Medal był o krok! Rafał Wilk na najgorszej pozycji dla sportowca

Zdjęcie okładkowe artykułu: Facebook /  / Na zdjęciu: Rafał Wilk
Facebook / / Na zdjęciu: Rafał Wilk

Rafał Wilk był jednym z faworytów wyścigu szosowego na czas mężczyzn w kategorii H4 na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Niestety, były żużlowiec zameldował się na mecie na najgorszej możliwej pozycji dla sportowca.

Po tym jak Rafał Wilk zdobywał złote medale igrzysk paraolimpijskich w jeździe na czas w kategoriach H3 (Londyn 2012) i H4 (Rio de Janeiro 2016), były żużlowiec był jednym z głównych kandydatów do zwycięstwa również na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio.

Rzeszowianin jako ostatni rozpoczął zmagania na torze Fuji Speedway, a tempo rywalizacji w kategorii H4 od początku nadawał Jetze Plat. Holender, który urodził się z krótszymi nogami, w roku 2008 przeszedł amputację prawej kończyny i od tamtego momentu skupił się na sporcie.

Podczas wtorkowej rywalizacji Plat dyktował tempo i od pierwszych metrów był o krok przed rywalami. Ostatecznie Holender pokonał dystans w czasie 37:28.92, co dało mu ogromną przewagę na mecie i upragniony złoty medal.

Dla Plata to kolejny sukces na igrzyskach paraolimpijskich. Przygoda Holendra ze sportem dla niepełnosprawnych rozpoczęła się od triathlonu, w którym zdobył złoto już w Rio de Janeiro. Natomiast w handbike'ach wywalczył wówczas brąz w kategorii H5. Po tym jak w ubiegłą niedzielę Plat zdobył drugie złoto w triathlonie, teraz do swojej kolekcji dołożył również upragnione złoto w wyścigu szosowym.

Natomiast czas uzyskany przez Rafała Wilka dał mu najgorszą dla sportowca, czwartą pozycję. Były żużlowiec przegrał walkę o podium o 10 sekund, zaś od zwycięzcy dzieliły go ponad 2 minuty i 40 sekund. Na siódmym miejscu sklasyfikowany został kolejny z Polaków - Krystian Giera.

To nie koniec medalowych szans Rafała Wilka na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Już 1 września w handbike'ach dojdzie do rywalizacji ze startu wspólnego, a dzień później sportowcy rywalizować będą w sztafecie.