Kokpit Kibice

Żużel. Nowe reguły dotyczące kartek. Łobuzom nadal grozi zawieszenie

Nowe zasady obowiązujące w PGE Ekstralidze spodobają się żużlowym łobuzom. Kartkowa recydywa będzie co prawda skutkowała zawieszeniem, ale już pojedynczy wyskok nie będzie miał takich konsekwencji, jak dotychczas.
Dawid Borek
Dawid Borek
Kenneth Bjerre [cz], Antonio Lindbaeck [n], Nicki Pedersen [ż] i Patryk Dudek [b] WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Kenneth Bjerre [cz], Antonio Lindbaeck [n], Nicki Pedersen [ż] i Patryk Dudek [b]

Nim o nowych regułach przypomnijmy, że żółta kartka grozi za: niesportową lub niebezpieczną jazdę powodującą upadek innego zawodnika lub utratę zajmowanej przez niego pozycji; nieodpowiednie, nieuczciwe lub niesportowe zachowanie w trakcie biegu; naganne lub niesportowe zachowanie w trakcie meczu.

Czerwoną kartę sędzia może z kolei przyznać za szczególnie naganną, niesportową lub niebezpieczną jazdę; szczególnie naganne zachowanie lub postępowanie zawodnika; celowe doprowadzenie do przerwania biegu po rozpoczęciu przez pierwszego zawodnika trzeciego okrążenia.

Teraz to, co spodoba się żużlowym łobuzom. Otóż zgodnie z nowymi wytycznymi żużlowiec, który w trakcie jednego sezonu otrzyma cztery żółte lub dwie czerwone kartki, zostanie ukarany karą zawieszenia na jeden mecz. To zmiana na... plus dla niegrzecznych zawodników. Wcześniej było bowiem tak, że za czerwoną kartę w trakcie meczu żużlowiec był wykluczany do końca spotkania oraz zawieszany na kolejne zawody. Teraz przepisy nie będą już tak ostre.

ZOBACZ WIDEO Żużel. #MagazynBezHamulców. Prezes Włókniarza w ogniu pytań o Drabika, Cieślaka i Doyle’a

Zawieszenie za dwie czerwone kartki/cztery żółte kartki obejmuje najbliższe zawody co do daty kalendarzowej, m.in.:
1) mecz ligowy - dla zawodników obcokrajowców oraz zawodników klubów zagranicznych, biorących udział w rozgrywkach ligowych,
2) finał indywidualnych zawodów o mistrzostwo Polski lub nagrodę PZM / SE, do których zawodnik krajowy jest zakwalifikowany, jeżeli data tych zawodów jest wcześniejsza od daty najbliższego meczu ligowego dla drużyny zawodnika,
3) mecz ligowy - dla zawodników krajowych, którzy do momentu wystąpienia warunków kary meczu byli w danym sezonie co najmniej jeden raz w zgłoszonym składzie swojej drużyny na mecz ligowy oraz nie zaistniały warunki z pkt 2 powyżej,
4) zawody DMPJ, półfinały / eliminacje: MIMP, "Srebrny Kask", "Brązowy Kask" - dla zawodników młodzieżowych, jeśli nie zaistniały warunki określone w pkt 2 i 3 powyżej.

Wykonanie kary meczu za cztery żółte kartki lub dwie czerwone kartki w rejestrze wykluczeń powoduje usunięcie wpisu z rejestru.

Jedną z nowości w regulaminie na 2020 rok jest też kolejność na próbie toru. Od nowego sezonu PGE Ekstraligi jej kolejność będzie następująca: pierwsza sesja dla drużyny gospodarza, pierwsza sesja dla drużyny gościa, druga sesja dla drużyny gospodarza, druga sesja dla drużyny gościa.

Zobacz też:
Bartosz Zmarzlik zdominował Plebiscyt "Tygodnika Żużlowego". Dętka roku dla tych, którzy zrezygnowali z jazdy w kadrze
Żużel. Jesteś osobą funkcyjną, uważaj co wrzucasz na media społecznościowe. Możesz wywołać burzę

POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (7):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×