Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Żużel. Znamy wyniki ostatniej rundy cyklu Darcy'ego Warda i zwycięzcę całej serii

W sobotę na obiekcie Mick Doohan Raceway w Banyo na przedmieściach Brisbane odbyła się piąta i ostatnia runda cyklu BRTS Darcy Ward Speedway Championship. Poznaliśmy wyniki zawodów oraz triumfatora całej serii zmagań.

Stanisław Wrona
Stanisław Wrona
Jacob Hook Materiały prasowe / Colin Stratford / Na zdjęciu: Jacob Hook
Ostatnia odsłona odbyła się w mocno okrojonej obsadzie. Pod nieobecność krajowych żużlowców, przebywających w Europie, organizatorom udało się zgromadzić 8 zawodników, rywalizujących w klasie 500cc. Dodatkowym utrudnieniem w skompletowaniu większej liczby jeźdźców są aktualne obostrzenia, związane z pandemią Covid-19. Nie pozwalają one niektórym z nich przekraczać granicy stanów i podróżować do Queensland, gdzie znajduje się wspomniany ośrodek, którego promotorem w styczniu tego roku został Darcy Ward.

Cały turniej składał się z 10 wyścigów oraz dwóch biegów finałowych. Po serii zasadniczej na czele z 14 punktami znajdowali się Jacob Hook i Declan Kennedy. Ponieważ w obowiązującym formacie nie startowali ze sobą, przy wyborze pól startowych przed finałem A mieli rozegrać bieg dodatkowy. Ostatecznie zrezygnowali z niego i o wszystkim zadecydował rzut monetą. Wcześniej rozegrano natomiast finał B, w którym zwyciężył Tate Zischke, pokonując Flynna Nicola i Hectora Crespo, a Broc Hall został w nim wykluczony. Z wyścigu wycofał się były zawodnik Stali Rzeszów i KMŻ-u Lublin, Hugh Skidmore, który w ostatnim biegu serii zasadniczej zanotował defekt.

W decydującym wyścigu dnia najlepszy był Jacob Hook, który okazał się lepszy od Declana Kennedy'ego, Cordella Rogersona i Tate'a Zischke. Zwycięzca startował na jednym z motocykli, pożyczonym od kontuzjowanego Warda, co jak widać przyniosło zamierzony efekt i pomogło mu w zwycięstwie.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Jaki skład Motoru na przyszły sezon? Prezes klubu zabrał głos!

Po zawodach poznaliśmy również końcowe rozstrzygnięcia w całej serii. Aby być sklasyfikowanym w cyklu, zawodnicy musieli wziąć udział w 4 z 5 rund. W tych okolicznościach triumf w tej rywalizacji odniósł sobotni zwycięzca Jacob Hook, na drugim stopniu końcowego podium uplasował się Declan Kennedy, a na trzecim Kane Lawrence. Ten ostatni mógłby liczyć na wyższą pozycję, jednak zabrakło go w ostatniej rundzie, z powodu ograniczeń, związanych z pandemią Covid-19.

Podczas zawodów przeprowadzono zbiórkę na rzecz kontuzjowanego podczas treningu przed 4. odsłoną cyklu, Joela Coyne'a. Zgromadzeni kibice przekazali na ten cel ponad 1200 dolarów australijskich, a Ward wraz z żoną Lizzie wyrównali zebraną sumę do 1500 dolarów.

Co ciekawe we wszystkich pięciu odsłonach serii BRTS Darcy Ward Speedway Championship triumfowało pięciu różnych zawodników. W pierwszej z nich, rozegranej 13 marca wygrał Ryan Douglas. W drugiej, która odbyła się 17 kwietnia, zwycięstwo odniósł Nick Morris. Trzecią rundę cyklu rozegrano 19 czerwca i najlepszy był wówczas Zaine Kennedy. Czwarta i przedostatnia odsłona odbyła się z kolei 17 lipca, a triumf w niej odniósł Kozza Smith. Ostatnim zwycięzcą został Jacob Hook.

Organizatorzy w tym roku zaplanowali jeszcze trzy imprezy na Mick Doohan Raceway. Nie wiadomo jednak, czy wszystkie uda się rozegrać, z powodu obostrzeń, związanych z pandemią. W połowie października powinno odbyć się starcie pomiędzy stanami Queensland i Nowa Południowa Walia, a pod koniec listopada druga edycja Darcy Ward Invitational - na pierwszą odsłonę organizatorzy planowali ściągnąć m.in. Macieja Janowskiego i oraz braci Przemysława i Piotra Pawlickich, ale na przeszkodzie stanęła pandemia Covid-19. W tym roku z pewnością liczą na to, że uda się zgromadzić mocną obsadę. W grudniu, na wspomnianym obiekcie zaplanowano jeszcze mistrzostwa stanu Queensland.

Przypomnijmy, że kontuzjowany Darcy Ward pod koniec stycznia tego roku został promotorem ośrodka żużlowego w North Brisbane i poprzez organizację zdecydowanie większej ilości imprez, niż miało to miejsce do tej pory, liczy na rozwój speedwaya w tym miejscu.

5. runda BRTS Darcy Ward Speedway Championship (wyniki):
1. Jacob Hook - 14+3 (3,3,3,3,2) + 1. miejsce w finale A
2. Declan Kennedy - 14+2 (3,2,3,3,3) + 2. miejsce w finale A
3. Cordell Rogerson - 9+1 (2,3,1,0,3) + 3. miejsce w finale A
4. Tate Zischke - 4+3+0 (0,1,u,2,1) + 1. miejsce w finale B + 4. miejsce w finale A
5. Flynn Nicol - 7+2 (1,1,2,2,1) + 2. miejsce w finale B
6. Hector Crespo - 1+1 (0,0,1,0,u) + 3. miejsce w finale B
7. Broc Hall - 5+w (2,0,0,1,2) + wykluczenie w finale B
8. Hugh Skidmore - 6 (1,2,2,1,d) - wycofał się z zawodów

Bieg po biegu:
1. (61,37) Hook, Hall, Nicol, Crespo
2. (62,38) Kennedy, Rogerson, Skidmore, Zischke
3. (62,75) Hook, Skidmore, Zischke, Crespo
4. (62,97) Rogerson, Kennedy, Nicol, Hall
5. (62,87) Hook, Skidmore, Rogerson, Hall
6. (64,06) Kennedy, Nicol, Crespo, Zischke (u)
7. (64,68) Hook, Nicol, Skidmore, Rogerson
8. (62,63) Kennedy, Zischke, Hall, Crespo
9. (63,90) Rogerson, Hook, Zischke, Crespo (u)
10. (63,25) Kennedy, Hall, Nicol, Skidmore (d)

Finał B:
11. (66,22) Zischke, Nicol, Crespo, Hall (w)

Finał A:
12. (63,97) Hook, Kennedy, Rogerson, Zischke

Czytaj także:
Historyczna chwila Francuzów. "Czuję dumę"
Oni będą najgroźniejszymi rywalami Polaków? "Tor w Manchesterze mi odpowiada"

Czy sądzisz, że pod koniec listopada w turnieju Darcy Ward Invitational wystartują zawodnicy z Europy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×