Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Zamieszanie wokół Thorssella. "Formalnie jest zawodnikiem Startu, ale..."

Włókniarz w listopadzie parafował list intencyjny z Jacobem Thorssellem, natomiast w czwartek Start Gniezno przekazał, iż Szwed nadal posiada z nimi ważny kontrakt. Co najmniej dwie zainteresowane strony uważają, że wzniesiono niepotrzebne larum.
Mateusz Makuch
Mateusz Makuch

TAURON dziękuje za kibicowanie podczas cyklu Speedway Euro Championship
W czwartek na oficjalnej stronie Startu Gniezno Dariusz Imbierowicz stwierdził, że jest zaskoczony informacją, jakoby Jacob Thorssell miał rozwiązany kontrakt z Orłami. - Ważne umowy z klubem na sezon 2016 mają Tungate, Tarasienko i Thorssell. Nie jest tajemnicą, że Australijczyka chce Orzeł Łódź. Zaproponowaliśmy im możliwość wykupienia tego zawodnika za 50 tysięcy złotych. Odpowiedź póki co nie przyszła. Łodzianie zapewne liczyli na to, że nie wystartujemy. Jestem natomiast bardzo zdziwiony postawą Szweda, który jest po słowie z częstochowskim klubem. Zarówno my, jak i osoby decyzyjne w Warszawie, dysponujemy dwuletnim kontraktem tego zawodnika - przekazał. Dodał, że sprawa może się oprzeć o Trybunał PZM.

My postanowiliśmy skonfrontować tę wypowiedź ze stanowiskiem Włókniarza Częstochowa, w którym, jak przekonują częstochowianie, Szwed w przyszłym roku będzie startować. - Wypowiem się bardzo dyplomatycznie: jak najbardziej w dalszym ciągu traktujemy Jacoba Thorssella jako zawodnika, który wystąpi w naszej drużynie. Na chwilę obecną rzeczywiście formalnie jest on zawodnikiem Startu Gniezno, natomiast ta sprawa między naszymi klubami będzie doprecyzowana w okresie, kiedy będziemy mogli umowy kontraktowe podpisywać, czyli między 19 grudnia a 31 stycznia - powiedział dla WP SportoweFakty Michał Finfa, menedżer Lwów.

Ma on nadzieję, że sprawa zostanie rozwiązana polubownie. - Myślę, że to niezrozumienie stron. Nie chciałbym jakoś tego rozdmuchiwać. Powtórzę jeszcze raz dyplomatycznie: my jako Włókniarz Częstochowa traktujemy Jacoba Thorssella jako osobę, która wystartuje w przyszłym sezonie w naszych barwach w rozgrywkach w roku 2016. W okresie transferowym powinno dojść do albo wypożyczenia tego zawodnika do naszego klubu albo rozwiązania kontraktu przez Szweda ze Startem Gniezno - przekazał. Dodał, że nie wchodzi w grę wypożyczenie płatne: - Nie ma takiej możliwości.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy również Krystiana Plecha, menedżera 22-letniego żużlowca ze Szwecji. - Z tego co wiem od Jacoba i po zobaczeniu dokumentów, które ma podpisane, to przed meczami barażowymi zawarł on aneks do kontraktu, który posiada ze Startem Gniezno. Ponadto została zawarta tzw. dżentelmeńska umowa pomiędzy Startem Gniezno i Jacobem, polegająca na tym, że miał on zachować sportową postawę, wziąć udział w barażach i wówczas byłby wolnym zawodnikiem. Jacob to do czego został zobowiązany i co jest zapisane w tych umowach wykonał, ale od strony formalnej kontrakt pozostaje ważny - stwierdził Plech.

- W czwartek rozmawiałem z panem Arkadiuszem Rusieckim, który podpisywał oba te dokumenty i kwestia ta zostanie rozstrzygnięta po procesie licencyjnym dla zainteresowanych klubów. Wierzę, że to, co jest zapisane w umowach zostanie spełnione przez klub Start Gniezno. W ostatnich dniach była jakaś zmiana osób zarządzających w gnieźnieńskim klubie i może zabrakło odpowiedniego przepływu informacji. Tak jak powiedziałem, wierzę, że to, do czego zobowiązał się ówczesny zarząd, który podpisał dokumenty, zostanie zrealizowane i Jacob będzie mógł zmienić klub - kontynuował menedżer zawodnika.

Jego zdaniem jesteśmy świadkami zupełnie niepotrzebnego zamieszania. - Kontrakt teoretycznie był dwuletni, jest on podpisany, ale klub Start Gniezno zobowiązał się, że po tym sezonie Jacob Thorssell będzie wolnym zawodnikiem i wierzę, że słowa dotrzyma. Zresztą jest to zapisane w umowie. Rozmawiałem z przedstawicielami klubu, spotkamy się na spokojnie w najbliższym czasie. Zdziwiłem się po prostu, że pewna wypowiedź trafiła do mediów, ale nic na to nie poradzę i myślę, że zrobiło się większe zamieszanie, niż jest to warte. Bazowaliśmy na dokumentach, by móc dojść do porozumienia z Włókniarzem i wierzymy, że Start Gniezno się z nich nie wycofa. Mamy też takie zapewnienia po czwartkowych rozmowach, tylko po prostu potrzebujemy czasu żeby klub Start Gniezno podszedł do procesu licencyjnego, tak samo jak Włókniarz, a później usiądziemy i tę sprawę dopniemy. Mam nadzieję, że polubownie dla wszystkich zainteresowanych stron - oznajmił.

-  Jestem optymistą, jak wspomniałem, rozmawiałem z prezesem Rusieckim i wszystko powinno być dobrze. Myślę, że wyszło pewne niedopowiedzenie w pewnym momencie i zrobiło się niepotrzebne "halo" - zakończył Krystian Plech.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (19):

 • Łukasz Szwelc Zgłoś komentarz
  Jacob Thorssell ma ważny 2letni kontrakt ze Startem!!!! Niech PZM i Trybunał zdecyduje.
  • Mkibic Zgłoś komentarz
   SZCZERZE!!!!!!! TO TRYBUNAŁ!!!!!!! JAKI KOLWIEK !!!!! DLA PISU TO JEST PIKUŚ!!!!!!!!!!!!
   • gacek Zgłoś komentarz
    Na szczescie Thorsstel ma wszystko na pismie i oszusci obejdą sie smakiem.....czy to bedzie nauczka dla innych ..wątpie zawsze znajdzie sie jakis głupi ktory nabierze sie na bajeczki
    Czytaj całość
    Sochackiego i Łukasika...a poraz kolejny polewka z Amona ktory wczoraj grzmiał ,że młody szwed nie ma nic do gadania buhahahhahh
    • jaz0n Zgłoś komentarz
     Poważnie ktoś polega na 'umowach dżentelmeńskich'? Do tego trzeba gentlemanów, a tych w polskich realiach niewielu. Jak jeszcze wziąć pod uwagę np. przejścia o. Fajfera z Toruniem,
     Czytaj całość
     kiedy miał przejść z Gniezna, to raczej stawiałbym na dłuższą sprawę zamiast 'dżentelmeńskiej umowy' Thorssela ze Startem
     • AMBROS Zgłoś komentarz
      Wywiad z Arkadiuszem Rusieckim 2015.11.07. "....od wielu tygodni znajduję się już poza klubem. ...Formalnie moje nazwisko figuruje jeszcze w KRS, ale zmiany zostały już zgłoszone. W
      Czytaj całość
      praktyce nie pracuję już w klubie. W dalszym ciągu leży mi on na sercu, ale latem tego roku rozpocząłem zupełnie nowe życie." A teraz mamy sprawę Thorsella 2015.12.04: "... wiem od Jacoba i po zobaczeniu dokumentów, które ma podpisane, to przed meczami barażowymi zawarł on aneks do kontraktu, który posiada ze Startem Gniezno. Ponadto została zawarta tzw. dżentelmeńska umowa pomiędzy Startem Gniezno i Jacobem...rozmawiałem z panem Arkadiuszem Rusieckim, który podpisywał oba te dokumenty....Kontrakt teoretycznie był dwuletni, jest on podpisany, ale klub Start Gniezno zobowiązał się, że po tym sezonie Jacob Thorssell będzie wolnym zawodnikiem i wierzę, że słowa dotrzyma. Zresztą jest to zapisane w umowie...." Oby to nie było celowe działanie Startu Gniezno gdy nieuprawniona osoba podpisuje dokumenty z zawodnikiem. Mam nadzieję ze nowy prezes i właściciel spółki akcyjnej "wyprostuje" tę sprawę stawiającą w niekorzystnym świetle Gniezno na arenie ogólnopolskiej.
      • JACK111 Zgłoś komentarz
       Jack232 znowu trafne spostrzeżenie,wszystko jak zawsze przemyślane od Ado Z,złotousty człowiek.
       • Jack232 Zgłoś komentarz
        UMOWA DŻENTELMEŃSKA Z TŻ START GNIEZNO ??? MISSION IMPOSSIBLE !!!!!!!
        • nikiStart Zgłoś komentarz
         Wstyd działacze Wstyd nasz zarząd to każdy ...j na swój strój
         • Frankenstein Zgłoś komentarz
          Tak to jest jak się pyta o zdanie we wszystkim niezorientowanego pseudo działacza Imibierowicza. On w tym klubie robi tylko dwie rzeczy. Pierwsza to struga głupa a druga domyślcie się sami.
          • GKM_ Zgłoś komentarz
           formalnie to juz SKS-u nie ma !!!!!
           • yes Zgłoś komentarz
            "Formalnie jest zawodnikiem Startu" i na dzisiaj wszystko jasne. Co dalej czas, ludzie i dokumenty pokażą.
            • 3-2-1-start Zgłoś komentarz
             Tylko mi się wydaję, że ten sport stoi na głowie? Po raz pierwszy widzę żeby do zachowania sportowej postawy potrzebne było podpisywanie aneksu do kontraktu :D Czyli co? Jak Pan Jacob
             Czytaj całość
             stwierdziłby dzień po podpisaniu umowy ze Startem, że on jednak woli spędzić 2 lata w plaży na Bahamach niż startować w polskiej lidze to wszystko byłoby w porządku? Nie rozumiem po co w ogóle są te umowy skoro każdy w każdej chwili może zrobić co chce. Jak dla mnie zawodnik podpisujący kontrakt powinien być na każde zawołanie swojego klubu. A tu widzimy, że jeden płacze w prasie, że jego straszliwy klub kazał mu przyjeżdżać na treningi! Drugi z kolei, żeby raczył reprezentować ten klub musi podpisać aneks, a następny z kolei chwilę po podpisaniu kontraktu stwierdza, że on w sumie to nie ma wizy i chętnie by nawet pojechał ale Start by musiał znaleźć sobie stadion w Rosji... Oczywiście takie zachowanie sporej grupy zawodników nie mogło się wziąć z niczego. Ale ja się pytam od czego są to procesy licencyjne, GKSŻ-ty i inne PZM-oty? Może po prostu audyty w klubach powinny być przeprowadzane częściej niż raz w roku. W tej chwili to wygląda tak jakby chwilę przed procesem licencyjnym odbywało się jedno wielkie pudrowanie syfów we wszystkich klubach w Polsce. Nieważne czy płaciłeś zawodnikom cały rok, ważne aby na chwilę audytu wszystko było w porządku. Stąd pożyczamy, rolujemy długi na kolejny rok, bierzemy kredyty których nie mamy z czego spłacić - ważne aby audytor zobaczył, że wszystko jest w porządku. Załatwienie kwestii finansowych powinno pociągnąć za sobą zwiększenie wymagań w stosunku do zawodników. Bo to co teraz się wyprawia to jakaś komedia. A Włókniarzowi radzę aby zapisał w kontrakcie swojego nowego zawodnika, że wymaga sportowej postawy przez cały sezon ;)
             • Jak Feniks z popiołu Zgłoś komentarz
              Medaliki awansują, a potem połączą ligi. Buahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha
              Zobacz więcej komentarzy (6)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×