Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Bez Hamulców 2.0: Żużel w czasach zarazy. Speedway łatwym celem dla koronawirusa (felieton)

Żużlowcy jeżdżą w kilku ligach, non-stop podróżują po Europie, ryzyko zarażenia się przez nich koronawirusem jest ogromne. Dobrze, że imprezy masowe w Polsce zostały odwołane, bo słowo kwarantanna weszłoby jak nic do żużlowego słownika.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Bartosz Zmarzlik WP SportoweFakty / Jarek Pabijan / Na zdjęciu: Bartosz Zmarzlik

Bez Hamulców 2.0, to cykl felietonów Dariusza Ostafińskiego, redaktora prowadzącego dział żużel na WP SportoweFakty.

***

Tematem numer 1 w środowisku żużlowym stał się koronawirus. Prezes X przekonuje mnie, że o ile w piłce nożnej można wyizolować i skoszarować całe drużyny i grać ligę nawet bez publiczności, to w speedway'u jest to niemożliwe. Bo jak wyizolować zespół, którego niemal wszyscy przedstawiciele siedem dni w tygodniu podróżują. Jednego dnia są w Anglii, następnego w Szwecji, potem Danii, wreszcie w Polsce.

Dziś każdy lot samolotem to potencjalne zagrożenie. Można się zarazić od współpasażera, a w najlepszym razie wylądować w kwarantannie. Można też oczywiście uniknąć wszelkich przykrych konsekwencji, ale nie jest to takie oczywiste. Zatem każda podróż wiąże się z ryzykiem, bo nie da się uniknąć dużych skupisk, bo zwyczajnie można mieć pecha.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Prezes Y spekuluje, że można by zamienić samoloty na busy, ale to też niewiele nam zmieni. Czasami trzeba się zatrzymać, zatankować paliwo, skorzystać z toalety i znowu otwiera się cała gama zagrożeń. Można niechcący dotknąć miejsca, z którym wcześniej miała kontakt osoba zarażona i kłopot gotowy. Jeden zawodnik nieświadomy tego, że jest zarażony, może wysłać do kwarantanny wszystkich kolegów z drużyny.

Dla pana eksperta Z zatrzymanie całego żużla w blokach startowych do momentu opanowania koronawirusa jest jedynym rozsądnym wyjściem. Bo przecież wystarczy kilka przypadków, by położyć rozgrywki ligowe w kilku krajach, a na dokładkę, tak przy okazji, zamrozić całkowicie Grand Prix.

A tak poza wszystkim, to dla żużla zastosowanie scenariusza piłkarskiego nie ma sensu. Wpływy do budżetu z dnia meczu stanowią zbyt duży procent. W futbolowej ekstraklasie to jest od 10 do 15 procent, w każdym żużlowym klubie od 25 do 30 procent.

Miło by natomiast było, jakby kluby żużlowe wzięły przykład z piłkarskich w innym względzie. Chodzi mianowicie o taki praktyczny zestaw, jak powinien postępować zawodnik w czasach zarazy. Piłkarze Legii Warszawa mają zakaz podróżowania środkami komunikacji miejskiej, zakupów w centrach handlowych, opuszczania kraju, a także podawania sobie rąk. Po treningu mają wracać do domu. Zostali też uzbrojeni przez lekarza klubowego w wiedzę o koronawirusie i mają meldować, jeśli oni lub ich bliscy będą mieli jakieś niepokojące objawy.

Do Legii nawiązuję także z powodu fali hejtu, jaka spadła na mnie, gdy zwróciłem uwagę na lot Macieja Janowskiego i Przemysława Pawlickiego do Las Vegas. Bo jak to, Legia wchodzi z buciorami w prywatne życie piłkarzy i mówi im, co mają robić i jak żyć. No niesamowite. Tak na marginesie, to w Betard Sparcie Wrocław i MRGARDEN GKM-ie Grudziądz, w sprawie lotu żużlowców, mają zdanie niemalże identyczne z moim. Obaj panowie są bowiem pracownikami klubów i z tego względu powinni się zachowywać odpowiedzialnie.

Swoją drogą, to taki Bartosz Zmarzlik już kilka dni temu pytał w truly.work Stali Gorzów, czy powinien dalej brać udział w spotkaniach z kibicami. Nie dlatego, że tego nie lubi, ale z powodu obawy przed zarażeniem i żeby nie narobić klubowi kłopotu. I w Gorzowie, z tego, co wiem, już zwolnili Zmarzlika z tego obowiązku. Do odwołania.

Czytaj także:
Jasne stanowisko prezesa PZM. Nie wyobraża sobie przekładania Grand Prix
Prezydent Wrocławia zamknął stadion Sparty. Nie mogą tam trenowaćZapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy też uważasz, że powrót na ligowe tory będzie możliwy dopiero po całkowitym opanowaniu epidemii koronawirusa?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (17):

Zobacz więcej komentarzy (4)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×