Stal Gorzów - One Sport (organizator Speedway European Championships). Wszystko wskazuje na to, że mają one na celu jedynie zbicie kwoty, jaką BSI chce uzyskać od gorzowskiego klubu. Prezes Stali z pewnością zdaje sobie sprawę, że choć rozgrywki SEC stale się rozwijają, to na ten moment większe wpływy z biletów gwarantuje GP.

W całej sprawie jest jeden paradoks - najwięcej do powiedzenia ma prezes Andrzej Witkowski, który od czasu blamażu Polskiego Związku Motorowego nabrał wody w usta i nie wypowiadał się na przykład na temat tego, jak zamierza zrekompensować kibicom szopkę, którą urządził na Stadionie Narodowym, zamiast najlepszej w historii rundy GP. Ma natomiast wiele do powiedzenia na temat tego, kto powinien organizować kolejne rundy GP. - Dzisiaj nie jest problemem Grand Prix w tym mieście, ale kondycja finansowa Stali - powiedział w rozmowie z Tygodnikiem Żużlowym Witkowski. Mówi to prezes PZM, który z pewnością ma budżet większy niż mistrz Polski. Po wydarzeniach na Stadionie Narodowym nie ma jednak ani moralnego, ani regulaminowego prawa do wypowiadania się na temat organizacji (o tym decyduje BSI), a ponadto poziomem organizacji wspomnianego turnieju udowodnił, że nie powinien się za to zabierać w przyszłości.

W tym jednym przypadku jestem zwolennikiem tego, aby licencja do organizacji Grand Prix była wykupywana przez PZM. To BSI powinno zależeć na tym, aby jak najwięcej rund było organizowanych w Polsce (przynajmniej na ten moment). Z drugiej strony liczba chętnych powoduje, że może po raz kolejny dojść do licytacji pomiędzy ośrodkami o to, komu ta licencja przypadnie. Oprócz Torunia i Gorzowa, które dysponują najlepszymi stadionami, PZM chce organizować jeden turniej na Stadionie Narodowym. Zawsze chętna do organizacji była Bydgoszcz. Świetne turnieje oglądaliśmy również w Lesznie. Jest niemalże pewne, że po renowacji stadionu do walki o organizację GP przystąpi Wrocław. Wyścig tych klubów może spowodować, że nikt w Polsce nie zarobi na organizacji cyklu.

PZM powinien być pośrednikiem na linii BSI - kluby. Ale ma sens tylko wtedy, jeżeli związek będzie odsprzedawał licencję za te same pieniądze, za które nabył ją od BSI. Drugi warunek konieczny do spełnienia jest taki, że każdego roku musiałaby następować rotacja organizatorów. Gdzieś w tle jest nieszczęsny Narodowy i kolejna próba organizacji "na siłę" turnieju, który w zeszłym roku zakończył się blamażem. PZM chce zmazać wielką organizacyjną plamę. Z drugiej strony proponuję, aby kluby nie przepłacały za organizację GP. Tylko czy znając polskie środowisko żużlowe, takie porozumienie w zakresie organizacji cyklu jest możliwe? Obawiam się, że nie. W tej sytuacji polskie kluby od przepłacenia może uratować tylko jedno - rosnąca ranga SEC, jako alternatywnej imprezy, na której również można zarobić niezłe pieniądze.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (33)
 • Wraith 5 Zgłoś komentarz
  Panie redaktorze. Nie wierzę, że Pan nie czyta komentarzy pod swoim tekstem, dlatego wypadałoby coś odpowiedzieć na moje komentarze, np. ble, ble, ble pracujemy nad wyglądem strony itp. A
  Czytaj całość
  tu nic! Gdyby to było w barze, to powiedział bym, że stracili następnego klienta i życzył bym im jak najszybszego bankructwa. Dlatego jak WIDMO znikam z portalu (zgodnie z ksywą) Ps znikam od poniedziałku bo może doczekam się jakiejś reakcji.
  • Pan wszystkich Panów Zgłoś komentarz
   Panie Redaktorze Gapiński,Wy nie chcecie czy nie możecie wrócić do dobrego? Toż to tu nie ma z kim ani o czym pogadać ani się poszarpać. Nawet nie ma jak bana załapać.
   • Pear Zgłoś komentarz
    to PzM będzie miedzy piwem a kiełbasą czyli też chce zarobić na gp . bo jeżeli Pzm będzie decydował kto i komu przydzielić gp to miasto dane będzie płacić
    Czytaj całość
    i anglikom i związkowi Brawa do Witkowskiego
    • Elos Zgłoś komentarz
     no i co z tego
     • Polonia nigdy nie zginie Zgłoś komentarz
      Buuuuuuuuu ale syfiasty material,no tak Gapa to bazgrala.Syfom mowie nie ;)
      • Mir69 spod wody-RSKZ Zgłoś komentarz
       modek!!! śpisz !!! posty nie na tema !!! :):):) Buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
       • Mir69 spod wody-RSKZ Zgłoś komentarz
        buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu :)
        • zks tauronek Zgłoś komentarz
         nie ma to jak zepsuć fajnie zrobiony serwis. dzieki sf
         • Pewni na beton Zgłoś komentarz
          sądze że :JAKI PAN TAKI KRAM :WIELE MÓWI!:} pANIE redaktorze!
          • jur Zgłoś komentarz
           Niestety ale to co nam SF przygotowały jest nie do strawienia. Nawet nie chce mi się tych wszystkich odpychajacych szczegółów i szczególików analizować. Panie Gapiński z tą nową
           Czytaj całość
           twarzą SF odwaliliście kawał babola. Prawie jak Witkowski na Narodowym.
           • Stalowiec70 Zgłoś komentarz
            SF były zawsze numerem jeden.. a dziś mam dosyć tego portalu.. zmiany to jakaś pomyłka.. kto akceptował te zmiany ?
            • xbiegacz Zgłoś komentarz
             Panie Redaktorze Gapiński, w pełni podpisuję się pod wszystkimi krytycznymi komentarzami kibiców, dotyczącymi wyglądu i funkcjonalności nowych WP.SF. Niebawem, podobnie jak inni kibice
             Czytaj całość
             żużla zapewne przestanę tu wchodzić i pisać. Jednak zanim to nastąpi chciałbym zapytać, czy jest jakakolwiek szansa, żeby na dole ekranu wróciły herby kubów żużlowych, które odsyłały do ich stron internetowych? To było bardzo fajne i sympatyczne rozwiązanie. W tej całej mizerii, którą Nam kibicom speedwaya zgotowaliście, moglibyście choć to przywrócić. Pozdrawiam - stały od wielu lat czytelnik.
             • STRZELBA POWER Zgłoś komentarz
              Panie Gapiński, to jest pana news więc tutaj ślę zapytanie licząc na odpowiedź. W jaki sposób w wersji mobilnej portalu można odpowiedzieć na post innego użytkownika?
              Zobacz więcej komentarzy (13)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×