KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Za i przeciw Hynka. Moje propozycje zmian w regulaminie. Po co ta kłótnia o juniora? Jedźmy bez

Zamiast iść razem pod rękę, wypracowywać kompromisy, zachowujemy się jak Kargul z Pawlakiem. Najpierw się do siebie uśmiechamy, by za chwilę drugiej stronie podłożyć nogę. Już sam nie wiem, czy z tego wszystkiego śmiać się, czy płakać.

Kamil Hynek
Kamil Hynek
Bartosz Smektała na pierwszym planie WP SportoweFakty / Ilona Jasica / Na zdjęciu: Bartosz Smektała na pierwszym planie
No to mamy zabawę na całego. W poniedziałek gruchnęła wiadomość, że główny udziałowiec Ekstraligi Żużlowej, a więc PZM szykuje kolejne nowinki w regulaminie dla najlepszej ligi świata. Główne kontrowersyjne punkty są dwa. Okrojenie składów do sześciu zawodników lub dopuszczenie do startu pod numerami 6/7, 14/15 zagranicznych juniorów. Na dalszy plan zeszła zmiana tabeli biegowej, tak aby nieco ułatwić życie tzw. zawodnikom doparowym.

Afera zrobiła się potworna. Ile osób, tyle opinii, ale ogólne przekonanie jest takie, że wcielając w życie powyższe postulaty, strzelamy sobie w kolano, a każdy szef klubu cięgnie wózek w swoją stronę. A więc nic nowego.

Zgadzam się ze Sławomirem Kryjomem. Komuś najwyraźniej nie pasuje, że Fogo Unia Leszno zdominowała PGE Ekstraligę, będąc seryjnie zdobywającym tytuły DMP hegemonem. Przy czym rola polskich młodzieżowców w sukcesach była wręcz nie do przecenienia.

ZOBACZ WIDEO: Trener ROW-u zdradza, kto z obecnego składu dostanie szansę w Ekstralidze

CZYTAJ TAKŻE: Cegielski: Zmiany w regulaminie? Kluby myślą tylko o sobie

Mamy nagradzać za szkolenie juniorów, a za chwilę okaże się, że takie osoby jak Roman Jankowski arcymistrz trenerskiego rzemiosła, będą bezużyteczne. Ockniemy się pewnie dopiero, gdy nasza młodzieżowa reprezentacja kilka razy dostanie baty w finałach DMŚJ (o ile się do nich dostanie). Przecież to nic innego jak powrót do starego systemu, tego co było kiedyś. Czyli co, wtedy się nie sprawdziło, a teraz będzie okej? Gdzie tu sens, gdzie logika? I czy naprawdę tych żużlowców do 21. roku życia jest aż tak wielu żeby znacząco podnieśli poziom ligi? Śmiem wątpić. IMŚJ nie zwala mnie w tym roku z nóg.

Prezesi też są siebie warci. Zapraszają do tańca, tylko każdy pląsa na swoją nutę i po innej stronie parkietu. Najlepiej żeby ich spojrzenia się nie spotkały. Na środku, w roli pięknej damy, paraduje pociągający za sznurki człowiek z PZM, o którego względy walczy cała ósemka. I każdy szepcząc na ucho, albo prowadząc w ustronne miejsce chce mu przeforsować swoje racje.

Zamiast iść razem pod rękę, wypracowywać kompromisy, dążyć do wspólnego dobra zachowujemy się jak Kargul z Pawlakiem. Najpierw się do siebie uśmiechamy, by za chwilę drugiej stronie podłożyć nogę. Już sam nie wiem, czy z tego wszystkiego śmiać się, czy płakać. W tym, że nic się nie zmieni utwierdzają mnie kolejne informacje płynące z platform komunikacyjnych.

Wzajemne oskarżenia o podbieraniu zawodników. Jeden świętszy od drugiego, poucza następnego, trzeci się śmieje, czwarty łapie za głowę, a piąty myśli, co zrobić żeby szósty miał gorzej. Paranoja. A trzeba sobie zdać sprawę, że zakulisowe rozgrywki, które docierają do opinii publicznej, to tylko promil całości. Kiedyś jeden z byłych prezesów powiedział mi, że był na coś dogadany z innym. Po zakończonym spotkaniu wystarczyło, że trzasnął drzwiami i już układał się z następnym, nagabując na tego, z którym pierwotnie dobił targu. No pomieszanie z poplątaniem. Jestem pełen podziwu, że oni jeszcze się w tym łapią.

Skoro jest tam tak "wesoło" i dość przaśnie, mam propozycję projektu swoich korekt w przepisach. Właśnie tych, które są największą kością niezgody. Idźmy na kompromis i nie zaprzątajmy sobie w ogóle głowy tymi młodzieżowcami. Sześciu zawodników w meczowym zestawieniu, ale bez żadnego juniora. No chyba, że wywalczy sobie miejsce w składzie. W końcu zwykło się mawiać, że jak ktoś jest dobry, to da sobie radę. Wyeliminujemy i wyplenimy tym sposobem bylejakość. A i mecze będą bardziej zacięte, bo składy będą złożone z samych wysokiej klasy zawodników. O to przecież chodzi. Widowiska muszą być ciekawe.

CZYTAJ TAKŻE: Leszno ma żużel w DNA. Fogo Unia jak FC Barcelona

Dalej. Poddaję pod rozwagę pomysł, aby każdy klub miał swój regulamin. Jak Sparcie najbardziej odpowiada jazda jednym obcokrajowcem na pozycji juniora, droga wolna. Falubaz narzekał, że ma piątkę świetnych seniorów, ale dziurę wśród młodzieżowców, niech dokooptuje kolejnych, proszę bardzo. W czym problem? To tak na szybko. Jakbyście posiedli jakieś pomysły uzdrawiające polski żużel, zapraszam do dyskusji. A nuż, widelec, coś się naszym działaczom spodoba.

Czy podoba ci się projekt zmian w PGE Ekstralidze zaproponowany przez PZM?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (67)
 • RECON_1 Zgłoś komentarz
  Po to dołożyli ósmego zawodnika by teraz obciąć skład odrazu o dwóch... Jaja i kabaret na całego,a wszystko pod pozorem troski i chęci zbawienia polskiego żużla, ba nawet światowego.
  Czytaj całość
  • Nίghtmare Zgłoś komentarz
   a wienc tak nasampszut to kary za brak własnyh junioruf a tera zminić tsza na juniora z zagramanicy a czemu to posłurzy ... zrupmy w polszcze ligem złożonom tylko z zagramanicznych boc to
   Czytaj całość
   przecież chodzi o wygrywanie pszez kluby a nie o rozwuj zawodnikuf ... krajowych __________ dodam w ps. brawo panie stempniewski brawo pzm brawo gksż brawo dzaiłacze niszczoncy polski sport czarny - BRAWO :(
   • Amadeusz Janiak Zgłoś komentarz
    Moim zdaniem młodzież powinna zostać w składach pod numerami 6 o 7. A jak prezesi chcą zawodnika zagranicznego pod tym numerem niech zrezygnują z obcokrajowca seniora. Tak żeby było
    Czytaj całość
    maksymalnie 3 stranieri w drużynie w każdym meczu. No i oczywiście z nr 8 włącznie. Proste!
    • Lukaz Zgłoś komentarz
     W ekstralidze maja jeździć najlepsi Ekstraliga nie powinna służyć do objezdzania się kogokolwiek Jest 1 liga jest druga tam juniorzy niech się uczą Dość już biegów gdzie junior nie
     Czytaj całość
     potrafi przejechać płynnie 4 okrążeń Nie w ekstralidze która Chwalimy się że to najlepsza liga na swiecie
     • Kacperek Zgłoś komentarz
      A może by tak zamiast ciągle mieszać wśród zawodników , młody , stary , junior , senior ,wychowanek , obcy itd . zacząć od podstaw tego sportu i spróbować obniżyć
      Czytaj całość
      koszty uprawiania go do normalnych cen ,kwot i kosztów co ? Jak sądzę iż w chwili kiedy młody człowiek chciałby być w przyszłości żużlowcem i podjąć się treningów w klubie nie byłby od razu , na " dzień dobry " hamowany kosztami to może i kluby szkoliłyby większą ilość kandydatów na zawodników , byłaby większa szansa na to że z pośród np. 20 kandydatów zgłaszających się do szkółki wyłowi się pięciu , sześciu dobrych i rokujących nadzieję co ? ale wtedy być może klub nie musiałby wydawać ogromnych sum na sprzęt , a zatrudnienie instruktora miałoby sens bo klub miałby wtedy szkółkę a tak to tunerzy zarabiają krocie na przygotowywaniu motocykli , zawodnicy chcąc nie chcąc muszą im płacić aby jeździć a gdzieś po drodze umyka uwadze początek " tej zabawy " czyli szkolenie narybku żużla . Zobaczcie jak są zbudowane drużyny młodzieżowe do jazdy w DMMP , z jakich zawodników się składają , co oni potrafią , jak jeżdżą i czy wszyscy są wychowankami klubów dla których jeżdżą ? nie te całe drużyny młodzieżowe składają się po większej części ze zbieraniny z całej Polski i nawet tutaj obowiązuje zasada nie kto pierwszy ten lepszy ale kto cwańszy i bogatszy ten jest górą . A że Unii zazdrościli i zazdroszczą juniorów na poziomie ekstraligi , no cóż Jankowski trafił na młodych , chętnych do wyrzeczeń i zdolnych więc udało się pojechać parę sezonów po mistrza ale kto zagwarantuje że za rok Unia też zdobędzie mistrzostwo Polski podpierając się tylko Kuberą co ? kto dołączy do niego jak zabrakło Smektały co ? czy w innych klubach pojawi się talent na ich miarę . Wątpię przy obecnej polityce zakupów i handlu zawodnikami jest to po prostu niemożliwe a mieszanie u góry nie zastąpi mizerii na dole czyli w Nice lidze i w drugiej . A skoro dom nie ma fundamentów to jak ma się utrzymać w pionie skoro nic , albo prawie nic go nie podtrzymuje .
      • Lukaz Zgłoś komentarz
       Totalna kompromitacja dziennikarza Nie wierzę że ro pisał na trzezwo
       • gviazda Zgłoś komentarz
        Wprowadzić limit średniej wieku w składzie do 28lat. Wprowadzić brak możliwości transferowania polskich juniorów do klubu z tej samej ligi. Wychowuj i miej święty spokój albo kombinuj
        • CKM_ Zgłoś komentarz
         1) Zrobiła się zbyt duża dysproporcja sił między ligami. W efekcie beniaminek ma praktycznie do wymiany drużynę, brakuje też chętnych do jazdy w elidze, koszty blokują, chyba nie
         Czytaj całość
         powinno tak być, gruby temat do przemyślenia bo obecnie większość klubów może jedynie marzyć o najwyższej lidze. 2) Wypadałoby dać jakiś handicap drużynie korzystającej z wychowanka, bo jak inaczej zachęcić do szkolenia, a tym samym do rozwoju żużla? 3) Wstawiając juniora zagranicznego zamiast polskiego pomożemy rozwinąć się juniorowi obcemu a nie naszemu. To chyba oczywiste, więc o co w ogóle chodzi z tym pomysłem? 4) Pozycja rezerwowego nie jest zła, przez wiele lat na rezerwie było nawet dwóch zawodników. Tyle że w obecnej formie służy jedynie omijaniu regulaminu lub wstawieniu strażaka na wypadek kontuzji. Gdyby miało być atrakcyjniej od strony taktycznej to może warto zezwolić na umieszczenie w rezerwie kogokolwiek wedle uznania?
         • ADASOS2 Zgłoś komentarz
          Red.Hynek- czy zna Pan dokładnie jakiś projekt o którym pisze ? Ja nigdzie nie przeczytałem tego, oprócz haseł bez szczegółów. Np. dr. z 6 zawodników- jaka tabela ? czy ma być
          Czytaj całość
          dodatkowo(nr 7 i 15) jako rezerwowy i kto ? Ja od dawna postulowałem powrót do tabeli z lat 1999-2002 ( ta sama co na meczach reprezentacji) i schemat 2+2+2+1 rez . do 23 lat. Juniorzy by jechali , 2 zagranicznych wystarczy, rezerwowy na 99% wystartował by w meczu. Trener miałby swobodę w ustawieniu składu, włącznie z juniorami. Problem jest taki,że nikt nie podaje głównych założeń ich pomysłów.
          • rose.yeah.bunnyXD Zgłoś komentarz
           poza tym, nalezy potencjanych inwestorow nie odstraszac systemem wynagradzania zawodnikow. Mysle tu o bonusach. Kazdy kto wejdzie w głąb tych zasad wie, ze 3-3 nie buduje wyniku, a utrzymuje
           Czytaj całość
           remis, wiec dla mnie bzdurą jest bonus za 3-3. Za 5-1 jest bonus TAK tu zgoda ale za 3-3? Za 4-2 do chuxa powinien byc bonus, a nie za 3-3!
           • gkm grrudziadz Zgłoś komentarz
            jeśli panowie prezesi chcą zmian to mam sensowną propozycję pozwólmy jechać zagranicznemu juniorowi ale pod numerem 2 , 4 10 ,12 wtedy będzie 4 seniorów i 3 juniorów z tym że
            Czytaj całość
            obcokrajowiec nie może zastąpić Polaka dodatkowo 14 bieg to drugi bieg juniorski w którym można wystawić obcokrajowca poza tym brak możliwości zmian do 11 biegu zlikwidować RT a zawodnik z 8,16 tylko po 10 biegu a nie jak w niektórych klubach Polacy to tylko kevlary W ten sposób zredukujemy ilość seniorów do 4 ale nie zmienimy ilości zawodników w klubach i to seniorzy zagraniczni będą się prosić o kontrakt bo bedzie na rynku kilku klasowych zawodników bez klubu
            • beejay Zgłoś komentarz
             Dobry, dobry sarkazm, redaktorze Hynek :)
             • nicram29 Zgłoś komentarz
              W el nie powinno być żadnych limitów co do narodowości, w końcu mają w niej jeździć najlepsi. W obecnej sytuacji kiedy właściwie nie ma chętnych do jazdy w el większe ograniczenia
              Czytaj całość
              należy wprowadzić w niższych ligach tak aby tam promować polskich zawodników, jak również główny ciężar szkolenia powinien spoczywac na tych klubach, oczywiście przy dużym wsparciu finansowym centrali i klubów el, które potem zasysały by najleszych polskich zawodników. Pomysły z obowiazkiem jazdy wychowankami sa jakims kuriozum, tworzącym niewolników.
              Zobacz więcej komentarzy (20)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×