Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Są głosy sprzeciwu w sprawie nowego stadionu Motoru Lublin. Klub wydał oświadczenie i stworzył petycję dla fanów

Speed Car Motor Lublin wydał oświadczenie, w którym odniósł się do głosów sprzeciwu w sprawie budowy nowego stadionu żużlowego. Stworzona została także specjalna petycja dla kibiców, dzięki której można przyśpieszyć budowę obiektu.
Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
mecz na stadionie w Lublinie WP SportoweFakty / Michał Chęć / Na zdjęciu: mecz na stadionie w Lublinie

Przypomnijmy, że stadion ma powstać na terenach użytkowanych przez Lubelski Klub Jeździecki. Będzie to najnowocześniejszy stadion żużlowy w Polsce. Co więcej, w sąsiedztwie obiektu planowana jest budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego z zespołem boisk piłkarskich.

Nie wszystkim w Lublinie podoba się jednak decyzja o budowie stadionu żużlowego, o czym głośno ostatnio mówił Jacek Ziółkowski.

- Odkąd pojawił się temat budowy stadionu, to nagle okazało się, że brakuje szkół i przedszkoli. Wiem, że to są realne potrzeby, ale jakoś w chwili budowy piłkarskiej areny nikt nie mówił o potrzebach. A piłkarski Motor był wtedy w trzeciej lidze. Żużel jest w Ekstra, ale widać nadal przeszkadza. Tym bardziej że nie ma długów, że na trybunach komplety, że wszystko jest profesjonalnie prowadzone - tłumaczył ostatnio menedżer Speed Car Motoru.

ZOBACZ WIDEO #MagazynBezHamulców: Gorąca linia Ostafińskiego z Kryjomem. Co ma Pawlicki do Zmarzlika

Do tematu odniósł się już klub, który wydał oświadczenie. Ponadto fani, którzy są za budową stadionu, mogą podpisać się pod założoną w tej sprawie petycją, dostępną TUTAJ.

Poniżej prezentujemy oświadczenie Speed Car Motoru:

"Jesteśmy zaniepokojeni dyskusją toczącą się od kilku dni na łamach niektórych lubelskich mediów. Szanujemy wszystkie grupy społeczne w Lublinie i nigdy, bazując na swojej olbrzymiej społeczności, nie ingerowaliśmy w życie publiczne naszego pięknego miasta. W tym momencie nie możemy jednak przejść obojętnie obok głosów sprzeciwu nt. budowy nowego stadionu żużlowego na terenach LKJ.

Mamy najlepszych kibiców na świecie, a oni tak samo jak miłośnicy kultury, sztuki, piłki nożnej, pływania czy lekkiej atletyki mają prawo oglądać wydarzenia żużlowe w komfortowych warunkach. Ponieważ dla żużla w Lublinie budowa nowego stadionu to "być albo nie być", musimy zmobilizować siły i walczyć o naszą wspólną przyszłość. Nie możemy zaprzepaścić tego, czego już wspólnie dokonaliśmy!

Nowy stadion na terenach LKJ - Jesteśmy na tak!

Decyzja władz Miasta o nowej lokalizacji stadionu żużlowego przekazana opinii publicznej w grudniu, była według nas najlepszym wyjściem z sytuacji, w której znaleźliśmy się wspólnie: klub, Miasto, dziesiątki tysięcy lubelskich kibiców żużla. Stadion przy al. Zygmuntowskich 5, od lat związany ze speedwayem, mimo wysiłków Miasta i spółki MOSiR, które bardzo doceniamy, nie przystaje do współczesnych standardów stawianych obiektom sportowym. Jego stan techniczny jest zły, nie spełnia wymogów spółki Ekstraliga S.A.

Dodajmy, że warunki dla kibiców oglądających mecze z trybun tego obiektu są dalekie od komfortowych, a dla nas nasi fani są najważniejsi. Jedynie dzięki dobrej woli władz Ekstraliga S.A. i wysiłkowi władz Miasta zawdzięczamy to, że stadion przy al. Zygmuntowskich jest warunkowo dopuszczony do rozgrywek w sezonie 2020. Jeśli budowa nowego obiektu nie rozpocznie się, będzie groziła nam degradacja do niższej ligi.

Chcemy również podkreślić, że ze zrozumieniem przyjęliśmy wcześniejszą propozycję władz Miasta o modernizacji stadionu przy al. Zygmuntowskich. Mimo wszelkich ograniczeń, jakie ma ta lokalizacja (położenie między rzeką, a ruchliwą ulicą, relatywnie niewielka powierzchnia działki, sąsiedztwo stacji paliw, sąsiedztwo stadionu lekkoatletycznego, trudności w zapewnieniu odpowiedniej ilości miejsc parkingowych, trudności w spełnieniu obowiązujących standardów bezpieczeństwa) przyjęliśmy rękę wyciągniętą do nas przez władze Miasta i Prezydenta Krzysztofa Żuka, by wspólnie wypracować najlepszy możliwy wariant przebudowy.

W toku tych prac okazało się, że oprócz wspomnianych wyżej ograniczeń dochodzą kolejne: skomplikowane etapowanie inwestycji, które spowodowałoby, że przebudowa stadionu przy al. Zygmuntowskich byłaby czasochłonna oraz brak możliwości zapewnienia naszemu klubowi miejsca do rozgrywania meczów w Lublinie w czasie prac budowlanych przy al. Zygmuntowskich.

Rozważana w pewnym momencie czasowa adaptacja stadionu Arena Lublin na potrzeby meczów Ekstraligi okazała się niemożliwa. Dlatego wskazanie przez Prezydenta Miasta nowej lokalizacji dla stadionu żużlowego było idealnym wyjściem z sytuacji, przyjętym nie tylko przez klub, ale też przez cały lubelski świat sportu z aprobatą.

Szanujemy potrzeby mieszkańców, a nasi kibice są ich dużą częścią

Przy okazji pragniemy zwrócić uwagę osobom, które zabrały udział w dyskusji nad lokalizacją stadionu, że żużel nie wywołuje zainteresowania jedynie wśród 10 tysięcy ludzi w mieście. Faktem jest, że widownia w mniej więcej takiej liczebności zasiadała na trybunach stadionu przy al. Zygmuntowskich na każdym meczu w 2019 roku. Był to wynik fenomenalny na skalę całego kraju, ponieważ żaden inny klub w najwyższej klasie rozgrywkowej nie może pochwalić się 100-procentowym wypełnieniem obiektu.

Lublin to Żużel. Statystyki nie kłamią

Formułując tezy na tej podstawie warto byłoby jednak wziąć pod uwagę, że zainteresowanie biletami i karnetami było wielokrotnie większe. Karnety na sezon 2020 zostały wykupione w 7 sekund od otwarcia sprzedaży. Śmiało więc możemy powiedzieć na tej podstawie, że żużel i występy Speed Car Motoru Lublin wywołują zainteresowanie 50-60 tysięcy ludzi w Lublinie, a zapewne drugie tyle śledzi wyniki naszej drużyny.

Serdecznie życzymy takiego zainteresowania niektórym lubelskim mediom i niektórym lokalnym działaczom odmawiającym nam i naszym kibicom prawa do oglądania meczów w komfortowych warunkach.

Nie możemy też obojętnie przejść wobec głosów traktujących żużel jako sport dla wybranych, niemalże dla wąskiej elity. To głęboko niesprawiedliwe stwierdzenie, piętnujące dziesiątki tysięcy ludzi zainteresowanych naszą drużyną. Przypomnijmy, że przez wiele lat lubelski klub żużlowy godnie reprezentował nasze Miasto w kraju i za granicą. Nasza długa historia jest na to dowodem, a opinie sportowej Polski, zachwyconej atmosferą na meczach żużlowych w Lublinie, świadczą o tym, że żużel ponownie przyczynił się do rozsławienia naszego Miasta w kraju.

Szanujemy potrzeby mieszkańców Lublina, prosimy o uszanowanie także naszych

Pragniemy przy tym podkreślić, że jako klub, jako mieszkańcy Miasta i jako reprezentanci społeczności żużlowej i sportowej Lublina doceniamy działalność społeczną, zawodową, kulturalną osób tak chętnie odmawiających nam obecnie prawa do nowej siedziby i ich wkład w pozytywny wizerunek Lublina. Dlatego nie będziemy wyliczać ilu widzów, czytelników czy obserwatorów przyciąga ich działalność i jakie sumy zostały wydane z budżetu Miasta na ich projekty czy też remonty i renowacje obiektów, z których te osoby korzystają.

Mało tego; mając świadomość jak dużą społeczność zrzeszamy przy naszej dyscyplinie, wielokrotnie włączaliśmy się w inicjatywy społeczne ukierunkowane na poprawę warunków życia w naszym mieście.

Walczmy o swoje, jak Paweł Miesiąc na drugim łuku!

Chcemy jednoznacznie stwierdzić, że popieramy decyzję władz Miasta i Prezydenta Krzysztofa Żuka o lokalizacji nowego stadionu żużlowego na terenach nad Bystrzycą. Próbując zakwestionować tę decyzję i nową lokalizację stadionu żużlowego chcecie (być może nieświadomie) doprowadzić do ponownego upadku żużla w Lublinie. Jeśli bowiem stadion nie powstanie, to może to oznaczać koniec Czarnego Sportu nad Bystrzycą.

Jazda bez najlepszych kibiców, bez niepowtarzalnej atmosfery i poza naszym miastem sprawi, że pięć lat naszych działań pójdzie na marne. Jazda w Tarnowie czy Rzeszowie nie ma sensu - bo #LublinToŻużel!

Zrobimy wszystko, by do tego nie dopuścić i dlatego w pełni popieramy działania władz Miasta i Prezydenta Krzysztofa Żuka prowadzące do budowy nowego stadionu żużlowego w rejonie ul. Krochmalnej i Ciepłej (tereny LKJ).

Lublin to żużel!"

Przeczytaj także:
Menedżer Motoru o powrocie Zengoty, transferowych zyskach i komu przeszkadza żużel w Lublinie (wywiad)
Motor Lublin już buduje skład na 2021 rok. Mikkel Michelsen zostaje w drużynie!

Czy Motor Lublin zasługuje na nowy stadion?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (24):
 • Kim Un Yest Zgłoś komentarz
  @KungLao; Pieknie zaorales stolcow ;D
  • Kung Lao Zgłoś komentarz
   @ Hans Kloc i KSFZ- I co z tego, że macie po worku medali. Żużel to nie wszystko. Waszych miasteczek o których przeciętny Polak nie wie gdzie leżą nawet w minimalnym stopniu nie da się
   Czytaj całość
   przyrównać do 700- set letniego Królewskiego Lublina. Prawdziwego Polskiego Miasta. Pięknego, czystego i z chwalebną historią i uniwersyteckim glancem. A teraz buraczki ucałujcie pierścień Pana z Lublina i dajcie mi parę minusów sobie na osłodę.
   • RECON_1 Zgłoś komentarz
    Podejrzewam że ci przeciwnicy powstania nowego stadionu w momencie gdy ten powstanie pierwsi będą pierś wypinac że to ich zasługa...
    • Hans Kloc Zgłoś komentarz
     Mariusz Kwiatek ; a co to za problem dla Lublina powołać nowy klub? Już 5 razy zmieniali nazwę.Tam co chwilę powstawał nowy klub (oczywiście zachowując medale poprzedników).Takim
     Czytaj całość
     osiągnięciem nie poszczyci się nawet Częstochowa :)
     • Jarecky Lublin Zgłoś komentarz
      A dla kogo chcą budować te szkoły? Przecież jest niż demograficzny. Za kilka lat cześć szkół trzeba będzie zamykać z powodu małej ilości uczniów. Teraz młode małżeństwa zamiast
      Czytaj całość
      myśleć o dzieciach to kupują sobie pieski i traktują je jak swoje dzieci. Ciekawe kto będzie robił na ich emerytury? Ludzie po co piszecie że tamten stadion na Zygmuntowskich ma ducha i takie tam... Przecież na tej "gruz arenie" nie da się normalnie oglądać meczów. Ludzie są pchają na siatki okalające tor i cały mecz trzeba oglądać na stojąco. A może podobają wam się grupki osób obszczywajace koronę stadionu bo nie ma zaplecza pozwalającego załatwić swoją potrzebę w cywilizowany sposób? Albo kupno karnetu czy biletu na mecz gdzie dużo więcej osób chce przyjść na mecz niż może pomieścić stadion. Można by wyliczać i wyliczać. Mam głęboko w poważaniu takiego "ducha". Wolę przyjść na nowoczesny obiekt beż doświadczania tych wątpliwych przyjemności bycia na "gruz arenie".
      • Montana Zgłoś komentarz
       Ludzka zawiść nie zna granic. Nie którzy tu piszący dobrze życzą swoim rodakom,na zasadzie dobrze by było jakby zdechła krowa sąsiada.Należy współczuć tylko ułomności. Stadion na
       Czytaj całość
       pewno będzie,i każdy normalny kibic żużla będzie za to trzymał kciuki,bo na pewno ta inwestycja przyczyni się do rozwoju dyscypliny.
       • Piotr Biega Zgłoś komentarz
        Można przekierować 50 gruch z betonem na stadion Motoru z via karpatia i już jest taniej.
        • Mariusz Kwiatek Zgłoś komentarz
         kazdy nowy stadion zbija ducha historii zespolu. to tak jakby zabic stary klub i powolac nowy.
         • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
          Jeżeli jest miejsce jest okazja pieniądze nie należy zwlekać tylko budować.Powodzenia, GŁOSY sprzeciwu może to ,,KOD ,,ta mała grupka ludzi chce większością rządzić,Można uciszyć
          Czytaj całość
          w kulturalny sposób,Policja ma na to rozwiązanie.
          • Andy Stal Zgłoś komentarz
           W Gorzowie kiedy zapadła decyzja o gruntownej przebudowie stadionu Stali, też znalazło się wielu upierdliwców którzy twierdzili że stadion żużlowy w ogóle jest niepotrzebny. A
           Czytaj całość
           przebudowa to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Dziś kiedy Stal Gorzów ma jeden z najpiękniejszych stadionów żużlowych chyba nawet w Europie, wspomniani upierdliwcy / nie tylko z Urzędu Miasta/ chwalą się wkoło o zasługach w budowie stadionu. Nie tylko w Lublinie żyje mnóstwo ignorantów dla których potrzeby innych się nie liczą. Brawo Lublin za decyzję o budowie nowego stadionu. Jak będzie gotowy, na pewno z kolegami odwiedzimy. Powodzenia.
           • Twardzi jak STAL Zgłoś komentarz
            Brawo Lublin!!!! My poczekamy:}na ekstra:}
            • MarS_80 Zgłoś komentarz
             Głosy sprzeciwu? Z dużej chmury mały deszcz. Dużo większe emocje budzą górki czechowskie w Lublinie i sposób adaptacji tego terenu. Co do nowego stadionu żużlowego zdania raczej są
             Czytaj całość
             pozytywne, tylko lokalizacja budzi większe emocje, a co za tym idzie dyskusję. Taka informacja dla kibiców innych drużyn z E-ligi
             • luisso Zgłoś komentarz
              Do kfsz : pajacyku na cienkiej nitce ! Pochwal się lepiej gdzie ty paparuchu mieszkasz !? ty nawet na wsi nie mieszkasz ! W tej wynajetej mecie ktore opłaca ci MOPS ! Pal wrotki do
              Czytaj całość
              koleżanki (ul.kacperki ) pokołyszesz jej kule !?
              Zobacz więcej komentarzy (11)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×