Żużel. Bartosz Zmarzlik oddał koronę. Artiom Łaguta wdrapał się na żużlowy szczyt [RELACJA]

Bartosz Zmarzlik po dwóch latach schodzi z żużlowego tronu. Artiom Łaguta, choć słabo zaczął ściganie w sobotę w Toruniu, odbił się od dna i został pierwszym Rosjaninem z tytułem mistrza świata w kieszeni. Zmarzlik na pocieszenie wygrał w Toruniu.

Łukasz Kuczera
medaliści cyklu Grand Prix Twitter / speedwaygp / Na zdjęciu: medaliści cyklu Grand Prix
- Pełen luz - mówił przed sobotnim turniejem w Canal+ Premium Artiom Łaguta, mając świadomość posiadania 9 punktów przewagi nad Bartoszem Zmarzlikiem. Rosjanin podkreślał jednak, że niczego to nie zmienia, bo nadal musi wykonać konkretną pracę na toruńskim torze.

Łaguta w wywiadzie zdradził też, że w sobotę spał do godz. 11.30 i można było odnieść wrażenie, że w turniej wszedł ospały. Rosjanin w żadnym stopniu nie przypominał zawodnika, który wygrał cztery z pięciu ostatnich turniejów Speedway Grand Prix.

Gdy w trzeciej serii startów Łaguta przywiózł zero i miał tylko trzy punkty na swoim koncie, w teamie Rosjanina zapaliła się czerwona lampka. - Tu zaczyna decydować psychika - komentował w studiu Canal+ Premium Marek Cieślak, były trener reprezentacji Polski.

Zmartwienie w teamie Łaguty było spore, bo po torze fruwał Zmarzlik. Świetnie spisywali się też Leon Madsen, Maciej Janowski, Tai Woffinden i Emil Sajfutdinow. Istniało zatem realne zagrożenie, że Rosjanin na ostatniej prostej wypuści z rąk mistrzostwo świata. Przełomowy okazał się bieg trzynasty, w którym Łaguta zdecydował się na spore zmiany w sprzęcie i odniósł pierwsze zwycięstwo tego wieczoru. - Chyba coś znaleźliśmy - komentował w parku maszyn Rafał Lewicki, menedżer zawodnika ze Wschodu.

Wątpliwości, co do Łaguty zostały rozwiane chwilę później. Rosjanin wygrał kolejny wyścig, wykorzystując pierwsze pole startowe. Ponownie imponował prędkością, jak w poprzednich turniejach Grand Prix w sezonie 2021. - Odbił się od dna - stwierdził krótko trener Cieślak.

Zmarzlik nie zamierzał jednak rezygnować z walki o trzecie złoto IMŚ. To właśnie Polak wygrał rundę zasadniczą z 13 punktami na koncie. Los chciał, że już w pierwszym półfinale zobaczyliśmy gorzowianina z Łagutą, a towarzyszyli im Woffinden i Madsen. Wywalczenie awansu do biegu finałowego dawało Rosjaninowi tytuł mistrzowski.

30-latek nie zmarnował życiowej szansy. Świetnie ruszył spod taśmy, założył Zmarzlika. - Nawet nie wiem, co powiedzieć - komentował w Canal+ Premium swój historyczny triumf.

W drugim półfinale najlepsi okazali się Janowski i Sajfutdinow, dzięki czemu na zakończenie SGP 2021 dostaliśmy pojedynek Polski z Rosją, choć trzeba też pamiętać, że Sajfutdinow i Łaguta mają polskie obywatelstwa. W pasjonującym finale najlepszy okazał się Zmarzlik, dla którego triumf w Toruniu może być słodką nagrodą po utracie tytułu mistrzowskiego.