KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

W Krakowie wykonano kolejny krok w stronę powrotu żużla do tego miasta

Ostatni raz motocykle żużlowe można było słyszeć w Krakowie 28 lipca 2019. Od tamtej pory powstało kilka inicjatyw, mających na celu powrót "czarnego sportu" do tego miasta. W ostatnim czasie wykonano kolejny krok w tym kierunku.
Stanisław Wrona
Stanisław Wrona
Kibice żużla z Krakowa / Na zdjęciu: Kibice żużla z Krakowa

Przypomnijmy, że borykająca się z problemami finansowymi Speedway Wanda Kraków zakończyła rozgrywki 2. Ligi Żużlowej w sezonie 2019 na ostatnim miejscu, przegrywając wszystkie mecze. W roku 2020 ligowego ścigania pod Wawelem już zabrakło.

Pierwotnie wydawało się, że powodzeniem może zakończyć się projekt TŻ Wanda Krakowskie Smoki, jednak w pewnym momencie, przy braku uzyskania środków z budżetu obywatelskiego, idea ta stanęła w miejscu. Teraz najbliżej reaktywacji żużla w Krakowie wydaje się być inicjatywa Klubu Motorowego Wiraż Kraków.

Przed kilkoma tygodniami lokalne media podawały wiadomości o możliwej współpracy KM Wiraż Kraków z jednym z ekstraligowych ośrodków. Tym razem o kolejnym kroku poinformował Włodzimierz Pietrus, radny Krakowa, wspierający pomysł powrotu żużla do tego miasta. Działacz z ramienia Prawa i Sprawiedliwości przekazał w swoich mediach społecznościowych, że złożył na wniosek KM Wiraż Kraków do budżetu miasta propozycję zadania na kwotę 130 000 zł do projektu:

ZOBACZ WIDEO Na czym polega problem Wiktora Lamparta? Trener Motoru Lublin komentuje

"Dostosowanie toru żużlowego na stadionie KS Wanda Kraków celem odnowienia licencji toru (wymaganej przez PZMot. oraz Gł. Komisję Sportu Żużlowego m.in. dosypanie nawierzchni granitowej i glinki, naprawa elementów bandy pneumatycznej i stałej, hydrodynamiczne czyszczenie kanalizacji".

Oczywiście samo złożenie wniosku jeszcze o niczym nie świadczy, jednak Włodzimierz Pietrus w dalszej części informuje, że 21 marca 2021 środki te zostały formalnie zabezpieczone. Dzięki temu powrót "czarnego sportu" do Krakowa wydaje się coraz bardziej realny.

Wspomniane fundusze są niezbędne do odnowienia licencji toru, wymaganej przez żużlową centralę i mają być wydatkowane na dosypanie 500 ton nawierzchni granitowej z kopalni granitu "Górka" Strzegom, która polecana jest przez Polski Związek Motorowy. Dodatkowo środki mają być przeznaczone na dosypanie ok. 50 ton glinki mielonej, naprawę 12 elementów bandy pneumatycznej, wymianę 20 elementów bandy stałej oraz hydrodynamiczne czyszczenie drenaży, jak również 12 studni i wypustów kanalizacji deszczowej.

O wsparciu Włodzimierza Pietrusa w Urzędzie Miasta informował już wcześniej Adam Weigel. Osoby, które cały czas działają w tym kierunku mają nadzieję, że podejmowane dalsze kroki umożliwią kolejną reaktywację żużla w Krakowie i że nastąpi to w relatywnie krótkim czasie.

Czytaj także:
Trener Unii: Chcąc być jeszcze w grze, musimy zrobić wszystko, żeby punkty zostały w Tarnowie
Trener Falubazu pyta, gdzie ta liga dwóch prędkości. Mówi też o problemach Woryny

Czy sądzisz, że w sezonie 2021 w Krakowie odbędą się zawody żużlowe?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×