Powrót na szczyt po sześciu latach. Kubera mistrzem Europy juniorów, Lampart wicemistrzem!

Po sześciu latach przerwy polski zawodnik ponownie zwyciężył w finale Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. Po złoto w Stralsundzie sięgnął Dominik Kubera, a na drugim stopniu podium stanął Wiktor Lampart.

Mateusz Kozanecki
Dominik Kubera WP SportoweFakty / Jakub Brzózka / Na zdjęciu: Dominik Kubera.
Finał Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów po dziesięciu latach powrócił do Stralsundu. To nadbałtyckie miasto było szczęśliwe dla reprezentantów Polski. W 2008 roku po złoty medal sięgnął Artur Mroczka, a podium uzupełnili Maciej Janowski i Artiom Wodjakow.

Po raz ostatni Polak zdobył tytuł najlepszego europejskiego młodzieżowca w 2012 roku w Opolu, gdzie zwyciężył Bartosz Zmarzlik. W Stralsundzie była spora szansa, aby reprezentant Polski wrócił na szczyt, ponieważ do Niemiec pojechało aż sześciu Biało-Czerwonych.

Stralsund przywitał zawodników opadami deszczu. Ustały one na około godzinę przed rozpoczęciem rywalizacji, a w trakcie trwania zawodów od czasu do czasu pojawiła się mżawka. Na szczęście nie wpłynęła ona na losy zawodów.

Rozgrywany na trudnym torze turniej przyniósł niewiele spektakularnych akcji. Przez niemal całe zawody najkorzystniejsza była ścieżka przy krawężniku, wskutek czego zawodnicy próbowali wyprzedzać rywali wchodząc im pod łokieć.

W jedenastym wyścigu emocjonującą walkę o zwycięstwo toczyli Frederik Jakobsen i Patrick Hansen. Na prostej przeciwległej ostatniego okrążenia Hansen zanotował groźnie wyglądający upadek. 20-latek stracił przytomność, a po chwili trafił na noszach do karetki, która przetransportowała go do szpitala. Ponieważ do Stralsundu nie przyjechali rezerwowi - Nick Skorja i Connor Mountain - w pozostałych wyścigach, w których miał wziąć udział Hansen, było puste miejsce.

Po kilkunastominutowej przerwie zawodnicy powrócili do ścigania. W piętnastym biegu Frederik Jakobsen dwoił się i troił, aby wyprzedzić Dominika Kuberę. Duńczyk dopiął swego na ostatnim łuku i minimalnie wyprzedził reprezentanta Polski.

Jak się okazało była to jedyna porażka Kubery w sobotnich zawodach. 19-latek wywalczył łącznie 14 punktów i został mistrzem Europy juniorów, przerywając tym samym niemoc Polaków w tej rywalizacji. Drugie miejsce zajął Wiktor Lampart, a podium uzupełnił Frederik Jakobsen, który rzutem na taśmę wyprzedził Olega Michaiłowa.

Pozostali reprezentanci Polski jechali w kratkę. Wiktor Trofimow jr zajął 7., Igor Kopeć-Sobczyński 8., Hubert Czerniawski 13., a Patryk Wojdyło odległe 15. miejsce.