Damian Gapiński: Nie zaproszą "gościa"

Wbrew oczekiwaniom części środowiska żużlowego, od sezonu 2016 nie zostanie wprowadzony przepis dający seniorom możliwość startu w charakterze gościa.

W tym artykule dowiesz się o:

Spotkanie przedstawicieli Speedway Ekstraligi i Głównej Komisji Sportu Żużlowego przyniosło efekt w postaci wspólnego stanowiska w zakresie przepisu odnośnie "gościa". Decyzją żużlowych władz w sezonie 2016 seniorzy nie będą mogli startować w charakterze gościa. I choć nadal jestem zwolennikiem wprowadzenia tego przepisu w przyszłości, to decyzję odnośnie sezonu 2016 uważam za słuszną.

Po tym jak zespoły z Gniezna, Lublina i Ostrowa nie uzyskały licencji na starty w sezonie 2016 "uwolniona" została duża liczba zawodników. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym konkretnym sezonie kadry klubów mających ambicje sportowe były większe niż w poprzednich latach. Nadmiar wolnych zawodników stwarza okazję do podpisania kontraktów bez kwoty za podpisanie umowy. Będzie to dla klubów zabezpieczenie na wypadek kontuzji któregoś z liderów.

Sytuacja zmieni się jednak od sezonu 2017, kiedy na żużlową mapę mają powrócić zespoły, które nie otrzymały licencji na rok 2016. Dodatkowo zapowiadana jest reaktywacja żużla w Poznaniu, gdzie "podkład" pod nowe otwarcie ma zrobić Betard Sparta Wrocław, startująca z konieczności na golęcińskim obiekcie. Wówczas zrobi się ponownie "ciasno". A w świetle zaniedbań klubów w zakresie szkolenia młodzieży, trudno spodziewać się nagłego przyrostu liczby zawodników. Instytucja "gościa" może rozwiązać problem w przypadku ewentualnej kontuzji. Nie brakuje zwolenników takiego rozwiązania. Nie brakuje również osób, które twierdzą, że brak takiego przepisu wymusi na klubach szkolenie młodzieży. W przeszłości mieliśmy inne - bardziej wymuszające na klubach szkolenie przepisy, które jednak nie przyniosły spodziewanego efektu. Nie sądzę zatem, aby brak przepisu odnośnie gościa spowodował nagły przyrost młodzieżowców.

Szkolenie może natomiast wymusić wycofanie się z przepisu dającego możliwość zastosowania "gościa" za juniora. Ten przepis od początku budził duże wątpliwości. Jeżeli coś zabijało szkolenie młodzieży to właśnie możliwość zakontraktowania na poszczególne mecze juniorów z wyższych lig, którzy akurat nie byli przewidziani w składzie swojego zespołu na mecz ligowy. Lepszy sprzęt dawał nie tylko wzmocnienie na pozycji juniorskiej, ale niejednokrotnie także możliwość rywalizacji z seniorami drużyny przeciwnej.

O ile należy wycofać się z przepisu "gościa" za młodzieżowców, o tyle warto jednak od sezonu 2017 zastanowić się nad wprowadzeniem tego przepisu w stosunku do seniorów. Oficjalne wypowiedzi przedstawicieli Ekstraligi dowodzą jednak, że nikt do tej pory nad tym tematem odpowiednio się nie zastanowił. Spośród dotychczasowych propozycji wprowadzenia gościa warto wyciągnąć te zapisy, które są najbardziej sensowne i układają się w pewną logiczną całość.

Te zasady to:

1. Możliwość startu w charakterze gościa tylko za zawodników o takiej samej lub niższej średniej KSM (ten przepis wyeliminuje możliwość startów silnych zawodników Ekstraligi w niższych ligach, bo po przeliczeniu dla niższych lig i KSM będzie za wysoki)"
2. Możliwość startu w charakterze gościa jedynie w wyższej lub niższej lidze (brak możliwości startu w tej samej lidze - eliminacja podejrzeń o wpływanie na wynik zespołów bezpośrednio rywalizujących z klubem użyczającym zawodnika)
3. Możliwość startu w charakterze gościa jedynie w pierwotnym terminie ligowym (wyeliminuje to próby przełożenia meczu na inny termin tylko po to, aby móc skorzystać z przepisu gościa. Ten będzie możliwy jedynie w terminie ligowym i w przypadku zawodnika, który nie jest przewidziany w składzie swojego macierzystego zespołu).

Co sądzicie o tej propozycji?

Źródło artykułu: