KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rafał Szombierski skazany. "Nie czuję w zasadzie nic"

- Żadna kara nie naprawi krzywdy - mówi Ireneusz Leśniewski, którego córka ucierpiała w wypadku spowodowanym przez Rafała Szombierskiego. We wtorek były żużlowiec ROW-u Rybnik został skazany na 9 lat i 4 miesiące pozbawienia wolności.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Rafał Szombierski WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Rafał Szombierski
We wtorek przed Sądem Rejonowym w Rybniku zapadł wyrok ws. Rafała Szombierskiego (zgodził się na publikację wizerunku), który w marcu 2020 roku doprowadził do wypadku, w którym ucierpiała Beata Leśniewska. 34-latka jechała do domu rodziców po córeczkę, gdy pijany kierowca wjechał w nią czołowo. Znajdował się pod wpływem alkoholu i uciekł z miejsca zdarzenia, choć w pierwszych chwilach po wypadku życie młodej kobiety było zagrożone.

Szombierski w momencie wypadku miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Sędzia prowadzący jego sprawę skazał go na 9 lat i 4 miesiące pozbawienia wolności. Orzekł też dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów i konieczność wypłacenia 50 tys. zł zadośćuczynienia.

Prokurator żądał dla Szombierskiego 13 lat więzienia, choć zgodnie z przepisami, za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, ucieczkę z miejsca wypadku i jazdę pod wpływem alkoholu, mógł wnioskować nawet o 15 lat pozbawienia wolności. Czy kara jest adekwatna do czynu?

- Dla mnie najważniejsze jest to, że stracił prawo do prowadzenia pojazdów, bo więcej nie wyrządzi komuś krzywdy. Co do wysokości kary, to jaka by ona nie była, to krzywdy wyrządzonej córce nie naprawi - mówi Ireneusz Leśniewski, który od początku śledził proces sądowy byłego żużlowca ROW-u Rybnik i Włókniarza Częstochowa.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Mocne słowa Cegielskiego. Jest odpowiedź Przewodniczącego GKSŻ

- Czy czuję ulgę? - zastanawia się pan Ireneusz i zawiesza głos na dłuższą chwilę. - Inaczej to sobie wyobrażałem. Nie czuję w zasadzie nic. Miałem nadzieję, że wraz z końcem procesu wszystko ze mnie zejdzie, te emocje miną, ale jednak tak się nie stało - dodaje po chwili.

Wyrok dla Szombierskiego jest nieprawomocny i wiele wskazuje na to, że były brązowy medalista mistrzostw świata juniorów skorzysta z prawa do apelacji. Wskazywali na to we wtorek jego obrońcy, uznając werdykt za zbyt surowy.

Świadom możliwej apelacji jest Ireneusz Leśniewski, który myśli jednak przede wszystkim o córce i jej powrocie do zdrowia. - Nadal jest w ośrodku w Krakowie. Wymaga ciągłej opieki, jest intensywnie rehabilitowana - tłumaczy.

Rehabilitacja Beaty Leśniewskiej pochłonęła już ponad 100 tys. zł. Nawet wypłata zasądzonego zadośćuczynienia w kwocie 50 tys. zł nie pokryje kosztów leczenia poszkodowanej w wypadku przez Rafała Szombierskiego. W internecie trwa już kolejna zbiórka na leczenie 34-latki. Do uzbierania środków na opłatę kompletnego turnusu brakuje prawie 120 tys. zł.

Na powrót mamy do domu czeka też 6-letnia Iga, z którą Beata Leśniewska do momentu wypadku spędzała każdą wolną chwilę. Była i jest jej oczkiem w głowie. Wypadek spowodowany przez pijanego sportowca zabrał jej to wszystko.

Czytaj także:
Chris Holder o zbyt później zmianie barw klubowych
Polonia Bydgoszcz ogłosiła skład

Szukamy współpracowników! Dołącz do redakcji żużlowej WP SportoweFakty! ->

Czy uważasz wyrok dla Rafała Szombierskiego za sprawiedliwy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (16)
 • śmiechu82 Zgłoś komentarz
  "Dla mnie najważniejsze jest to, że stracił prawo do prowadzenia pojazdów, bo więcej nie wyrządzi komuś krzywdy." Pan Leśniewski by się chyba mocno zdziwił ilu ludzi jeździ
  Czytaj całość
  bez uprawnień.... bo nie mają prawa jazdy (bo nigdy nie zdali egzaminu), bo mają właśnie zakaz prowadzenia pojazdów....
  • RECON_1 Zgłoś komentarz
   Apelacja,skrocenie wyroku, apotem orzedterminowe wyjscie za dobre sprawowanie,tak to bedzienwygladalo.
   • fan Lwów Zgłoś komentarz
    O wyroku nie ma co dyskutować, tak zdecydował sąd i kropka. Mnie bardziej martwi, że w Polsce nie ma czegoś takiego, jak precedens. Gdyby był, wtedy nieważne, czy jesteś szarakiem, czy
    Czytaj całość
    synem prezydenta(pomrocznym), wszyscy dostają porównywalne wyroki za takie samo przewinienie. A tak mamy wolną amerykankę...
    • Edibyk19 Zgłoś komentarz
     Wyrok.. Czym jest wyrok?. Tu mamy 9 lat a mogło być 15.ktoś jakieś mądre głowy kiedyś ustaliły że za taki czym są takie widełki do odsiadki.. Ok.. Odsiadki słowo klucz.. Człowiek
     Czytaj całość
     popełnia w życiu różne błędy większe i mniejsze jedni idą za to siedzieć następni nie podlegają żadnej karze.. Bo nie ma na to żadnego artykułu. Ale są zawsze dwie strony medalu. Sprawca i poszkodowany. Poszkodowany zawsze będzie tym dobrym ..są przypadki dużo przypadkow że poszkodowani w przyszłości stają się sprawcami. Ale nie o tym.. Każdy się zastanawia czy to sprawiedliwy wyrok. Każdy wyrok to resocjalizacja to jest słowo klucz i najważniejsze wyrok ma być dla człowieka resocjalizacja ten człowiek ma zrozumieć swój czyn zapłacić za niego poprzez wyrok .i właśnie czy 9 lat to wystarczajaco długi czy krótki czas by Rafał zrozumiał co zrobił kim był ..tutaj ojciec pisze że nic nie czuję żadnej ulgi sąd wydaje wyrok.. A ja spytam inaczej.. Ojciec czego oczekuje chce tak zwanej zemsty za córkę?.! Zrobiłeś krzywdę masz zgnić w więzieniu?! Sąd tego samego oczekuje?!! Ojciec jak i sąd powinien zrozumieć a przedewszystkim sądu że wyrok to czas resocjalizacji.. Dzisiaj w sądach wydaje się wyroki ..Wyrok piękne słowo ..ktoś dostał wyrok.. A powinno się wydawać nie wyroki tylko czas resocjalizacji w zakładzie karnym.. Ludzi się zamyka by ich zamknąć ukarać .a powinno się ich zamykać by ich resocjalisofac.ojciec kobiety nie powinien mówic zamknijcie go najlepiej na dożywocie bo ja tak chce tak będzie sprawiedliwie bo ja jako ojciec wiem najlepiej co jest sprawiedliwe dla mojej córki. Co to oznacza że ojciec poniekąd robi się jak Rafał chce zemsty chce zła.. System więziennictwa w Polsce i nie tylko jest taki że w więzieniu się jest tylko by być a powinno się w nim być dla resocjalizacji.. W więzieniu powinno się robić wszystko by z tego więzienia wyjść jako człowiek gotowy do życia zgodnego z prawem a niestety więzienia jeszcze bardziej niszczą ludzi. Są ludzie którzy dostawali tak zwane wyroki za drobne przestępstwa a więzienie ich niszczyło wychodząc z niego stawali się gorszymi ludźmi niż gdy tam szli.. No i to niby jest resocjalizacja?!! No nie. Rafał dostał wyrok, wyrok 9 lat tyle czasu sąd mu dał na resocjalizacje by zrozumiał swoje błędy i stał się innym człowiekiem. Tyle potrzebuje człowiek by zrozumiał by żałował.. Myślę że nie.. Myślę że to jest zniszczenie człowieka za murami więzienia dobicie go pokazanie mu przez państwo Polskie ojca i sąd jakim jest zerem.. To nie ma nic wspólnego z resocjalizacja.
     • SOBOTTA Zgłoś komentarz
      Wróć do żużla, podpisz kontrakt w Pile, wszystkie zarobione pieniądze oddaj na poczet rehabilitacji poszkodowanej. Ups, będąc w więzieniu tego nie zrobisz, to my podatnicy będziemy
      Czytaj całość
      płacić na utrzymanie tam Ciebie - polski wymiar sprawiedliwości w pigułce.
      • stock21 Zgłoś komentarz
       Rafale, bądź mężczyzną. Zabroń składania apelacje swoim prawnikom. I tak dostałeś łagodny wyrok.
       • Kaspar Zgłoś komentarz
        To tylko głupie osądzenie człowieka ile jest osób pokrzywdzonych przez pijanych kierowców lub zabili po pijaku i chodzą uniewinnieni i dalej jeżdżą autem. A tu sąd chciał pokazać
        Czytaj całość
        jaki to on jest ten człowiek zły i straszny. Ok odsiadka jak najbardziej ale krótka tak żeby wyszedł i poszedł do roboty żeby mógł płacić pieniądze na leczenie. A tak to 9 lat będzie siedzieć I kto będzie płacić na jej leczenie
        • Całkiem Skibicowany Zgłoś komentarz
         @toms.: Opanuj się, Szombierski nikogo nie zamordował!!! Za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności do 25 lat, lub dożywocie.
         • toms. Zgłoś komentarz
          Wyrok oczywiście nie jest sprawiedliwy, bo powinien być max. Przykre jest to, że do obniżenia wyroku przyczyniły się kluby z Częstochowy i Rybnika wydając na temat mordercy pochlebną
          Czytaj całość
          opinię, a każdy wie, że Szombierski od dawna był zawodnikiem niezdyscyplinowanym, niepokornym i nadużywającym wódę. Tak więc nie wiem czym kierowali się Świącik i Mrozek wydając takie a nie inne opinie!
          • Całkiem Skibicowany Zgłoś komentarz
           Czy wyrok w sprawie Szombierskiego jest sprawiedliwy? Tak zadecydował sąd. I jak wcale nie będę podważał wysokości kary związanej z pozbawieniem wolności (9 lat i 4 miesiące z których
           Czytaj całość
           część już odsiedział i tak się zmniejszą o połowę). Jednak kwota tzw. zadośćuczynienia w wysokości 50 tys. to kpina. Jeśli rehabilitacja pochłonęła 100 tys. i ma zabrać kolejne 120 tys. to niech Rafał wyskoczy z tych 220 tys. Nie ma tyle? To niech sprzeda dom, i wszystko co ma!!! Jego rodzina zostanie bez środków do życia? A jak napity wsiadał za kółko to był ostatni moment i czas na zastanowienie.
           Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
           ×
           Sport na ×