Żużel jako sportowa manifestacja pokojowa. 70 lat temu ruszył najstarszy turniej żużlowy w Polsce

Dokładnie 70 lat temu, 17 września 1950 roku rozpoczęła się historia najstarszego turnieju żużlowego w Polsce - Łańcucha Herbowego Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Pierwsze zawody były sportową manifestacją pokojową.

Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
Alfred Smoczyk wciągający sztandar na masz podczas I łańcucha herbowego Ostrowa Materiały prasowe / Archiwum Artura Małeckiego / Alfred Smoczyk wciągający sztandar na masz podczas I łańcucha herbowego Ostrowa
Oficjalna nazwa pierwszych zawodów to "Ogólnopolskie wyścigi motocyklowe na żużlu o Puchar Gazety Ostrowskiej i łańcuch miasta Ostrowa i powiatu". Specjalnie wykonany łańcuch według projektu Edmunda Marszałka posiadał złocone herby miast Ostrowa, Odolanowa, Raszkowa i Mikstatu. Na zdobywcę największej liczby punktów czekał także puchar przechodni ufundowany przez Gazetę Ostrowską.

"W sportowej manifestacji pokojowej w Ostrowie z udziałem czołowych żużlowców polskich uczestniczyło 15 tysięcy osób" - pisała dzień po zawodach 18 września 1950 roku "Gazeta Ostrowska". "Wzięło w niej udział 150 zawodników - najlepszych żużlowców naszego kraju. Przeobraziła się ona w wielką manifestację pokojową sportu polskiego. Przy udziale około 15 tysięcy publiczności najlepsi nasi żużlowcy ogłosili rezolucję nawołującą wszystkich polskich sportowców do jak największego powiązania się z ruchem światowym w obronie pokoju. Rezolucję odczytał mistrz toru Alfred Smoczyk" - donosiła z kolei "Gazeta Ostrowska" z dnia 19 września 1950 roku.

W finałowym biegu o główne trofeum imprezy zwyciężył Alfred Smoczyk. Drugie miejsce w wyścigu zwycięzców zajął Zendrowski, trzeci był Rataj. Ornat i Poprawa z powodu defektów biegu nie ukończyli. Alfred Smoczyk wygrał nie tylko I Łańcuch miasta Ostrowa, ale także otrzymał puchar przechodni Gazety Ostrowskiej. Zawody w Ostrowie były ostatnimi w życiu legendarnego Alfreda Smoczyka, który kilka dni później, 26 września zginął w wypadku motocyklowym w lesie Kąkolewskim na trasie Gostyń - Leszno.

Turniej o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego przetrwał 70 lat, choć zdarzały się po drodze okresy, że nie rozgrywano tych tradycyjnych zawodów. Przez lata kończył sezon żużlowy w Polsce i traktowany był jako swoisty rewanż za finał Indywidualnych Mistrzostw Polski. Na liście triumfatorów Łańcucha Herbowego są m.in. takie sławy polskiego i światowego żużla jak Tomasz Gollob, Tai Woffinden, Bartosz Zmarzlik, Jerzy Szczakiel, Edward Jancarz, Jarosław Hampel, Nicki Pedersen   i Piotr Protasiewicz. Najwięcej zwycięstw w historii mają Roman Jankowski i Sebastian Ułamek, którzy wygrywali główne trofeum trzy razy. Lada dzień ostrowski klub powinien potwierdzić termin i godzinę tegorocznego 68. Turnieju o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Zobacz także: Wiktor Jasiński głodny sukcesów
Zobacz także: Nicolai Klindt coraz lepszy. Czas na PGE Ekstraligę?

ZOBACZ WIDEO Żużel. Brak złotego medalu w IMP nie uwiera Zmarzlika. Dopóki będzie jeździł, będzie walczył o tytuł


KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>
Czy podoba ci się idea organizacji turniejów towarzyskich z bogatą historią?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×