Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Kibice kochali jego szarże. Jako junior miał papiery na wielkiego żużlowca

- Podziwiałem go jako młody chłopak z pozycji kibica - mówi Rafael Wojciechowski o zmarłym w wieku 53 lat Jacku Gomólskim. - Uczyłem się od niego profesjonalnego podejścia do tego sportu - dodaje Krzysztof Jabłoński.
Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
Jacek Gomólski WP SportoweFakty / Wojciech Szubartowski / Na zdjęciu: Jacek Gomólski

W sobotni poranek światkiem żużlowym wstrząsnęła wiadomość o śmierci Jacka Gomólskiego. Były żużlowiec zmarł w wieku 53 lat. - W naszym środowisku to jedna z legend gnieźnieńskiego żużla. Sam pamiętam go z moich najmłodszych lat, jeszcze gdy byłem kibicem. Jako dziesięcioletni chłopak podziwiałem starty Jacka Gomólskiego jako juniora w drużynie Startu. Doskonale pamiętam jego wspaniały początek kariery - rozpoczyna wspomnienia Rafael Wojciechowski, menedżer Aforti Startu Gniezno.

- Jako działacz pamiętam go już w roli mechanika, który towarzyszył swoim synom Adrianowi i Kacprowi. Mam same pozytywne wspomnienia z Jackiem Gomólskim. Niezwykle zaangażowany, skory do pomocy nie tylko swoim synom, ale również adeptom i innym zawodnikom. Wspaniały człowiek. Szkoda, że nie ma go już pośród nas. Przykro nam wszystkim z tego powodu. Święta będą smutne, zwłaszcza dla rodziny... - dodaje Wojciechowski.

Służył za wzór profesjonalizmu

- Pierwszy kapitan drużyny, z którym miałem do czynienia, kiedy zapisałem się do szkółki żużlowej - mówi Krzysztof Jabłoński o Jacku Gomólskim. - Pamiętam go jako bardzo pracowitego zawodnika, zarówno na treningach ogólnorozwojowych jak i na torze. Uczyłem się od niego profesjonalnego podejścia do tego sportu. Zawodowstwo wtedy dopiero pojawiało się wśród polskich żużlowców. On był jednym z pierwszych, który zdecydował się na taki krok. Można było się na nim wzorować - dodaje.

Jako zawodnik Jacek Gomólski słynął z odważnej jazdy, którą uwielbiali kibice. - Zwłaszcza w pierwszych latach kariery, kiedy notował spore osiągnięcia juniorskie. Był znakomitym młodzieżowcem. Wtedy wyróżniał się, a później ta kariera miała różne momenty. Był wspaniałym zawodnikiem i dobrym duchem w parku maszyn - dodaje menedżer Aforti Startu.

Dobry duch w parku maszyn

Dowcipny, uśmiechnięty, skory do żartów - tak Jacka Gomólskiego wspominają jego przyjaciele. - Był bardzo pogodnym człowiekiem. Zawsze wprowadzał miłą atmosferę. Tego uśmiechu będzie mi bardzo brakowało. Niech spoczywa w pokoju. Szczerze kondolencje dla rodziny - mówi Rafael Wojciechowski.

Jacek Gomólski dla Startu w 1987 roku zdobył wraz z Krzysztofem Wankowskim i rezerwowym Tomaszem Fajferem brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski. Był reprezentantem naszego kraju. Jeszcze większe sukcesy notował po przenosinach do Bydgoszczy. Wywalczył wtedy srebrny medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski i złoty w Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostwach Polski. Startował wtedy z braćmi Gollobami, Waldemarem Cieślewiczem i Tomaszem Kornackim.

Do Polonii Gomólski ponownie zawitał pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Wywalczył wtedy dwa złote medale DMP w 1997 i 1998 roku. Następnie znów wrócił do Gniezna, gdzie w 2001 roku zakończył karierę sportową.

Związany z dwoma klubami

- Zaczynał przygodę z tym sportem w Gnieźnie i choć dwukrotnie odchodził do Polonii Bydgoszcz, gdzie zdobywał spore laury, wracał jednak do rodzinnego miasta. U nas skończył karierę. Największe sukcesy święcił jako junior. Był zawodnikiem bardzo ambitnym. Po zakończeniu kariery sportowej, pozostał cały czas przy żużlu. Najpierw jako mechanik Krzysztofa Jabłońskiego, a następnie pomagał w karierach obu synom - zaznacza Wojciechowski.

- Zawsze mieliśmy dobre relacje. Kiedy Jacek Gomólski skończył karierę, przez jakiś czas współpracowaliśmy. Pomagał mi przy motocyklach. Był członkiem mojego teamu. Zawsze miło go będę wspominał. Niech spoczywa w pokoju - kończy Krzysztof Jabłoński.

Rodzinie, przyjaciołom i najbliższym śp. Jacka Gomólskiego składamy szczerze wyrazy współczucia.

Zobacz także: Czy przydałby się covidowy gość w eWinner 1.Lidze?
Zobacz także: W tej lidze wszystko jest możliwe 

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (7)
 • thyrtvyska Zgłoś komentarz
  ...świetny za juniora, pierwsze przejście do Polonii z Cieślewiczem - rewelacja, dwójka młodych gniewnych zaskoczyła całą ligę, punktując na poziomie z kosmosu... jego kariera
  Czytaj całość
  stanęła wraz z drugim przejściem do Polonii i już nigdy nie wróciła na poprzednie tory, w Polonii rządzili już wtedy Gollobowie i ciężko się było wychylić, nawet Gomólskiemu, popadł w przeciętność i tak już mu zostało, drugie przejście do Bydgoszczy było błędem i przełomowym punktem w jego karierze...
  • ezechiel Zgłoś komentarz
   Jako zawodnik szczuplutki,a teraz?I dziwota,że zawał?
   • k 53 GKM Zgłoś komentarz
    Pamietam go dobrze z tym,,,czarnym,,,wasem..Ryzykancki zawodnik....To czegol ubia Kibice....Wyrazy wspolczucia dla SYNOW i Rodziny.PS..53 lata.Boze czemu zabierasz .........
    • Big Lebowski Zgłoś komentarz
     Jako junior miał olbrzymi potencjał na świetnego żużlowca. Pokazał to w Bydgoszczy. Do annałów przejdzie historia podpisania kontraktu z Jackiem przez L.Tillingera. To był swego czasu
     Czytaj całość
     kozak. Bardzo fajny koleś... Pzdr!
     Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
     ×
     Sport na ×