Żużel. Plusy i minusy Orła Łódź. Orzeł bez lidera, ale Skórnicki ma to, co chciał

Orzeł w minionym sezonie zajął trzecie miejsce w eWinner 1 Lidze. Duża w tym zasługa Adama Skórnickiego, który sprawił, że tor był prawdziwym atutem gospodarzy. Trudno będzie jednak powtórzyć mu sukces ze względu na niespodziewany transfer Tungate'a.

Przemysław Bartusiak
Przemysław Bartusiak
Adam Skórnicki WP SportoweFakty / Adrian Skorupski / Na zdjęciu: Adam Skórnicki

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Podsumowujemy listopadowe okienko w wykonaniu klubów startujących w polskiej lidze. Pod lupę bierzemy Orła Łódź.
***
Plusy:

Adam Skórnicki pozostał na stanowisku i sam mógł budować drużynę. Orzeł Łódź zaskoczył wielu ekspertów przed sezonem 2020 gdy okazało się, że nowym szkoleniowcem zespołu zostanie Adam Skórnicki. Początkowo miał tworzyć duet trenerski z Lechem Kędziorą, jednak ostatecznie ten drugi zdecydował się na przenosiny do Rybnika.

Indywidualny Mistrz Polski z 2008 roku do tej pory pracował w ekstraligowych klubach, jednak po kilku latach zdecydował się na angaż w pierwszoligowym zespole. Wyniki osiągane przez Orła pokazują, że Skórnicki dobrze poradził sobie w nowym otoczeniu, choć nie miał łatwego zadania. Jeszcze przed końcem minionego sezonu strony ogłosiły, że będą nadal kontynuować współpracę, a za stworzenie drużyny miał odpowiadać właśnie trener.

Bez wątpienia głównym celem Skórnickiego będzie zajęcie satysfakcjonującego miejsca w ligowej tabeli, ale jak podkreśla sam zainteresowany, ważnym aspektem jego pracy będzie także praca z młodzieżą. Kilku solidnych młodzieżowców skończyło wiek juniora, a Mateusz Cierniak czy Karol Żupiński przenieśli się do PGE Ekstraligi. To sprawia, że teoretycznie formacje juniorskie klubów będą słabsze, a równocześnie skłania do ciężkiej pracy. Kilka dodatkowych punktów młodych zawodników może być na wagę złota.

ZOBACZ WIDEO Żużel. PGE Ekstraliga 2020: "giętki Duzers" - żużlowa nauka jazdy

Młodszy skład bez rewolucji. W ostatnich latach Orzeł co sezon gruntownie przebudowywał skład. Co prawda kliku zawodników reprezentowało łódzki klub przez wiele sezonów, ale nieustannie pojawiali się nowi żużlowcy, którzy już po roku zmieniali pracodawcę.

Niedawno skończone okno transferowe było pod tym względem wyjątkowe. Orzeł zakontraktował dziesięciu zawodników, którzy mogą startować na pozycjach seniorskich, w tym pięciu do lat 24. Wydaje się, że podstawową piątkę zawodników będą tworzyć Norbert Kościuch, Marcin Nowak, Aleksandr Łoktajew, Brady Kurtz oraz Luke Becker. Z tego grona tylko Amerykanin jest nowym zawodnikiem.

Taka sytuacja może sprawić, że drużyna Adama Skórnickiego będzie bardziej zgrana i wykaże się lepszą znajomością łódzkiego toru. Trener będzie miał okazję pracować z młodym zespołem. Średnia wieku podstawowej piątki zawodników powinna wynosić niespełna ponad 27 lat. Większość z nich z pewnością myśli o startach w najwyższej klasie rozgrywkowej, a co za tym idzie, będą niezwykle zdeterminowani, aby osiągać jak najlepsze rezultaty.

Minusy:

Tungate odszedł do rywala. Rohan Tungate od sezonu 2015 był zawodnikiem łódzkiego Orła. Zdarzały mu się słabsze okresy, ale w ostatnich miesiącach wyrósł na niekwestionowanego lidera drużyny. Jego dobra dyspozycja sprawiła, że został dostrzeżony przez RM Solar Falubaz Zielona Góra i wystąpił w trzech meczach jako gość.

Na początku okresu transferowego wydawało się, że Tungate dzięki dobrej postawie w zielonogórskim klubie, spróbuje swoich sił jako pełnoprawny zawodnik Falubazu w sezonie 2021. Australijczyk nie podjął jednak ryzyka i zdecydował się na dalsze starty w eWinner 1. Lidze w barwach Unii Tarnów.

Transfer Tungate'a to jedno z największych zaskoczeń podczas okienka transferowego. To zrozumiałe, że ten ruch wywołał duże poruszenie w Łodzi. Sceptycznie do zachowania swojego byłego zawodnika odniósł się Witold Skrzydlewski, który podkreślał w wywiadzie dla WP SportoweFakty, że pieniądze nie są najważniejsze w życiu.

ZOBACZ TAKŻE: eWinner 1. Liga ciekawsza od PGE Ekstraligi? Były prezes TŻ Ostrovia zapowiada wielkie emocje

CZYTAJ TAKŻE: Żużel. Więcej meczów eWinner 1. Ligi w telewizji? To w dużej mierze zależy od klubów

Imię i nazwisko Kraj Rok urodzenia Średnia bieg. w 2020 roku
Luke Becker USA 1999 -
Władimir Borodulin Rosja 1992 -
Tom Brennan Wielka Brytania 2001 -
Ben Ernst Niemcy 2003 1,091 (2. liga)
Norbert Kościuch Polska 1984 1,857
Brady Kurtz Australia 1996 1,143 (nieklas.) i 1,583 (1. liga - nieklas.)
Aleksandr Łoktajew Ukraina 1994 2,111
Marcin Nowak Polska 1995 1,807
Piotr Pióro Polska 1999 0,907
Jack Thomas Wielka Brytania 1999 -
Juniorzy:
Hubert Banaś Polska 2004 -
Mateusz Dul Polska 2002 0,353 (nieklas.)
Aleksander Grygolec Polska 2003 0,667 (nieklas.)
Jakub Sroka Polska 2002 -

  Trener: Adam Skórnicki Przyszli: Becker, Sroka, Banaś (Rzeszów), Thomas, Brenann Odeszli: Andersen (Daugavpils), Kurtz (Leszno), Soerensen (Rzeszów), Jeleniewski (Krosno), Tungate (Tarnów), Borczuch

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy Orzeł w sezonie 2021 awansuje do fazy play-off?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×