Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Dyrektor POLADA: Infuzją dożylną można wypłukać z organizmu wcześniej stosowane substancje zabronione (wywiad)

Maksym Drabik został przyłapany na dopingu i grożą mu teraz poważne konsekwencje. Infuzja dożylna, jaką stosował zawodnik Betard Sparty przed finałem w Lesznie może, ale też nie musi dotyczyć "doładowania" się witaminami z powodu złego samopoczucia.
Kamil Hynek
Kamil Hynek
Maksym Drabik WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Maksym Drabik

Kamil Hynek, WP SportoweFakty: Media podały, że na dopingu wpadł żużlowiec - Maksym Drabik. Czy może pan tę informację potwierdzić?

Michał Rynkowski, dyrektor polskiej agencji antydopingowej POLADA: Rzeczywiście, mogę już podać do publicznej wiadomości, iż mamy w żużlu przypadek dopingu. Chodzi o topowego żużlowca. Zainteresowanemu postawiono zarzuty i sprawa będzie wyjaśniana w najbliższym czasie. Jeśli wszystko pójdzie tak jak zakładamy, zawodnik będzie zobligowany do stawienia się na rozprawie w połowie lub końcówce lutego.

CZYTAJ TAKŻE: GKSŻ wie o sprawie Drabika. Nie chodzi o twardy doping

I potem dopiero dowiemy się oficjalnie o kogo chodzi?

Tak, razem z sankcjami, jakie zawodnikowi zostaną nałożone. Trzeba aż tyle czekać, ponieważ nie ma co wychodzić przed szereg jeżeli wyrok nie jest uprawomocniony postanowieniem Panelu Dyscyplinarnego przy POLADA. Zawodnikowi przysługuje prawo do odwołania i w takiej sytuacji nie możemy w pełnej krasie podawać danych zawodnika, naruszając regulamin.

Wiadomo, że badanie nastąpiło przed finałem. Gdyby chodziło o Drabika ewentualne odjęcie punktów zawodnika nie wpłynie wydatnie na wynik rozgrywki medalowej.

Nie będę wskazywał na klub, ale kwestia unieważnienia wyniku nie jest jednoznaczna. Z tego, co udało nam się ustalić, do naruszenia przepisów antydopingowych doszło przed zawodami. Decyzje, czy naruszenie miało jakikolwiek wpływ w ujęciu rezultatu końcowego będzie zależna od Ekstraligi Żużlowej. W przypadku Grigorija Łaguty było to jednoznaczne, ponieważ próbka pobrana podczas zawodów dała wynik pozytywny. Teraz jest inaczej i o tym mogę wspomnieć. Zarzut nie dotyczy wykrycia substancji zabronionej, a zastosowania metody zabronionej w postaci infuzji dożylnej. Te dwa bliskoznaczne zwroty warto odróżnić.

ZOBACZ WIDEO #MagazynBezHamulców: Gorąca linia Ostafińskiego z Kryjomem. Co ma Pawlicki do Zmarzlika

Proszę wytłumaczyć w sposób przystępny dla zwykłego zjadacza chleba na czym polega infuzja dożylna?

Jej stosowanie w sposób sztuczny nawadnia organizm, przyspiesza regenerację. Może służyć do wypłukiwania z organizmu wcześniej stosowanych substancji uznanych za zabronione. Nie dotyczy to raczej żużla, ale w dyscyplinach wytrzymałościowych może być wykorzystywana do zaburzania profilu hematologicznego, w celu tuszowania stosowania dopingu krwią.

Zawodnik, o którym się mówi, przed pierwszym spotkaniem finałowym zgłaszał dolegliwości, nie wystartował w jednych zawodach. Rewanż był zaledwie tydzień później, a substancja do żył była wpuszczona cztery dni przed. Są w tej sytuacji jakieś okoliczności łagodzące?

Czekamy na konkretniejsze wyjaśnienia. Jeśli zawodnik zdecyduje się złożyć je teraz, pewnie otrzymamy je w najbliższych dniach. Zawodnik oczywiście otrzyma możliwość przedstawienia swojego punktu widzenia i faktów dotyczących sprawy już w trakcie rozprawy.

Ile w takim razie grozi zawodnikowi i jak wygląda takie postępowanie?

Kary są poważne, ponieważ grozi zawodnikowi nawet czteroletnia dyskwalifikacja. Tylko w wyjątkowych okolicznościach wyroki są mniejsze. Warto nawiązać do przypadków - pływaka Ryana Lochte, piłkarza Samira Nasriego oraz głośnej akcji z piłkarzami Pogoni Siedlce w roli głównej. Ci pierwsi za stosowanie kroplówki w niedozwolonej objętości otrzymali kary w wysokości czternaście i osiemnaście miesięcy zawieszenia.

Kiedy ogłaszano, że Patryk Dudek i Grigorij Łaguta mają pozytywne wyniki testów dość szybko uwinęliście się z ogłoszeniem, a teraz trwało to aż cztery miesiące. Skąd ta różnica?

Po pierwsze, mamy do czynienia ze sprawą nieanalityczną, której wyjaśnianie może trwać. Przede wszystkim po otrzymaniu wiadomości, że zawodnik zastosował infuzję dożylną w niedozwolonej objętości poprosiliśmy o złożenie szczegółowego wytłumaczenia się. Tego nie otrzymaliśmy, w związku z tym pod koniec roku postanowiliśmy zawodnikowi postawić zarzuty, do których później się już zdążył odnieść.

W "poczekalni" POLADA znajdują się jeszcze jakieś próbki żużlowców, czy temat sezonu 2019 jest już definitywnie zamknięty?

Jeśli chodzi o próbki, zawarliśmy trójporozumienie z Ekstraligą Żużlową i PZM, którego celem jest szybka realizacja analiz laboratoryjnych. Po ich dostarczeniu, w ciągu czterdziestu ośmiu godzin jesteśmy w stanie dać znać klubowi, podmiotom zarządzającym ligą o potencjalnym naruszeniu przepisów antydopingowych przed następną kolejką, tak aby wykluczać zawodnika z rywalizacji na bieżąco. To jest tryb przyspieszony i nie należałoby już spodziewać się niespodzianek zahaczających o poprzedni rok.

To proszę na koniec powiedzieć czarno na białym, kto ma jakie narzędzie w rękach w sensie wyciągnięcia konsekwencji wobec zawodnika, drużyny, klubu?

O długości zawieszenia decyduje Panel Dyscyplinarny przy POLADA, o tymczasowej dyskwalifikacji POLADA. Na ten moment nie widzimy przesłanek, na podstawie których powinniśmy sięgnąć po tymczasowe zawieszenie. Następnie, przy założeniu, że dochodzi do skazania sportowca i nałożenia na niego czasowej dyskwalifikacji, kara biegnie od momentu wydania orzeczenia.

CZYTAJ TAKŻE: Sparta wydała oświadczenie ws. dopingu Drabika

Czy Maksym Drabik powinien zostać ukarany?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (97):
 • No Pasaran Zgłoś komentarz
  Ostafa nie dało się czytać od dawna (w zasadzie nigdy) , niestety dzisiaj popełniłem błąd i go odsłuchałem i obejrzałem, tego się nie da zapomnieć! Chyba nakleję go na szufladę ze
  Czytaj całość
  słodyczami , po to żeby mi dzieci cukierków ze nie wyżerały!
  • Andy Faya Zgłoś komentarz
   Ostatnio Bańka wielokrotnie wypowiadał się, że "oszustów ze sportu trzeba wyeliminować". Zobaczymy jak to będzie, kiedy to dotyczy polskiego sportowca. Szybki test na jedność
   Czytaj całość
   słów i czynów.
   • Only Retro Speedway Zgłoś komentarz
    Przestańcie promować tę Poladę i tego śmiesznego gościa. Jedyny Rynkowski jakiego można posłuchać to Ryszard Rynkowski, który śpiewał Wypijmy za błędy. Żużlowcy czasem robią
    Czytaj całość
    takie błędy (Dudek, Darcy, Sasza itd), ale nie ma w żużlu żadnego dopingu. Nie licząc dopingu technologicznego i np. ważenia motocykli bez zawodnika. A brednie o dopingu w postaci jakiejś infuzji, browara czy energetyka są żałosne. To sport motorowy, w którym na dodatek od dawna liczy się sprzęt, a nie to czy ktoś po sobocie ma 0,2 promila. Gdyby w latach 80 czy 90 zbadano w niedzielę - zwłaszcza polskich - żużlowców, to każdy by miał te zero coś i by składu nie złożyli. Współcześni żużlowcy nie chleją, bo z wagą gimnazjalisty by rzygali przez tydzień i na motocykl nie wsiedli, nie ma ich nawet po co badać. Zamiast zajmować się głupotami, lepiej zająć się sprzętem
    • AndrzejWyścigówka Zgłoś komentarz
     Nie zdziwi mnie jak takich co chcą się "doładować" jest więcej. Żużlowcy zaczynają wyglądać jak anorektycy ale przepisy jakie są każdy wie więc kara nie może ominąć
     Czytaj całość
     nikogo.
     • Gohram Zgłoś komentarz
      Karac ile wlezie.
      • zibi79 Zgłoś komentarz
       Sodówka odbiła to teraz zejdzie ciśnienie,za głupotę się płaci
       • heniek Zgłoś komentarz
        Kuźwa za przekrętasów w piłce nożnej się weźcie. Prawie wszyscy żują paskudztwo i nikt tego nie sprawdza. Facet odwodnił się z powodu kłopotów układu trawiennego, a POLADA kuźwa -
        Czytaj całość
        doping. Gdyby uczciwie nie wpisał tego do kwitu z badania g byście wiedzieli.
        • Cz-waCKM Zgłoś komentarz
         - Temu chłopakowi , odj.bała sodówka i już samo wycofanie z teamu Ojca Sławka było szokujące. Coraz więcej doradców i zachowanie miękkiego chłopca w tęczowym szaliczku z pieskiem
         Czytaj całość
         na rękach... Po ojcu , zostało tylko nazwisko...
         • Gleb postrach syfów Zgłoś komentarz
          Jeb...karac nie wyróżniać. Alkoholik zaczyna od jednego piwa, ćpun od skręta ...
          • qweras Zgłoś komentarz
           Jeżeli faktycznie okaże się że jest winny to nie powinien uniknąć kary. Byłoby to niesprawiedliwe w stosunku do tych którzy zostali przyłapani i ponieśli karę.
           • Zdzisław Wilczyński Zgłoś komentarz
            Już po tym jak z Teamu odszedł Sławek Drabik wiedziałem, że coś nie dobrego dzieje się z tym chłopakiem... Szkoda talentu
            • Sebol Zgłoś komentarz
             Mam wrażenie, że to nie było pierwsze spotkanie Maxa z tzw "doładowaniami witaminami". Ktoś mu to doradził, samby na to nie wpadł. Wydłuża nam się lista żużlowców
             Czytaj całość
             odnośnie używek. Niestety
             • Doping to nic dobrego Zgłoś komentarz
              CityTorun :Ty jesteś poważny? Wg Ciebie powinno się przymykać oko na takie zachowania? Większej głupoty w życiu nie słyszałem
              Zobacz więcej komentarzy (84)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×