Żużel. Weszli w wiek seniora. Dla niektórych było to brutalne "starcie" z nową rzeczywistością

Sezon 2021 był pierwszym w nowej roli dla zawodników z rocznika 1999. To właśnie oni w tym roku zaczęli przygodę z seniorskim speedwayem. Jak to zawsze bywa - jednym wiodło się lepiej, a innym nieco gorzej.

Konrad Cinkowski
Konrad Cinkowski
Gleb Czugunow WP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Na zdjęciu: Gleb Czugunow
Trzynastu krajowych zawodników wraz z sezonem 2021 rozpoczęło starty w gronie seniorów. Niektórym z nich wiodło się bardzo dobrze, bo w tym gronie mamy m.in. drużynowych mistrzów Europy do lat 23, którzy stanęli również na dwóch najwyższych stopniach podium w PGE Ekstralidze.

Tymi zawodnikami są Gleb Czugunow oraz Dominik Kubera. Obaj nie mogli narzekać na brak startów, a swoją postawą na torze mocno przyczynili się do sukcesów Betard Sparty Wrocław, Motoru Lublin oraz Żużlowej Reprezentacji Polski.

W Ekstralidze regularnie oglądaliśmy również duet Falubazu Zielona Góra - Damian Pawliczak - Mateusz Tonder, który ścigał się również jako gość w 2. Lidze Żużlowej w barwach OK Bedmet Kolejarza Opole. Punkty dla ZOOleszcz DPV Logistic GKM-u Grudziądz zdobywał z kolei Norbert Krakowiak, a dla Moje Bermudy Stali Gorzów - Rafał Karczmarz, któremu zdarzyło się również wspierać SpecHouse PSŻ Poznań.

ZOBACZ WIDEO Jakub Miśkowiak: Wejdziemy do czwórki i pokażemy jacy jesteśmy silni

W pierwszej lidze regularnie jeździli Patryk Wojdyło (Cellfast Wilki Krosno) oraz Wiktor Trofimow (ROW Rybnik), ale już Piotr Pióro zaliczył tylko kilkanaście biegów w barwach Orła Łódź. Druga liga to poligon, gdzie mógł dalej się rozwijać Szymon Szlauderbach (Metalika Recycling Kolejarz Rawicz). Kontraktem z drugoligowym klubem związany był również Tomasz Orwat (OK Bedmet Kolejarz Opole), lecz ten ścigał się wyłącznie w imprezach towarzyskich poza granicami naszego kraju.

Próżno za to było szukać na torach Damiana Stalkowskiego, który w trakcie sezonu został wypożyczony z Aforti Startu Gniezno do Abramczyk Polonii Bydgoszcz, gdy ta była w potrzebie krajowych zawodników. Na kontrakcie "warszawskim" w eWinner Apatorze Toruń zakończyła się przygoda Igor Kopcia-Sobczyńskiego.

Przenosimy się na światowe salony, a tam wśród 22-latków prym wiedli dobrze nam znani - Daniel Bewley oraz Jaimon Lidsey. Po raz pierwszy wśród seniorów startowali również Luke Becker i nowy nabytek Abramczyk Polonii Bydgoszcz - Oleg Michaiłow. Cała czwórka na swoją postawę na polskich torach narzekać nie mogła, może z wyjątkiem Lidseya.

Nieco inaczej było w przypadku Lukasa Fienhage, który przeniósł się do Zdunek Wybrzeża Gdańsk i śmiało może powiedzieć, że nie była to jego najlepsza droga rozwoju. Umowę z Orłem Łódź miał Jack Thomas, jednak nie doczekał się szansy od Adama Skórnickiego.

Jeśli chodzi o szersze horyzonty, to wśród seniorów zadebiutowali m.in. Włoch Mattia Lenarduzzi, Holender Romano Hummel, który został mistrzem świata na długim torze, syn Martina Dugarda - Kelsey czy Dillon Ruml i Joni Laukkanen.

Czytaj także:
Znana prezenterka wzbudziła kontrowersje podczas gali. Wszystko przez jedno zdanie
Dowcipy Strasburgera na uroczystej gali. "Ludzie się śmiali"

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×