Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Zbigniew Rozkrut: Mam do prezesa Sadego pretensje. Jego szczęściem jest to, że nie ma go kto zastąpić (wywiad)

Zbigniew Rozkrut krytycznie ocenia działania prezesa Unii Tarnów. Lista grzechów Łukasza Sadego jest długa. Konflikt z władzami miasta i Januszem Kołodziejem, brak nowych sponsorów, a do tego spadek z PGE Ekstraligi. To wszystko obciąża jego konto.
Jakub Czosnyka
Jakub Czosnyka
WP SportoweFakty / Tomasz Madejski / Na zdjęciu: Łukasz Sady, prezes Unii Tarnów

Kup bilet na wielki finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>
Jakub Czosnyka, WP SportoweFakty: Co dla Unii Tarnów oznacza spadek z PGE Ekstraligi?

Zbigniew Rozkrut, były prezes Unii Tarnów: Historie ligowych degradacji przeżywałem już wielokrotnie. Żużlem interesuję się od 60 lat, więc dla mnie to ani nowość, ani szok. Natomiast faktem jest, że ten spadek wcale nie musiał nastąpić. I to jest smutne. Tarnów to nie Leszno, czy Gorzów. Wiemy przecież, w jakich uwarunkowaniach ta dyscyplina funkcjonowała w tym mieście w ostatnich latach.

No dobrze, ale czy można obawiać się o przyszłość żużla w Tarnowie?

To się okaże, ale uważam, że były gorsze momenty w historii. Na przykład w latach 90- tych klub po spadku został ogołocony ze wszystkiego. W warsztacie nie było ani jednej śrubki. Ale dyscyplina przetrwała, a Unia później była nawet mistrzem Polski. W sporcie tak bywa, że są wzloty i upadki. Mnie tylko smuci fakt, że w tym roku naprawdę była realna szansa, żeby się utrzymać. Szkoda, że cieniem na to wszystko kładła się sprawa przebudowy stadionu. Nie wiadomo, czy w sytuacji gdyby drużyna uniknęła spadku, to czy klub otrzymałby licencję.

W Tarnowie rozpoczęło się rozliczanie winnych. Na pierwszy rzut poszli trenerzy - Paweł Baran i Mirosław Cierniak. Słusznie z nimi się pożegnano?

Jeśli dzieje się coś niedobrego, to zawsze musi znaleźć się winny. Powiedzmy sobie jednak szczerze, że sztab szkoleniowy Unii nie był wysokich lotów. To nie podlega wątpliwości. Zawsze powtarzam, że w żużlu nie ma trenerów. Nie wiem, skąd utarło się to słowo. Ani Cieślak, ani Chomski czy Baron, to nie są trenerzy. To są menadżerowie, którzy prowadzą profesjonalną drużynę. Co innego w piłce nożnej, gdzie trener rzeczywiście ustala choćby nawet taktykę i ma do wyboru ponad 20 zawodników. W żużlu obracamy się wokół ośmiu zawodników. Dlatego menadżer żużlowy powinien pilnować taktyki. I tutaj mam zastrzeżenia do Barana. On nie potrafił prowadzić zespołu, przewidując, co się stanie 3-4 wyścigi później.

ZOBACZ WIDEO Tomasz Dryła, nSport+: W piątce najlepszych trenerów widziałbym Adama Skórnickiego

Błędy taktyczne trenerowi Baranowi wytykane były już od dawna.

Dla mnie wzorem pod tym względem jest Cieślak. W ostatnim meczu Włókniarza w Tarnowie, kiedy stracił Lindgrena, potrafił pięć razy zastosować rezerwę taktyczną. Jestem przekonany, że od początku wiedział, kto i kiedy będzie zmieniał Szweda aż do końca zawodów. W Tarnowie czegoś takiego nie było. Baran nie potrafił dostosowywać się do określonych sytuacji. Przeprowadzał zmiany po fakcie - na tej zasadzie, że drużyna przegrywa sześcioma punktami, no to wtedy wprowadza rezerwę. A kto z niej jedzie? Ten kto wygrał ostatni bieg. Tak niestety nie można robić.

Fakty są takie, że umiejętne roszady taktyczne mogły dać Unii utrzymanie.

Najgorsze jest to, że do utrzymania zabrakło nie tyle co jednego punktu meczowego, ale przede wszystkim biegowego. Mam tu na myśli sytuację z Torunia. Jak można było dopuścić do tego, żeby Nicki Pedersen nie wystartował sześć razy? To już nie błąd, a wielbłąd. A jeszcze na trzy biegi przed końcem można było pewne sytuacje przewidzieć i Duńczyk spokojnie mógłby wystartować z rezerwy. To jest taktyka, tu trzeba przewidywać. Na tym niestety polegało nieszczęście Unii Tarnów.

Mam wrażenie, że prezes Łukasz Sady, który zwolnił sztab szkoleniowy, sam chce sobie wyczyścić ręce. Przecież to on rządzi tym klubem i to on w głównej mierze był odpowiedzialny za budowę drużyny.

A czy pan kiedykolwiek spotkał się z taką sytuacją, żeby ktoś, kto może na kogoś zwalić winę, nie zrobił tego? Zawsze tak jest. Powiem panu, że jako kibic Unii i mieszkaniec Tarnowa mam do Sadego pretensje. On, jako prezes Zarządu klubu nie miał prawa wchodzić w konflikt z władzami miasta. W innych ośrodkach żużlowych czegoś takiego nie ma. A w Tarnowie ciągły konflikt. Na co to komu potrzebne? To są podwaliny całej tej sytuacji, w której Unia teraz się znajduje. Powiem więcej. Jak można było dopuścić do konfliktu z Kołodziejem? To jest niedopuszczalne. Nie rozstrzygam, kto jest w tej sprawie winny. Tarnowski żużel powinien być ponad takim podziałami. A tymczasem zajmujemy się duperelami, kto i co powiedział. Po to istnieje rozum w głowie, aby można było porozmawiać.

Lista nieudolności prezesa Sadego jest znacznie dłuższa. Od lat bazuje na wsparciu finansowym Grupy Azoty, a nie zdołał przy tym załatwić żadnego większego sponsora. Powinien więc podać się do dymisji?

Większa część kibiców jest za takim rozwiązaniem. Grupa Azoty z tarnowskim żużlem związana jest od zawsze. Jednak bez dwóch zdań przydałby się jeszcze jeden większy sponsor. W innych ośrodkach to miasto opiekuje się żużlem. Leszno jest o połowę mniejsze od Tarnowa, a magistrat potrafi wyłożyć miliony na tę dyscyplinę. Dlaczego tak samo nie ma w przypadku Unii? Poza tym pamiętajmy, że żużel to jedna z niewielu rzeczy, która może rozsławiać Tarnów w skali kraju. Widocznie panuje jakaś niemoc. Klub powinien dogadywać się z prezydentem. Tego brakuje od lat.

Prezes Sady trochę mi przypomina takiego spasionego kota. Doskonale wie, że Grupa Azoty i tak będzie wspierać klub i to zdaje się go zadowalać. Jak mantrę powtarza, że trudno jest pozyskać większego sponsora, a przecież parę lat temu takich nie brakowało. Choćby nawet Tauron czy Strabag...

Ależ oczywiście. Była też firma Okocim. Zabrakło niestety w Tarnowie człowieka, który był idealnym prezesem. Chodzi o św. p. Szczepan Bukowski. To była niezwykle obrotna osoba. Miał dobre kontakty z miastem, Grupą Azoty i innymi sponsorami z zewnątrz. Do tego świetne relacje w światku żużlowym. Sady wychodzi z założenia, że ma pieniądze z Azotów oraz mniejszych sponsorów i tego się trzyma. Kalkuluje, że w tych granicach musi się obracać. Nic więcej nie zrobi, a do tego rozkłada ręce. Jego "intensywna" działalność na zewnątrz jest, jaka jest. Wszyscy to widzimy.

Najgorsze, że w tarnowskim środowisku nie widać żadnego następcy, a Łukasz Sady doskonale zdaje sobie z tego sprawę i czuje się pewny.

Zgadzam się. Rozmawiałem z wieloma ludźmi na ten temat i faktycznie - nie ma kogoś takiego. Sady ma to szczęście, że tkwi na tym stanowisku, bo nie ma kto go zastąpić. Nawet, gdyby Rada Nadzorcza go zdymisjonowała, to pewnie nie miałaby kogo powołać na jego miejsce. Obecny prezes jest teraz pod ostrzałem, ale trzeba mieć alternatywę. Przeczytałem ostatnio, że należy go wywieźć z klubu na taczkach. Tylko pytanie, kogo w zamian wwieźć.

Może ktoś z Grupy Azoty?

Moim zdaniem tak właśnie powinno być. Szkopuł polega jednak na tym, że Grupa Azoty jest ogólnopolską korporacją. W czasach, kiedy były Zakłady Azotowe Tarnów, jeszcze przed ich reorganizacją, wtedy mogliśmy mówić o takiej sytuacji. Zresztą tak właśnie było, że prezesami Unii stawali się pracownicy z ramienia Azotów. Teraz realia się zmieniły.

Ostatnio, kiedy Unia spadła z PGE Ekstraligi, błyskawicznie do niej wróciła. Teraz będzie podobnie, czy jednak można zapomnieć o takich planach?

Nie widzę ciśnienia na powrót. Nie ma stadionu, sponsorów, nie wiadomo co z drużyną, a do tego klimat wokół żużla, który teraz po spadku na pewno się nie polepszy, a raczej pogorszy. Tutaj może dotykamy nawet spraw politycznych. Zobaczymy, kto wygra najbliższe wybory i jak stosunek będzie miał do żużla.

Wygląda na to, że przyszłość nie rysuje się w najlepszych barwach.

Sytuacja rzeczywiście nie wygląda dobrze. Sądzę, że najbliższe dwa - trzy sezony to będzie czas na przetrwanie. Wiadomo, że kibice będą oczekiwać awansu, ale z tym może być różnie. Dodam na koniec, że nie chciałbym, aby wokół tarnowskiego żużla wytworzył się konfliktowy klimat. Najważniejsze, żeby była mobilizacja ze wszystkich stron. I klubu, i miasta i sponsorów, aby dźwigać Unię Tarnów do góry.

Czy Łukasz Sady powinien podać się do dymisji?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf.własna

Komentarze (17):

 • Jan Kowalski Zgłoś komentarz
  Popieram w pełni zdanie Pana Rozkruta
  • mixer80 Zgłoś komentarz
   Jak widać głównym winowajcą porażki i destrukcji naszego klubu jest nie Sady bo jest on tylko pionkiem a prezes rady nadzorczej Putoski. To jego a nie Sadego należy wywieźdz na takach. To
   Czytaj całość
   jego polecwnia wykonuje pionek Sady i to przez niego nie ma Kołodzieja , Vaculika , Cieślaka , Hancocka itd. Do puki Putoski z tylnego fotela będzie niszczył nasz klub do póty żużel w Tarnowie będzie na dnie
   • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
    Najwyższy czas skończyć z Baranem i Cierniakiem.Patrząc do tyłu na historie jakie zasługi ci dwaj panowie mają w czasie jak byli zawodnikami dla klubu jakie wyniki mieli biegowe.Kibice
    Czytaj całość
    jednemu już na tym portalu wytykali Rzeszów Leszno.Sady powinien odejść w tedy jak miał dwie pikiety wraz ze swoim zastępcą..P. Rozkrut nie ma ludzi nie zastąpionych.Nikt nie powinien być przyspawany do foteli prezesowskich . Tych czterech panów powinno wypaść z klubu z hukiem.Może w tedy uda się wrócić do atmosfery za czasów Tomka jak był w Tarnowie .Tarnów może powalczyć o coś więcej jak utrzymanie wtedy,.
    • tomas68 Zgłoś komentarz
     Mleko' się rozlało a kota' brak. Karma wraca ! Ciekawe ile to lat będziecie podnosić stadion z ruiny ?
     • Wilhelm Zakrzewski Zgłoś komentarz
      Jeżeli Sady ma chociaż trochę, trochę ambicji, to powinien podać się do dymisji
      • FAN SPEEDWAYA nr 1 Zgłoś komentarz
       PANIE ROZKRUT. NIE MA CO MARTWIĆ KTO ZA SADEGO, KAŻDY UCZCIWY SIĘ NADAJE BYLE NIE TA ŁAJZA SADY! JEGO POPIERAŁ SIEDZACY W WIĘZIENIU BYŁY PREZYDENT M.TARNOWA. MYŚLE ŻE I TAM MIEJSCE
       Czytaj całość
       DLA SADEGO. W TARNOWIE NIE BRAKUJE MĄDRYCH LUDZI NADAJĄCYCH SIĘ NA PREZESA KLUBU.ZRESZTĄ,TAKIE ZERO JAK SADY..GORZEJ BYC NIE MOŻE..(( POWAŻNIE!
       • MERY_1928 Zgłoś komentarz
        i to trwa już o tylu, tylu lat.. :(
        • zulew Zgłoś komentarz
         A w Tarnowie rozliczenia
         • keotarnów Zgłoś komentarz
          to dolejmy oliwy do ognia, Wardzała z Ciepiela tylko czekali na spadek Unii. Teraz po wypier...leniu SADEGO zwolni sie miejsce dla Roberta W. Plan który naznaczyli to awans i remont stadionu
          Czytaj całość
          to 3-4 lata. Tylko czy w tym czaie jak beda fajnie jeżdzić młody Rempała i Cierniak , a oto jestem pewien, to czy ekstaliga ich szybciej nie zgarnie.
          • MrAB0604 Zgłoś komentarz
           Zasadniczo zgadzam się z autorem, poza jednym. Nawet Pan potrafi wskazać kto mógłby zastąpić prezesa. Ma Pan tak bogate doświadczenie, zna Pan środowisko, także tu w komentarzach
           Czytaj całość
           padają propozycje. Nie psioczę na obecnego prezesa, ale w tej sytuacji też uważam, że potrzeba kogoś nowego. Zgoda, takich ludzi jak mój rówieśnik i kolega, Śp.Szczepan, znaleźć niełatwo, ale są ludzie, którzy "czują bluesa". Osobiście chciałbym, by była to osoba o odpowiednim poziomie intelektualnym, poważna, kompetentna. Niech to będzie wreszcie wszystko na poważnie ! Powroty? Każdy przypadek bym analizował, nie wszyscy moim zdaniem pasują.
           • Jacoo Zgłoś komentarz
            Pozwolę sobie sprostować- jak drużyna przegrywa 6 punktami to wprowadza nie RT tylko zielonego rezerwowego
            • AMON Zgłoś komentarz
             Co za bzdury nie ma ludzi nie zastąpionych ! Czy nikt w radzie nadzorczej nie wpadł na pomysł rozpisania konkursu na to stanowisko jest wielu w Polsce zawodowych menadżerów których z
             Czytaj całość
             pewnością interesowała by ta praca !
             • andres88pl Zgłoś komentarz
              Takiego prezesa jak był Pan Bukowski już chyba nie będzie. Ale zmian potrzeba bo z roku na rok jest coraz gorzej. Myślę że Cegła był by niezły jako prezes, albo Wardzała, Jacek na
              Czytaj całość
              trenera albo poszukać kogoś z zewnątrz na trenera. Ja bym zaczął remont od trybuny i po trochu pchać do przodu. Nie pchać się do eligi tylko budować skład na wychowankach + Kulakov lub inny zagraniczniak na poziomie ale nie drogi. Kuba niech zostanie, wiem że dla niego to krok w tył ale zawsze to w domu. GA jak nie może oficjalnie kogoś asygnować to powinni kogoś prywatnego od siebie jak mają jakąś kandydaturę. Z Jankiem się pogodzić i niech połączy szkółki i prowadzi na razie młodych.
              Zobacz więcej komentarzy (4)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×