Kokpit Kibice

Żużel. Debata ekspertów. Rafał Dobrucki: Tak dla ryczałtu, nie dla zagranicznych juniorów i powiększenia Ekstraligi

Powiększenie PGE Ekstraligi? Na razie nie. Zagraniczni juniorzy w polskiej lidze? Też nie. Połączenie I i II ligi? Też nie. Rafał Dobrucki jako pierwszy zabiera głos w ramach żużlowej debaty przeprowadzonej przez WP SportoweFakty.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
trener Rafał Dobrucki i junior Przemysław Liszka WP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Na zdjęciu: trener Rafał Dobrucki i junior Przemysław Liszka

Rozpoczynamy żużlową debatę WP SportoweFakty. Postanowiliśmy przepytać czołowych polskich trenerów i osoby ze środowiska na temat zmian w dyscyplinie. Co można zmienić, czego jej potrzeba? Co funkcjonuje dobrze w tej chwili? Na pierwszy ogień idzie Rafał Dobrucki, opiekun młodzieżowej reprezentacji Polski, a w przeszłości menedżer Betard Sparty Wrocław.

Powiększenie PGE Ekstraligi.
Na razie nie. Nie ma takiej technicznej możliwości. Poza tym, to pociągnęłoby za sobą kolejne konsekwencje.

Połączenie I i II ligi.
Nie. Bo poziom pomiędzy tymi ligami jest w tej chwili zbyt duży.

ZOBACZ WIDEO Żużel. #MagazynBezHamulców. Prezes Włókniarza w ogniu pytań o Drabika, Cieślaka i Doyle’a

Zmiana systemu PGE Ekstraligi.
Na pewno nie, jeśli chodzi o powrót do formatu każdy z każdym w rundzie finałowej. Meczów może być więcej, chociażby poprzez inny play-offy, w którym najpierw pierwsza drużyna mierzyłaby się z szóstą, itd. Play-offy muszą jednak zostać, bo są wisienką na torcie, przykuwają uwagę kibiców, są gwarancją emocji.

Zagraniczne kluby w polskiej lidze.
Tak. Nie widzę problemu, by u nas startowały w I i II lidze. To kwestia logistyki.

Zagraniczny junior.
Nie. Gdybyśmy mieli pójść w tym kierunku, wymagałoby to kolejnych regulacji. Na przykład większej liczby Polaków czy polskich młodzieżowców w I i II lidze.

System szkolenia.
Czy obecny jest "systemem na sztukę"? Na pewno wymóg regulaminowy musi być, jeśli chodzi o obowiązek szkolenia. Już widać jego efekty. Możemy debatować nad rozwiązaniami, system nigdy nie będzie idealny i będzie mieć jakieś mankamenty. Istniejący również podlega modyfikacjom.

Tylko wychowankowie na pozycjach juniorskich.
Wiemy, jaki jest rynek. Jak ktoś ma nadmiar juniorów i dobrze prowadzi szkolenie, to nie widzę problemu, by wypożyczał młodzieżowców do innych ośrodków. Jednak są też inne kluby, stąd to trudny temat. Widzę jednak, że coraz więcej prezesów docenia szkolenie, że wprowadzony system zaczyna działać. Dlatego w tym przypadku powinny one mieć możliwość wypożyczania nadmiaru juniorów.

Licencje nadzorowane.
To jest kwestia weryfikacji, czy klub wykazuje inicjatywę, czy widać postępy w spłacie zobowiązań, czy ma możliwości aby to w ogóle robić. W takim przypadku, dlaczego nie? Gorzej, gdy nie widać powodów, by taką licencję nadzorowaną przyznać.

Płatności. Punktówka czy ryczałt?
Temat złożony. Jestem za tym, by pójść w kierunku ryczałtu. Dla klubów zabudżetowanie czegoś przed sezonem na 99 proc. jest lepsze i wykonalne. Trzeba jednak nad tym pomyśleć, by zadowolić drugą stronę.

Regulamin finansowy.
Sytuacja jest jaka jest, ale pewne regulacje zmierzają do normalności. Zryczałtowanie wypłat też zapewne pomogłoby w tym zakresie.

Czytaj także:
Wielka Brytania pożegnała Danny'ego Ayresa
Krzysztof Mrozek skomentował decyzję Grega Hancocka

POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Który z postulatów najbardziej ci się podoba?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (8):

 • RECON_1 Zgłoś komentarz
  Na dobrą sprawę żadna pozytywną odpowiedź do sondy mi nie pasuje...
  • HR_Sparta Zgłoś komentarz
   Ale zestaw pytań pod tekstem! Jak tu głosować, jeżeli wszystkie możliwości wyboru są do bani? Nie macie lepszych pomysłów? Np. stworzenie Ligi Europejskiej? Składałaby się np. z 8
   Czytaj całość
   zespołów. Na początek po dwa zespoły z Polski, Szwecji, po jednym z Danii, GB, Rosji, Czech/Niemiec. Zespoły jeździłyby tylko w LE. Nie byłoby problemów z przynależnością klubową w danym sezonie. Trzeba by było dopracować jeszcze zasady spadku i awansu. Panowie, macie tęgie umysły, coś wymyślcie.
   • Twardzi jak STAL Zgłoś komentarz
    DawaćLotyszy z wizją awansu!
    • Rybakos Zgłoś komentarz
     Ryczałt... był już taki ustrój w Polsce gdzie płacilło się po równo. Nazywał się komunizm. Teraz to wraca i w państwie, i jak widzę do żużla tez ktoś chce to wprowadzić. Jesteś
     Czytaj całość
     wart tyle kasy ile ktoś może ci zapłacić. I tyle.
     • LUZ Zgłoś komentarz
      Powiększenie PGE Ekstraligi? Na razie nie. Zagraniczni juniorzy w polskiej lidze? Też nie. Powiększenie najwyższej klasy rozgrywkowej? Też nie Ktoś ogarnia różnicę między pytaniem
      Czytaj całość
      i odpowiedzią na pytanie pierwsze i trzecie?
      • Ptasior Zgłoś komentarz
       Ekstraliga niech zostanie tak jak jest w pierwszej też 2 juniorów Polaków i powiedzmy 2 Polaków w wieku do 26 lat i obowiązek 3 seniorów krajowych w składzie. W 2 lidze 3 krajowych
       Czytaj całość
       juniorów 2 seniorów do 26 lat krajowych i obcokrajowcy też tylko do tego wieku. To wymusi szkolenie na klubach z niższych lig i możliwość wypożyczania juniorów do wyższych lig. Powinien powstać fundusz szkoleniowy kluby ekstraligowe płacą najwięcej 1 liga mniej a 2 symbolicznie kasa wypłacana w zależności od zdanych licencji w klubie. Awanse na zasadzie 2 drużyny spadają 2 wchodzą bez baraży bo poziom zawodników byłby zbyt duży rezygnacja na zasadzie płatnego odstępstwa kluba w pierwszej kolejności które spadły a jak one nie chcą to kolejne z niższej ligi. Tak ja to widzę bo 1 a zwłaszcza 2 liga oldboy nie ma sensu i nic nie daje.
       • Laszlo84 Zgłoś komentarz
        Też mówię nie wystarczy że kluby w ekstralidze pomagają .Młodzi obcokrajowcy są wypożyczeni do klubów w drugiej lidze przykład Gorzowa który wypożyczył swojego zawodnika
        • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
         Czytając ten News jestem za Trenerem Dobruckim, widzi sprawę w realiach,
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×