Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Żużel. Podaj Cegłę: Bezrobotni na wiosnę znajdą pracę. Jak kończyć karierę, to tak jak Rafał Okoniewski [FELIETON]

- Uważam, że zawodnicy, którzy teraz nie podpisali kontraktów, na wiosnę mogą na tym wyjść lepiej, niż gdyby obecnie parafowali umowy. Jestem przekonany, że znajdą pracę - pisze w swoim felietonie Krzysztof Cegielski.
Krzysztof Cegielski
Krzysztof Cegielski
Krzysztof Cegielski i Marcin Feddek WP SportoweFakty / Jakub Barański / Na zdjęciu: Krzysztof Cegielski i Marcin Feddek

"Podaj Cegłę" to cykl felietonów Krzysztofa Cegielskiego byłego zawodnika, a obecnie cenionego eksperta i szefa stowarzyszenia żużlowców "Metanol".

***

Sporo się ostatnio mówi i pisze o tym, że nowe przepisy o obowiązkowym zawodniku do lat 24 sprawiły, że ci bardziej doświadczeni potracili pracę. Ilu jest takich żużlowców? Można ich pewnie zliczyć na palcach jednej, góra dwóch rąk. Wprowadzenie nowych zasad nie zmieniło przecież liczby miejsc w składach drużyn. To, że nowy przepis o zawodniku do lat 24 spowodował, że w składach pojawiło się wiele nowych twarzy, musiał naturalnie sprawić, że dla kogoś zabrakło po prostu miejsca.

Brak kontraktów u niektórych zawodników spowodowany jest różnymi sytuacjami. Niekoniecznie jest to ściśle powiązane z nowymi przepisami. Owszem, są zawodnicy, którzy faktycznie nie znaleźli miejsca. Inni po prostu tak wybrali i wolą poczekać na rozwój wydarzeń, bo mieli możliwość podpisania kontraktów. Sytuacje i okoliczności są różne. Nie każdego obecnie bezrobotnego zawodnika wrzucałbym do jednego worka.

ZOBACZ WIDEO Żużel. PGE Ekstraliga 2020: jak przygotować sprzęgło

Cel, który przyświecał Polskiemu Związkowi Motorowemu został osiągnięty. W składach drużyn pojawiło się trochę nowych nazwisk młodych zawodników. Myślę, że większa liczba żużlowców skorzystała na zmianie przepisów. W tym roku wyjątkowo wielu kończyło wiek juniora i gdyby nie wprowadzenie do regulaminu zapisu o zawodniku do lat 24, mielibyśmy grupę żużlowców - nie tych dojrzałych - będących u schyłku swojej kariery, tylko bardzo młodych, który byliby obecnie bez kontraktów. Niektórzy pewnie w tej sytuacji zakończyliby swoją przygodę ze sportem.

Zmienił się zatem przedział wiekowy zawodników, którzy nie mają pracodawcy na nowy sezon. Od młodszych żużlowców nie słychać głosów, że ktoś ma większy problem ze znalezieniem klubu. Jeśli już, to są to pojedyncze sytuacje. Problem faktycznie ma obecnie - może niezbyt wielu - ale z reguły starszych i bardziej doświadczonych zawodników. Mam nadzieję, a wręcz jestem przekonany, że dla niektórych znajdzie się jeszcze miejsce w sezonie. Dzisiaj mamy listopad, a do marca może się wiele zmienić. Zdarzają się sytuacje losowe, przytrafiają się niestety kontuzje i za kilka miesięcy zespoły mogą być w potrzebie.

W tym okresie transferowym kluby nie podpisywały bardzo wielu kontraktów, jak to miało miejsce wcześniej i nie robiły długich ławek zawodników oczekujących. Zwłaszcza, gdy przyjdzie początek sezonu i wyniki będą niezadowalające, to kilku zawodników, którzy obecnie nie mają podpisanego kontraktu, a będą mieli ochotę dalej jeździć, znajdzie pracodawcę. Śmiem twierdzić, że wyjdą na tym nawet lepiej, niż gdyby podpisali umowy dzisiaj.

Kilku zawodników ogłosiło już zakończenie sportowej kariery. To są zawsze smutne sytuacje, dylematy i przykre momenty. Chyba że dotyczy to takich zawodników, jak Rafał Okoniewski. W jego przypadku odbieram to jako radosne zakończenie kariery. Jego decyzja jest w pełni przemyślana, nie podejmowana z dnia na dzień. Nie było to robione pod wpływem zmiany przepisów. Rafał Okoniewski nosił się z tym zamiarem już wcześniej. Życzę każdemu, by mógł właśnie w takim stylu zakończyć karierę sportową. Po tylu doświadczeniach, sukcesach i osiągnięciach. Rafałowi należą się gratulacje za całokształt kariery, a także za decyzję, która jest rozsądna, odważna, ale przemyślana i mądra.

Zobacz także: Hampel kocha sporty ekstremalne i adrenalinę
Zobacz także: Rafał Okoniewski kończy żużlową karierę

Czy podzielasz opinię Krzysztofa Cegielskiego, że na wiosnę obecni bezrobotni znajdą zatrudnienie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (5):
 • ROT Zgłoś komentarz
  Jak na stołkach od lat zasiadają tacy goście jak np.Szymański który ze żużlem ma tyle wspólnego co ja z baletem no to sorki jak może regulamin wyglądać buhaha
  • mentikk Zgłoś komentarz
   Cegła standardowo pie***li bez sensu. Ten przepis jest karą dla zawodników tylko i wyłącznie za to, że mają więcej niż 24 lata. Wykonujesz swoją pracę dobrze? No spoko, ale sorry,
   Czytaj całość
   muszę się Ciebie pozbyć, żeby zatrudnić jakiegoś szczyla, który odstaje do Twojego poziomu. Tyle chwalenia się "najsilniejszą ligą świata", a przypuszczam, że i I liga nie jest słabsza od tego co mamy w najwyższych klasach w UK czy SE, a robi się przepis, żeby przeciętniacy byli w składzie na siłę. Jak z KSM. Miał niski KSM, to podbijał sobie hajs w kosmos. Tak teraz zawodnicy U24 wyłapali stawki jak TOPowi rajderzy, bo są w odpowiednim wieku.
   • Lipowy Batonik Zgłoś komentarz
    Gadanie o przynależności klubowej , że zawodnicy są złotówami i traktują kluby jak bankomaty i tego typu lamenty a teraz wprowadzanie przepisów , żeby były rotacje w zespołach.Logika
    Czytaj całość
    leśnych dziadków zawsze zaskakuje.
    • Ireneusz Dreszer Zgłoś komentarz
     Decyzja o zawodniku do 24 lat obniżyła poziom ekstraligi, a wystarczyło tylko zmienić przepis żeby jeden z zawodników młodzieżowych był do 21 roku życia, a drugi do 23 roku życia
     • Franek Dolas Zgłoś komentarz
      Jeśli jedynym powodem wprowadzenia u24 była chęć spowodowania zmian w składach to ja wam gratuluję. Jak się komuś nudziło to trzeba było wprowadzić przepis zabraniający
      Czytaj całość
      kontraktować zawodników z poprzedniego składu, to by była zabawa :):):)
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×