WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Tłumy pożegnały Tomasza Jędrzejaka. Wzruszające słowa podczas pogrzebu w Ostrowie

Tysiące osób pożegnały w sobotę w Ostrowie Tomasza Jędrzejaka. W ostatniej drodze zmarłemu żużlowcowi obok najbliższej rodziny, przyjaciół i znajomych, towarzyszyli koledzy z toru, trenerzy, działacze, mechanicy, sędziowie, dziennikarze i kibice.
Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
WP SportoweFakty / Tomasz Kordys / Na zdjęciu: Tomasz Jędrzejak

KUP bilet na 2019 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland!
Tomasz Jędrzejak był zawodnikiem niezwykle lubianym i szanowanym. Wiadomość o jego śmierci wstrząsnęła całym środowiskiem żużlowym. Płakano w Ostrowie, gdzie się urodził i wychował oraz zaczynał przygodę ze sportem, ale także we Wrocławiu, gdzie spędził większą część kariery, stając się jedną z legend Sparty. Żałoba była również w Częstochowie, Tarnowie i Rzeszowie, gdzie startował w tym sezonie. Łzy polały się pewnie w większości żużlowych miast w Polsce. Tomka nie dało się bowiem nie lubić...

Przyszły pożegnać go tłumy ludzi z różnych zakątków kraju. Kibice w barwach klubowych Sparty Wrocław, Włókniarza Częstochowa, Falubazu Zielona Góra, Ostrovii Ostrów, a nawet nieistniejącej Iskry Ostrów, gdzie zaczynał sportową karierę Tomasz Jędrzejak. Byli pewnie też fani z innych polskich klubów, ale wszystkich nie sposób dostrzec nie w setkach, ale tysiącach osób, które żegnały w sobotę w Ostrowie Tomasza Jędrzejaka.

Były delegacje wielu klubów żużlowych z Polski m.in. WTS Sparty Wrocław, Włókniarza Częstochowa, ROW-u Rybnik, Stali Rzeszów, PSŻ-u Poznań, Stali Gorzów, KSM-u Krosno, Kolejarza Opole,  TŻ Ostrovia i innych, których być może nie udało się zauważyć w tłumie.

Tomasza Jędrzejaka żegnali przedstawiciele PZM, władz Ekstraligi Żużlowej, sędziowie, mechanicy, działacze sportowi, dziennikarze i tysiące kibiców. Z Wrocławia, gdzie spędził 12 sezonów, przyjechało wielu fanów. Ubrani w żółto-czerwone barwy ze łzami w oczach odprowadzili w ostatnią drogę swojego wieloletniego kapitana.

Wzruszające kazanie podczas mszy świętej wygłosił ksiądz Piotr Prusakiewicz, nazywany często kapelanem toruńskiego żużla. - Kiedy spotykałem Tomka podczas zawodów w Toruniu życzyłem mu bezpiecznej jazdy - mówił ksiądz Prusakiewicz. Przypomniał także jak ambitnym i szlachetnym sportowcem był Tomasz Jędrzejak, indywidualny mistrz Polski z 2012 roku. - Teraz będziesz jeździł po niebiańskich torach - dodał.

Nad grobem żużlowca oprócz przedstawiciela rodziny, najstarszego brata, przemawiali prezes WTS-u Wrocław, Andrzej Rusko oraz Tai Woffinden. - Nie tak się Tomku umawialiśmy - mówił łamiącym głosem prezes wrocławskiego klubu. - Na gali 25-lecia przekazałeś symbolicznie opaskę kapitana Maćkowi Janowskiemu. Mówiłeś, że trafia ona w godne ręce. Snuliśmy razem plany na przyszłość. Miałeś do nas wrócić. Już w innej roli. Chcieliśmy wykorzystać Twoje doświadczenie - dodał prezes Rusko.

Andrzej Rusko zadeklarował także, że wrocławski klub będzie od przyszłego roku organizował Memoriał Tomasza Jędrzejaka, z którego dochód będzie przekazywany dla rodziny zmarłego żużlowca. 39-latek zostawił żonę, Karolinę oraz dwie córki, Oliwię i Lilly. Najbliższym Tomasza Jędrzejaka składamy szczere wyrazy współczucia.

Przemowa zapłakanego Taia Woffindena złamała chyba najtwardsze serca. Brytyjczyk na torze wydaje się twardzielem. Nad grobem przyjaciela kompletnie się rozkleił. Ze łzami w oczach i łamiącym się głosem w swoim ojczystym języku żegnał i wspominał Tomasza Jędrzejaka. Słowa były tak wzruszające, że płakał nawet tłumacz.

W chwili gdy trumnę z ciałem śp. Tomasza Jędrzejaka składano do grobu, mechanicy odpalili motocykl, a setki kibiców race. To był najbardziej wzruszający moment uroczystości pogrzebowej, który sprawił, że łzy popłynęły po twarzach nawet największych twardzieli.

Żegnaj Tomku. Dałeś nam wszystkim niezapomniane chwile radości i wzruszeń. Żużel bez Ciebie, przynajmniej dla mnie, nie będzie już taki sam. Pozostaną wspomnienia tych cudownych momentów Twoich wspaniałych sukcesów, Twój uśmiech i autentyczna radość... Legendy odchodzą młodo. Ty Nią się stałeś jeszcze za życia zarówno dla Wrocławia jak i dla Ostrowa. Nigdy Cię nie zapomnimy... Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach...

Maciej Kmiecik

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (250):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Nowy w mieście 0
  Spoczywaj w spokoju [*]
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Sellex 0
  ....Czasem większa niż Himalaje.
  Henryk Przeżyć swoje życie godnie to jest sztuka.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Electraa 0
  Już lepiej zamilcz...
  Leonidas spod Termopil 1 Sparta nie wychowuje zawodników, kradnie utalentowanych juniorów to nawet w tej kwestii przywłaszcza sobie to co nie jest jej przynależne czyli memoriał. Ja jestem uczciwy płacę za bilety na każdy mecz a ty? A skoro Tomek to legenda to dlaczego został tak potraktowany, ze przesiedział sezon na ławie a następnie w poszukiwaniu chleba odszedł do 2 ligi? Hipokryzja i jeszcze raz hipokryzja. A dzisiaj płacze, szlochy i teksty prezesa, z emiał dla niego propozycję na powrót do Sparty. Śmiech przez łzy.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (247)
Pokaż więcej komentarzy (250)
Pokaż więcej komentarzy (250)
Pokaż więcej komentarzy (250)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×