KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Sensacyjne słowa prezydenta Świętochłowic. Powrót żużla już w przyszłym roku?!

Jest w naszym kraju kilka ośrodków, które czynnie działają na różnych płaszczyznach, choć na co dzień nie ma żużla w ich miastach. Przykładem są Świętochłowice, gdzie sytuacja jednak wkrótce może się zmienić.

Konrad Cinkowski
Konrad Cinkowski
Dawid Kołodziej, zawodnik Śląska WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Dawid Kołodziej, zawodnik Śląska
Plany włodarzy klubu ze Świętochłowic były ambitne. Jeszcze kilka lat temu zakładali, że rok 2021 będzie tym sezonem, kiedy to MS Śląsk wróci na ligową mapę w naszym kraju. Z różnych przyczyn plany te zostały brutalnie zweryfikowane i od nowa trwa walka o to, aby niebiesko-biali ponownie ścigali się, chociażby w 2. Lidze Żużlowej.

W czwartą sobotę lipca w Świętochłowicach rozegrano 3. Memoriał Pawła Waloszka, lecz po raz trzeci impreza ta odbyła się na tym mniejszym obiekcie na terenie Skałki, czyli na speedrowerze.

Czy jest szansa, abyśmy się wkrótce doczekali w Świętochłowicach żużlowej wersji turnieju ku czci wicemistrza świata z 1970 roku? - Stawiamy sobie poprzeczki coraz wyżej. Jestem człowiekiem, który lubi przecierać różne szlaki, więc tak naprawdę nie trzymamy się tylko tego turnieju memoriałowego, który oczywiście jestem przekonany, że będzie, o ile czynniki zewnętrzne na to pozwolą. Miasto zawsze będzie partnerem tego rodzaju inicjatyw, natomiast ta wspomniana wyższa poprzeczka, to oczywiście powrót żużla do Świętochłowic - przyznaje Daniel Beger w rozmowie z WP SportoweFakty.

ZOBACZ WIDEO Ostatni Złoty Kask Piotra Protasiewicza. A co z derbami Ziemi Lubuskiej?

Nadzieją klubu z ul. Bytomskiej 40 jest Budżet Obywatelski, gdzie znalazł się projekt, który zakłada sfinalizowanie najpotrzebniejszych prac na stadionie im. Pawła Waloszka. A tu słowa sternika miasta mogą rozpalać duże nadzieje w środowisku. Zapowiada on, że żużel powróci na ten śląski obiekt i to bardzo szybko. Czy można to rozpatrywać, jako coś pewnego?

- Chciałbym, aby to było przesądzone, ale wiele rzeczy jest niezależnych od nas. Zobaczymy, jak będzie się rozwijała inwestycja termomodernizacji budynku klubowego, która wkroczyła teraz w najważniejszą fazę. Jeśli wykonawca dotrzyma terminu, a sympatycy klubu również "wejdą" na odpowiedni poziom w ramach Budżetu Obywatelskiego, to wszystko wskazuje na to, że w drugiej połowie przyszłego roku znów poczujemy ten charakterystyczny olej na Skałce.

Czy wspomniany Budżet Obywatelski to jedyne źródło, skąd miasto, czy też klub mogą pozyskać fundusze na dalszą modernizację stadionu? - Oczywiście, że nie. Liczę, że kibice pokażą teraz, jak wielu ich jest i jak bardzo im zależy na tym żużlu. Będziemy szukać środków na różnych płaszczyznach, aby zrobić wszystko, by ten tor przywrócić do życia.

Na powrót czarnego sportu do Świętochłowic oczekują nie tylko mieszkańcy tego miasta, ale również całe środowisko żużlowe. - Ja się przede wszystkim cieszę z tego, jakie wsparcie płynie z całego kraju - od prezydentów i burmistrzów z ośrodków, gdzie ten żużel istnieje. Dołożę wszelkich starań, aby żużel do Świętochłowic wrócił, ale musi to być robione z głową. To musi być wszystko przemyślane, bez rzucania się na głęboką wodę. Krok po kroku realizujemy ten cel, jakim jest powrót żużla.

Klub robi wszystko, aby prezydent Świętochłowic miał należytą styczność ze speedwayem. W planach Begera znalazł się również czas na to, aby odwiedzić zaprzyjaźniony ze Śląskiem obiekt w Opolu. - Byłem dwukrotnie w Opolu i oglądałem m.in. zawodnika Śląska - Marcela Krzykowskiego. Ja rozumiem tych ludzi, czyli mieszkańców Świętochłowic. Również chciałbym, aby ten żużel tutaj wrócił, natomiast bardzo wiele czynników się na to składa - musi być infrastruktura, a także budżet. Miasto wyszło z finansowej zapaści i teraz możemy planować, jak kolejne kroki realizować.

Czytaj także:
Abramczyk Polonia może uruchomić transferową lawinę w PGE Ekstralidze. Mają argumenty, by przekonać gwiazdy
Słaba dyspozycja Pedersena problemem GKM-u. "To jest mistrz świata i na pewno da sobie radę"

Czy w 2022 roku żużel faktycznie wróci do Świętochłowic?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (13)
 • Skrzydlata Bestia Zgłoś komentarz
  Bez kasy w dzisiejszych czasach już nie da rady. Zawsze mozna jednak zrobić coś "taniej" - wtedy wypływa na wierzch (gorzka) prawda: bardziej liczyły się pieniążki czy idee.
  Czytaj całość
  Tak czy siak trzymam kciuki. Za Piłę i Kraków też. Mam nadzieję, że nie będę musiał ich wkrótce trzymać za Tarnów.
  • tomas68 Zgłoś komentarz
   Ta przy covidku.
   • Simon Lubelak Zgłoś komentarz
    King Lao : Której Wandzie dałeś 100:)) Żarcik :) Ale Świętochłowicom pomoc się należy jak nikomu innemu .
    • Kung Lao Zgłoś komentarz
     @Simon Lubelak: Ja stówkę chętnie bym wpłacił. Na Wandę dałem to i na Śląsk dam tym bardziej. Stówka to teraz żaden pieniądz a zaraz będzie jeszcze bardziej żadniejszy.
     • Simon Lubelak Zgłoś komentarz
      @ Tommy de Vito: Jeśli odpowiedzialne instytucje zawodzą to niestety lud szary musi ich zastąpić. Ochronę zdrowia podobno gwarantuje nam konstytucja:)))) GKSŻ ma w statucie dbanie o
      Czytaj całość
      dobro dyscypliny :)) No i co z tego .Pozostaje tylko forma żebractwa tylko cele różne .
      • Tommy DeVito Zgłoś komentarz
       @ Simon Lubelak: Zbiórka na Ninkę to ratowanie życia dziecka więc dla mnie sprawa jest oczywista że trzeba ratować dzieciaka. Zbiórka na reanimację klubu żużlowego to inna sprawa,
       Czytaj całość
       najpierw niech ruszą władze klubu, miasta, sponsorzy a nie na dzień dobry ciągnąć kasę od kibiców, jeszcze nie słyszałem żeby pasożyty z centrali komuś pomogły, mają szansę się wykazać :/ W tym kraju jest za dużo "Diamentowych Irków" by zwykły kibic przeznaczał swoje ciężko zarobione pieniądze na obietnice pierwszego lepszego "Ireneusza".
       • Henryk Zgłoś komentarz
        Jako kibic Falubazu pamiętam czas jazdy Śląska Świętochłowice na stadionie żużlowym przy ulicy wrocławskiej w Zielonej Górze, kiedy to w Świętochłowicach jeździli bracia Wiktor i
        Czytaj całość
        Paweł Waloszkowie w meczu żużlowym z zielonogórzanami, życzę Wam powrotu do gry.
        • Henryk Zgłoś komentarz
         Jako kibic Falubazu pamiętam czas jazdy Śląska Świętochłowice na stadionie żużlowym przy ulicy wrocławskiej w Zielonej Górze, kiedy to w Świętochłowicach jeździli bracia Wiktor i
         Czytaj całość
         Paweł Waloszkowie w meczu żużlowym z zielonogórzanami, życzę Wam powrotu do gry.
         • Kopeć-Sobczyński do zbierania pomidorów Zgłoś komentarz
          Powrót Wandy Kraków, Polonii Piła oraz Świętochłowic powinien być największym priorytetem polskiego żużla, zwłaszcza teraz kiedy pieniądze zaczynają płynąć strumieniami.
          Czytaj całość
          Następnie należy wprowadzić inny układ zespołów w ligach: - Ekstraliga 10 - I liga 8 - II liga 8
          • intro Zgłoś komentarz
           DLATEGO ZAMIAST ROBIĆ BEZSENSOWNE DRUŻYNY REZERW LEPIEJ DAĆPO 300-400 TYŚ KLUBOM Z 2GIEJ LIGI Albo partnerstwo jak Leszno Rawicz. Kluby mogły by decydować jaką formę wybierają
           • Simon Lubelak Zgłoś komentarz
            Tak jak na Nine . Teraz akcja Świętochłowice!!! Jeśli nie my kibice to nikt IM nie pomoże!!!
            Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
            ×