WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Za dwa lata powstanie nowy stadion w Świętochłowicach. Będzie przebudowa toru

Modernizacja stadionu im. Pawła Waloszka w Świętochłowicach nabiera rozpędu. Znane są już jej założenia, które zakładają również przebudowę toru. Prace mają ruszyć w przyszłym roku.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk

Na ten moment kibice w Świętochłowicach czekali długo. Już podczas zeszłorocznego turnieju "Speedway Reaktywacja" prezydent miasta - Dawid Kostempski - zapewniał, że miejscowy stadion zostanie zmodernizowany. Nie były to słowa rzucone na wiatr. Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę prac budowlanych.

- Modernizacja będzie przebiegała w kilku etapach. W pierwszym etapie zostanie stworzonych siedem tysięcy miejsc na stadionie. Dzięki środkom unijnym zmodernizujemy budynek klubowy, który będzie przeznaczony do celów obsługi zawodów żużlowych. Projekt chcemy zakończyć do końca roku, a na przełomie lat 2016 i 2017 chcielibyśmy wyłonić wykonawcę. Celem jest rozpoczęcie prac w pierwszym kwartale przyszłego roku i zakończenie ich jesienią 2018 roku - powiedział prezydent Świętochłowic, Dawid Kostempski.

Znane są już pierwsze założenia koncepcyjne modernizacji. - Park maszyn zostanie przeniesiony na przeciwko wieżyczki sędziowskiej. Całkowicie zostanie przebudowana loża VIP, która zostanie powiększona do 500 miejsc. Cały stadion będzie oświetlony i przystosowany do zawodów ligowych. Zostanie zmodernizowana również niezbędna infrastruktura. Z tyłu stadionu zostaną stworzone miejsca parkingowe. Kiedyś w latach sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych nie było tylu samochodów i dlatego musimy zadbać również o tę infrastrukturę - przyznał Kostempski.

Przebudowany zostanie również tor. Obecnie jest on całkowicie płaski i w planowanych pracach zawarto poszerzenie i wyprofilowanie łuków. Projekt zawiera również wybudowanie odwodnienia toru i murawy. Środki na modernizację zabezpieczone są w miejskim budżecie, ale magistrat stara się również o wsparcie z innych funduszy. - Do 2018 roku mamy zarezerwowane środki w wieloletniej prognozie finansowej. Będziemy starać się również o środki z Unii Europejskiej i Ministerstwa Sportu. Wychodzimy na przeciw zarówno sportowcom, ale także spełniamy marzenia świętochłowiczan - stwierdził Kostempski.

ZOBACZ WIDEO Polska - Rosja: Świetna kontra Protasiewicza (źródło TVP)

Modernizacja ma nie kolidować z działalnością Śląska Świętochłowice. Na torze regularnie odbywają się treningi adeptów miejscowej szkółki. Organizowane są również zawody młodzieżowe. - Jeśli będzie to już niemożliwe, a tak się stanie, że w pewnym momencie trzeba będzie się zabrać za odwodnienie toru, ale także i prace związane ze zwiększeniem gabarytów toru, to wtedy trzeba będzie pauzować - ocenił Kostempski.

- Koszt przebudowy na te dwa lata plus środki unijne to blisko 15 milionów złotych w pierwszym etapie. Modernizacja podzielona jest na trzy etapy. Pierwszy etap jest mariażem finansowym pomiędzy środkami własnymi i z innych funduszy unijnych. Staramy się również o środku z Totalizatora Sportowego. Liczymy na to i mamy nadzieję, że minister sportu, który wywodzi się ze Śląska, będzie chciał wspierać nasz region. Liczę również na współpracę ze świętochłowickimi radnymi i myślę, że wszystkim nam zależy, by ten stadion zmienił wizerunek - zakończył Kostempski.

Kup bilet na wielki finał Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (9):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Kuba Wieszczyk 0
  Już za Kilka lat derby Śląska pomiędzy Śląskiem, Rybnikiem i Włókniarzem :D
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Tommy DeVito 0
  Nic tylko bić brawo Świętochłowicom i władzom miasta.Jeszcze niech tylko ruszy tam liga i będzie piknie!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Gregor021-RSKŻ 0
  nasz prezydent powinien nazywac sie Rafal Ruina-bruski
  trz1971 Brawo prezydent Świętochłowic! U nas w Bydgoszczy mamy baaardzo niesłownego prezydenta. W 2010 roku obiecał nowy stadio Polonii a dziś nie ma nawet modernizacji starego. Wszystkie imprezy uciekły do innych miast. Żużel w Bydgoszczy zszedł na psy właśnie dzięki prezydentowi Bydgoszczy. Ogólnie ten cap wszystko niszczy. Ładuje kasę w cwzs gdzie siedzą trepy z ludowego wojska polskiego kilkadziesiąt milionów rocznie! Na Polonie i jej stadion mówi ciągle że nie ma. Precz z Bruskim!!!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (6)
Pokaż więcej komentarzy (9)
Pokaż więcej komentarzy (9)
Pokaż więcej komentarzy (9)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×