Kolejarz Opole - Polonia Bydgoszcz: Marcin Jędrzejewski wraca na stare śmieci

Polonia Bydgoszcz od roku 1988 nie miała możliwości rywalizowania w rozgrywkach ligowych z zespołem z Opola. W tym roku, po wielu latach, drogi tych klubów ponownie się krzyżują.

Skład bydgoskiego zespołu w tym sezonie jest oparty głównie na wychowankach, bądź na zawodnikach mocno związanych z Bydgoszczą. Mimo to większość z zawodników miała okazję startować w rozgrywkach ligowych na opolskim owalu.

Najlepszym tego typu przykładem jest Marcin Jędrzejewski. Zawodnik ten w latach 2011 i 2013 przywdziewał plastron opolskiego Kolejarza. Był jedną z ważniejszych postaci w drużynie. Zdarzały mu się mecze poniżej przeciętnej, ale zazwyczaj był filarem zespołu na swoim torze. Zdecydowanie lepszy dla "Siopka" był pierwszy rok w Opolu, kiedy to w całym sezonie wykręcił średnią powyżej dwóch punktów na bieg.

W roku 2012 również miał okazję rywalizować przy Wschodniej. W ramach rozgrywek drugoligowych wychowanek bydgoskiej Polonii mierzył się nad Odrą z pilskim plastronem na piersi.

Na kapitanie "Gryfów" spoczywa wielka odpowiedzialność. Jest najstarszym zawodnikiem w ekipie Jacka Golloba i to od niego najwięcej wymaga trener. Opierając się o statystyki, to Jędrzejewski może zapewnić bydgoszczanom około dziesięciopunktową zdobycz.

Marcin JędrzejewskiŚrednia meczowaŚrednia biegowa
Kolejarz Opole (2011) 10,29 1,85
Victoria Piła (2012) 13,00 2,60
Kolejarz Opole (2013) 8,66 1,92

Poza Marcinem Jędrzejewskim żaden z obecnych Polonistów nie miał okazji startować jako gospodarz w Opolu. Natomiast, aż pięciu zawodników mogło rywalizować o punkty. Zazwyczaj każdy z tych żużlowców zaliczył po jednym występie w ciągu ostatnich pięciu sezonów. Najwięcej, bo dwa razy wystartował Andriej Kudriaszow. Ówczesny krakowianin był jednym z liderów Speedway Wandy w roku 2012 w meczach na tym obiekcie. Można więc domniemywać, że jeżdżący bardzo widowiskowo, ale i efektywnie Rosjanin będzie mocnym punktem Polonii Bydgoszcz.

Andriej KudriaszowŚrednia meczowaŚrednia biegowa
Speedway Wanda Kraków (2012) 11,50 2,09

W roku 2013 na pojawili się natomiast – Mikołaj Curyło, Wiktor Kułakow oraz Rafał Konopka. O dwóch pierwszych nie ma co szerzej się rozpisywać. Obaj zapewne chcieliby zapomnieć o tamtych meczach, gdyż ich zdobycze punktowe nie były okazałe. O ile Rosjanin zdobył jakiekolwiek punkty, o tyle wychowanek Polonii nie ukończył wówczas ani jednego biegu. Trudno więc na ten moment oceniać, jak mogą poradzić sobie w Opolu ci jeźdźcy. Kułakow w Opolu dużo lepiej spisał się rok temu, kiedy w półfinale Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów zdobył w sześciu biegach 16 punktów, z czego aż 6 w jednym wyścigu, który wygrał jako "joker".

Zdecydowanie lepiej prezentował się Rafał Konopka. Startujący wtedy w ekipie Wilków z Krosna młodzieżowiec zainkasował całkiem pokaźną zdobycz punktową. Trzeba jednak dodać, że w większości były to biegi z udziałem zawodników z jego kategorii wiekowej. Ciężko dywagować, jak Konopka poradzi sobie teraz z pozycji seniora.

Mikołaj Curyło (gość)Średnia meczowaŚrednia biegowa
Speedway Wanda Kraków (2013) 0,00 0,00
Wiktor KułakowŚrednia meczowaŚrednia biegowa
ŻKS ROW Rybnik (2013) 3,00 1,00
Rafał KonopkaŚrednia meczowaŚrednia biegowa
KSM Krosno (2013) 9,00 1,80

Ostatnim, który miał szansę rywalizować przy Wschodniej był Oskar Ajtner-Gollob. W roku 2014 młody bydgoski jeździec był zawodnikiem Victorii Piła. W barwach swojego zespołu nie był wyróżniającą się postacią, ale mimo to otrzymał szansę startu w czterech biegach. W nich nie zachwycił, ale mając na uwadze to, że wtedy był i nadal jest juniorem to nie odjechał najgorszego spotkania. Na co stać w Opolu najmłodszego z klanu Gollobów i całą Polonię? Dowiemy się 28 marca.

Oskar Ajtner-GollobŚrednia meczowaŚrednia biegowa
Victoria Piła (2014) 3,00 0,75
Źródło artykułu: