Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Żużel. Nowy prezes Kolejarza Opole: Zmieniliśmy koncepcję. Rozmawiamy z Czają i Dróżdżem. Chcieliśmy Wojdyłę (wywiad)

Zygmunt Dziemba jest prezesem Kolejarza Opole dopiero kilka tygodni, a już zdążył przeprowadzić drobną rewolucją w zespole drugoligowca. Znacznie okroił kadrę, a skład chce oprzeć tylko na Duńczykach i Polakach.

Kamil Hynek
Kamil Hynek
Hubert Łęgowik (kask niebieski) i Kevin Woelbert WP SportoweFakty / Oliwer Kubus / Na zdjęciu: Hubert Łęgowik (kask niebieski) i Kevin Woelbert
Kamil Hynek, WP Sportowe Fakty: Trzon zespołu macie. Potwierdziliście przedłużenie kontraktów z Bjarne Pedersenem, Madsem Hansenem, Oskarem Polisem i Hubertem Łęgowikiem. Co dalej?

Zygmunt Dziemba, prezes OK Bedmet Kolejarza Opole: Przede wszystkim zmieniliśmy koncepcję budowy drużyny.  Drastycznie odchudziliśmy kadrę. Nie będzie tak liczna jak w minionym sezonie (było w niej aż osiemnaście nazwisk - przyp. red). Nastąpiła redukcja etatów. Zostały nam dwa miejsca seniorskie do obsadzenia. W zespole znajdzie się trzech obcokrajowców i tyle samo krajowych zawodników. Nie może być tak, że podpisujemy umowy na potęgę. Zawodnicy powinni wiedzieć na czym stoją i posiadać komfort, nie zastanawiając się, czy pojadą w kolejnym meczu.

CZYTAJ TAKŻE: Skórnicki, Frątczak i Dobrucki. Ci trenerzy siedzą na ławce rezerwowych

Ofiarami czystki padną m.in. jeden z liderów - Kevin Woelbert i Michał Szczepaniak.

Nie rozmawiamy z nimi i z tymi zawodnikami na pewno się rozstajemy.

Wspomniał pan o filozofii 3+3. Brakuje wam więc jednego Polaka i jednego żużlowca zagranicznego.

Dokooptujemy kolejnego Duńczyka.

To bez ciągnięcia za język chyba wiem kogo ma pan na myśli. Mówi się, że może do was trafić Artur Czaja?

Rozmawiamy, nie będę oszukiwał, że jesteśmy mocno zainteresowani tym zawodnikiem. Ale podobnie ma się rzecz z Damianem Dróżdżem. Z jednym z tych dwóch kandydatów do jazdy w Opolu na sto procent się dogadamy. Nie doszukiwałbym się w tym żadnej sensacji. Nasza polityka jest jasna. Chcemy mieć u siebie chłopaków z okolicy, z Częstochowy, z miejscowości położonych blisko Opola. Logistyka jest istotna nawet pod kątem dostępności zawodników na treningach. Żeby nie ściągać ich z drugiego końca Polski. Nie dość, że możemy zorganizować zawodnikom jazdy w Opolu, za chwilę udajemy się z rewizytą do Częstochowy. Żyjemy w świetnych relacjach z prezesem Włókniarza Michałem Świącikiem. Dostaliśmy zapewnienie, że bez problemu wpuści na SGP Arenę naszych zawodników, a przecież w większości także własnych wychowanków.

ZOBACZ WIDEO Kibice na PGE Narodowym. Tak wygląda największe żużlowe wydarzenie na świecie
A co z formacją młodzieżową?

Negocjujemy sprowadzenie w charakterze gości chłopaków z Częstochowy i Zielonej Góry. Rozmowy są w toku. W pierwszych dnia listopada odsłonimy juniorskie karty.

Poprzedni sezon zakończyliście dużym zawodem. Przed zespołem Kolejarza Opole postawiono jasny cel - awans do Nice 1 LŻ. Planu nie udało się zrealizować, ale rozumiem, że priorytety przed 2020 rokiem się nie zmieniły?

To jest sport. Oczywiście marzymy, aby wydostać się wreszcie z 2 LŻ i dać naszemu miastu oraz kibicom coś więcej. Do tego będziemy dążyć. Myślę, że zakontraktowani zawodnicy będą w stanie udźwignąć ciężar walki o wspięcie się szczebelek wyżej. Skład jest co prawda mniej liczny, lecz nie oznacza to, że słaby.

Pod koniec sezonu głośno było o zadyszce finansowej Kolejarza. Czy to miało wpływ na zmodyfikowanie optyki przy budowie zespołu i związek z tym, że znacznie okroiliście kadrę?

Jeśli chodzi panu o wydatki, na pewno. Jest różnica, gdy odetniemy z listy kilkunastu żużlowców. Trwanie w dotychczasowym układzie było stosunkowo drogim tematem. Ale nie tylko klub zyska na tej wewnątrz klubowej reformie . Głównie zawodnicy, a oni są najważniejsi w tej układance.

Szacowany budżet będzie więc niższy niż w poprzednich rozgrywkach, czy to się i tak zbilansuje?

Nie do końca. Ciągle jesteśmy na etapie poszukiwań sponsorów chętnych nam zaufać. Wygląda na to, że kilku partnerów pozyskamy, dlatego środki finansowe jakimi będziemy dysponować nie będą mniejsze.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe kluby Musielaka i Huckenbecka siedzą na minie

Jest pan nową osobą na stołku szefa klubu, ale z boku przyglądał się tej dyscyplinie. W wyższych ligach prezesi narzekają, że z każdym rokiem zawodnicy podwyższają swoje żądania, windują stawki. A jak to jest w 2 LŻ?

Odpowiem panu na to pytanie tylko w oparciu o Kolejarz. Stawki u nas w niczym nie odbiegały od tych z Nice 1 LŻ. Nie zauważam zatem wielkiej różnicy w wynagrodzeniu pomiędzy pierwszym, a drugim poziomem rozgrywkowym.

To na koniec, jest niezrealizowany cel transferowy, którego szczególnie pan żałuje, że nie uda się sfinalizować?

Staraliśmy się o Patryka Wojdyło. Wiąże go umowa z Betard Spartą Wrocław. Po odejściu do grona seniorów Maksyma Drabika, teraz zyskał spore szanse żeby co tydzień znajdować się w podstawowym zestawieniu ekstraligowca. Rozglądamy się za innymi alternatywami, choć nie ukrywam byliśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z tamtejszymi działaczami.

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Kup bilet na 2023 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. Kliknij tutaj i przejdź na stronę sprzedażową! -->>

Czy podoba ci się nowa koncepcja budowy drużyny przedstawiona przez prezesa Kolejarza Opole?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (18)
 • Xannax Zgłoś komentarz
  oby trafił Czaja i może Pontus Aspgren zamiast Bacha , Dróżdż niczego nie gwarantuje
  • Sellex Zgłoś komentarz
   Opole...Miasto z wiekową żużlowa tradycją. Klub Kolejarz Z największą liczbą kibiców i pasjonatów wśród opolskich dyscyplin.Zero zainteresowania ze strony "Ratusza"
   Czytaj całość
   przy wsparciu człowieka z małej branży "Świat alkoholi "....Cuda
   • Marcin Tworuszka Zgłoś komentarz
    Pierdo.... o Chopine. Kasy nie ma. Dymek wciska odpady poprodukcyjne z Częstochowy. Znowu 2 l. Ale obym się mylił.
    • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
     Czaja jak by trafił do Opola może wreszcie by się odbudował drugi sezon kuleje 1L za wysoki poziom dla zawodnika.Powodzenia Czaja.
     • StartGniezno ave Zgłoś komentarz
      Czas zacząć szkolić.
      • ADASOS Zgłoś komentarz
       Prezesie, sześciu seniorów to można zaryzykować w EL , gdzie jest pełen profesjonalizm ale nie w 2 lidze. Oby po 4 kolejkach nie trzeba było kogoś wypożyczyć ? Poza tym , jeżeli
       Czytaj całość
       stawki za pkt są podobne do PLŻ to nie dziwię się ,że NIEKTÓRZY w końcówce sezonu mieli nieoczekiwane kłopoty i zjazd z formą. Kończąc, wpłyń Pan na decydentów aby przy 6 dr. w 2 lidze wprowadzili RF w postaci trzeciej rundy. 15 meczy + play off byłoby chyba ok ?
       • Ryhoos Zgłoś komentarz
        Jeśli potwierdzą się zapowiedzi i do klubu trafi jeszcze poza kimś z dwójki Czaja (śr. 1,56 w 1LŻ)/Dróźdż (1,5 w 2LŻ) Rene Bach (1,98 w 2LŻ), to mamy jednego lidera i 5 doparowych.
        Czytaj całość
        Żaden z pozostałej piątki nie gwarantuje wyniku na poziomie powyżej 2pkt/bieg, chociaz patrząc na regularny progres Oskara i Huberta można od nich w tym roku oczekiwać takich wyników. Do tego brak juniorów, no niestety, raczej nie ma co liczyc nawet na finał. Uważam, że powinien przyjść Czaja i jednak klub powinien zatrzymać Kevina, który gwarantuje większe zdobycze niż Bach. A jeśli ma byc jeszcze jeden Duńczyk, to widziałbym raczej Lyagera, młody, efektownie i efektywnie jeżdżący, niz przeciętnego Bacha.
        • Feldkurat Katz Zgłoś komentarz
         Wyciągnęli wnioski po ubiegłym sezonie. Nowa koncepcja ma sens. Ten skład może nawet wygrać ligę.
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×