Historia Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów

W sobotę 5 września na stadionie Stali Gorzów rozegrany zostanie finał Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów. W krótkiej historii tych zawodów wszystkie finały kończyły się zwycięstwem Polaków.

Damian Gapiński
Damian Gapiński

Formuła drużynowych mistrzostw świata juniorów jest stosunkowo "młoda". Powstała w 2005, oparta jest o wzór drużynowego pucharu świata. Niewielka liczba "żużlowych" krajów sprawia, że drogą do turnieju finałowego są dwa półfinały, których zwycięzcy awansują dalej. Stawkę finału uzupełnia zespół, który zajął w półfinale drugie miejsce i posiada lepszy bilans małych punktów. Zapewniony udział w finale ma oczywiście reprezentacja kraju, która jest gospodarzem zawodów o tytuł drużynowych mistrzów świata.

Sam turniej składa się z dwudziestu pięciu biegów, w których startuje po jednym zawodniku z danej reprezentacji. Drużyny w DMŚJ składają się z pięciu żużlowców. Zasady rozgrywania imprezy juniorskiej pokrywają się w dziewięćdziesięciu procentach z mistrzostwami drużyn seniorskich. Jedyną różnicą jest brak sławetnego dżokera. Możliwa jest tylko rezerwa taktyczna w przypadku co najmniej sześciopunktowej straty do lidera. Za zwycięstwo w biegu, podobnie jak podczas zawodów ligowych, zawodnik otrzymuje trzy punkty, kolejni odpowiednio dwa i jeden.

Od początku istnienia imprezy po złoto sięga reprezentacja Polski. Biało-czerwoni przewodzą w klasyfikacji medalowej z czterema złotymi medalami. Drugą pozycję zajmują Szwedzi (dwa srebrne i jeden brązowy), dalej Dania (srebro i dwa brązowe) oraz Wielka Brytania (srebro) i Czechy (brąz). Pierwszy finał DMŚJ rozegrany został w czeskich Pardubicach (2005 rok). Kolejnymi miastami, w których Polska zdobywała złoto są: Rybnik (2006 r.), Abensberg (2007 r.) i Holsted (2008 r.).

Oto nazwiska reprezentantów Polski, którzy wywalczyli cztery złote medale: Janusz Kołodziej, Krzysztof Kasprzak, Marcin Rempała, Krystian Klecha, Karol Ząbik, Paweł Hlib, Adrian Miedziński, Krzysztof Buczkowski, Paweł Miesiąc, Mateusz Szczepaniak, Adrian Gomólski, Michał Mitko, Artur Mroczka, Grzegorz Zengota, Maciej Janowski i Daniel Pytel.

Tabela medalowa DMŚJ

M Kraj Z S B Suma
1 Polska 4 0 0 4
2 Szwecja 0 2 1 3
3 Dania 0 1 2 3
4 Wielka Brytania 0 1 0 1
5 Czechy 0 0 1 1



KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×