Żużel. Bartosz Zmarzlik odjechał konkurencji. Rywale z jego pokolenia zostali w tyle

WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Bartosz Zmarzlik
WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Bartosz Zmarzlik

Bartosz Zmarzlik w roku 2015 został mistrzem świata juniorów. Od tego momentu odjechał konkurencji ze swojego pokolenia. Większość jego rywali z tamtego sezonu i cyklu IMŚJ nawet nie dobrnęła do Speedway Grand Prix.

Rok 2019 należał do Bartosza Zmarzlika, który został trzecim w historii mistrzem świata z Polski. Dla gorzowianina to kolejny sukces na międzynarodowej arenie, po tym jak w sezonie 2015 wywalczył on miano najlepszego młodzieżowca na świecie. Jeśli prześledzimy z kim wtedy się mierzył, zobaczymy jak bardzo odjechał rywalom.

Podium IMŚJ w roku 2015 uzupełnili Duńczycy - Anders Thomsen i Mikkel Michelsen. Próżno ich szukać na liście stałych uczestników cyklu Speedway Grand Prix. Wprawdzie Thomsen w minionym sezonie zajął czwarte miejsce w Grand Prix Challenge, ale ten wynik nie dał mu przepustki do elitarnego grona. Podobnie jak Michelsenowi zdobycie tytułu mistrza Europy.

Czytaj także: Zmarzlik jako sportowiec roku budzi kontrowersje

Z dala od elity są też Paweł Przedpełski i Mikkel Bech, czyli czwarty i piąty zawodnik cyklu IMŚJ 2015. Przedpełski ma problemy, by regularnie punktować na wysokim poziomie w PGE Ekstralidze, a Bech popadł w przeciętność i można go co najwyżej nazwać solidnym I-ligowcem.

ZOBACZ WIDEO Bartosz Zmarzlik typował Roberta Lewandowskiego na sportowca roku w Polsce

Mimo kilku przebłysków, kariery w PGE Ekstralidze nie zrobił też Andrzej Lebiediew, siódmy zawodnik IMŚJ 2015. Łotysz dostanie jednak drugą szansę w nadchodzącej kampanii jako zawodnik PGG ROW-u Rybnik. Co nie zmienia faktu, że nadal jest bardzo daleko od rywalizacji z najlepszymi w SGP.

Po raz pierwszy stałym uczestnikiem mistrzostw świata będzie Max Fricke, szósty zawodnik IMŚJ 2015 i juniorski czempion z kolejnego sezonu. Australijczyka czeka jednak trudne wyzwanie. Jego wyniki w rozgrywkach ligowych wskazują, że będzie mu piekielnie ciężko zająć miejsce w czołowej szóstce SGP i tym samym utrzymać się w elitarnym gronie.

O tym, że sukcesy z IMŚJ nie zawsze przekładają się na SGP świadczą wyniki wcześniejszych sezonów. Piotr Pawlicki, mistrz świata juniorów z roku 2014, był przez chwilę w Grand Prix i pożegnał się z cyklem. O startach w mistrzostwach świata nawet nie mają co marzyć Krystian Pieszczek, Nicklas Porsing czy Vaclav Milik, czyli inni zawodnicy z czołówki IMŚJ 2014. Ten ostatni musi się jedynie zadowolić "dzikimi kartami" na turniej o Grand Prix Czech w Pradze, gdzie wiedzie mu się różnie.

Czytaj także: To był rok Bartosza Zmarzlika. Nie miał sobie równych

Zmarzlik sprawił też, że w cieniu zostali inni reprezentanci Polski w SGP. Chociażby starszy o cztery lata Maciej Janowski, który do elitarnego grona trafił w sezonie 2015 i wciąż czeka na pierwszy medal mistrzostw świata. Zmarzlik zdobył go w roku 2016 - w swoim debiucie w mistrzowskim cyklu. Dodajmy do tego, że Janowski też był w przeszłości IMŚJ. Po miano najlepszego młodzieżowca na świecie sięgnął w roku 2011.

Komentarze (8)
avatar
Eugeniusz Grupa
9.01.2020
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
i tu mozna mowic o talencie.gdy Zmarzlik zrobil 3kroki w przod to taki Przedpelski ,Pawliccy,Janowski i inni z tego pokolenia staneli w miejscu ba nawet sie cofneli patrz Przedpelski.dlatego o Czytaj całość
avatar
Petrus
7.01.2020
Zgłoś do moderacji
3
2
Odpowiedz
Przez takie artykuły o Bartku, Pawlickiemu znowu skoczy ciśnienie i będzie musiał dla uspokojenia pogadać z koniem. 
avatar
Siwy nh
7.01.2020
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
To tylko pogratulować determinacji niech trwa tyle ile jego mętora! A nawet niech osiągnie więcej! A inni myślę że to im wyjdzie na dobre bo też podniosą poziom ktoś kto ma ambicje nie będzie c Czytaj całość
Hellweg
7.01.2020
Zgłoś do moderacji
3
2
Odpowiedz
P. Pawlicki do GP chyba na polewaczce trzymajcie mnie ............ 
avatar
Rzustin23StalKS
7.01.2020
Zgłoś do moderacji
5
0
Odpowiedz
Tu zgadzam się w całości z kolegą poniżej... Ale ten artykuł jest kolejnym z cyklu "pompowanie balonik przed sezonem 2020"...i też bym niechcial żeby nastawić tych wymienionych poniżej zawodnik Czytaj całość